Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Calea Griviței - Bd. Bucureștii Noi

77 posts, 43075 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N Utilizator anonim

Poze de seara din zona...

DSC_2027.JPG (407.91 KB; downloaded 7084 times)


DSC_2028.JPG (346.29 KB; downloaded 7055 times)


DSC_2033.JPG (335.05 KB; downloaded 7058 times)


DSC_2034.JPG (323.09 KB; downloaded 7054 times)


DSC_2041.JPG (256.39 KB; downloaded 7052 times)


DSC_2048.JPG (319.73 KB; downloaded 7052 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N Utilizator anonim

Ultimele poze de seara cu troleibuze la Laromet

DSC_2053.JPG (298.14 KB; downloaded 7098 times)


DSC_2054.JPG (323.35 KB; downloaded 7101 times)


DSC_2064.JPG (264.27 KB; downloaded 7098 times)


DSC_2090.JPG (284.12 KB; downloaded 7097 times)


DSC_2091.JPG (312.26 KB; downloaded 7101 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N Utilizator anonim

Si in final, ultimele troleibuze la Straulesti, ultimul a fost #5119.

DSC_2112.JPG (230.31 KB; downloaded 7067 times)


DSC_2124.JPG (273.84 KB; downloaded 7070 times)


DSC_2128.JPG (219.99 KB; downloaded 7067 times)


DSC_2129.JPG (153.74 KB; downloaded 7067 times)

 


Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N Victor92

Din alt unghi:
DSC_2367.JPG (210.7 KB; downloaded 7047 times)

 


Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N Citaro2037

Bună seara. Acesta este prima mea postare pe acest forum. Urmăresc discuțiile chiar de la înființare. Având în vedere că linia 97 se va reînființa,aş vrea să îmi spuneți câte ture erau înainte de suspendarea liniei. Mulțumesc.

 


Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N Robert24

Salut
Bine ai venit!
Te rugam sa scrii corect gramatical data viitoare. Acum ti-a fost corectat mesajul.

 


Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N ByOnu

Consider ca reteaua ar trebui modernizata si prelungita pana la DNCB.

Iar pe langa asta, desfiintate sau scurtate din liniile de autobuz. Nu prea este rentabil sa ai atat de multe tipuri de mijloace de transport in zona. Cred ca singurele autobuze (RATB) din zona ar trebui sa se limiteze la noul terminal Straulesti si sa circule exclusiv spre exteriorul orasului (linii 4xx). In rest, pe Bucurestii Noi sa ramana exclusiv metrou si troleibuz, este suficient. Desigur, cu intervale mai mult decat decente pentru 97.

 


Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N argos

ByOnu wrote:
Consider ca reteaua ar trebui modernizata si prelungita pana la DNCB.

Iar pe langa asta, desfiintate sau scurtate din liniile de autobuz. Nu prea este rentabil sa ai atat de multe tipuri de mijloace de transport in zona. Cred ca singurele autobuze (RATB) din zona ar trebui sa se limiteze la noul terminal Straulesti si sa circule exclusiv spre exteriorul orasului (linii 4xx). In rest, pe Bucurestii Noi sa ramana exclusiv metrou si troleibuz, este suficient. Desigur, cu intervale mai mult decat decente pentru 97.


+1

 


Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N V3nt0R

304 isi face treaba, dar 205 nu are de ce sa ajunga in Straulesti. Personal, pe el l-as uni cu 261 si l-as duce prin Vatra Noua, si retur prin Jandarmeriei si Bucuresti Ploiesti. Linia 97 trebuie neaparat infiintata, oricum, cu intervale bune, nu toata lumea merge din Bucurestii Noi pana la Gara si in centru, unii merg doar 2 statii, sau pana la Chibrit, nu iti iei cartela de metrou zilnic pt 1 km 2 dus intors .

 


Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N Puss in Boots

Si desfiintat cred 697. Nu-i stiu gradul de incarcare dar cred ca cei de la Mezes vor spre oras decat spre Straulesti nu? Poate ma insel. Dar troleul poate/trebuie prelungit spre CFR Centura. Poate am eu un cui impotriva liniilor temporare care ar putea ajunge permanentizate tot cu indicativ 6xx.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N GPS

Puss in Boots wrote:
Poate am eu un cui impotriva liniilor temporare care ajung permanentizate tot cu indicativ 6xx.

Cum ar fi :?:

 


Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N Puss in Boots

Cred ca m-am exprimat prost vroiam sa zic care "ar putea" ajunge permanentizate. Probabil involuntar ma gandeam la 682 a carei istorie sincer nu o cunosc dar care pt mine pare a fi o linie temporara careia i se putea (si inca i se poate) da un alt indicativ. Si ma gandesc chiar la 668 sau 696 in ideea ca dupa revenirea la normal (la noul normal) din DT, vor ramane cumva. Sau chiar la 697 care nu are acelasi traseu cu 97 deci poate ramane daca are cerere. Ceea ce ar fi ok, doar ca sa i se dea alt indicativ si 6xx-urile sa ramana linii temporare si atat. Pana si liniei 601 care n-a fost creata ca linie temporara, i s-ar fi putut gasi demult un alt indicativ dupa ce si-au dat seama ca ramane permanenta.

Oricum suntem in off-topic. Poate putem muta ultimele postari la alt topic (cel de linii temporare de ex). Strict legat de zona asta, sa vedem cand revine 97 ce se intampla cu 697. Si sper sa mai resusciteze niste trolee pentru 97, nu stiu cate au pregatite in momentul asta ca sa le bage pe acest traseu, mai ales ca el nu este activ in momentul de fata deci parcul circulant trebuie creat de la 0.

 


Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N Chev Celios

Puss in Boots wrote:
. Probabil involuntar ma gandeam la 682 a carei istorie sincer nu o cunosc dar care pt mine pare a fi o linie temporara careia i se putea (si inca i se poate) da un alt indicativ.


Istoria lui 682 e foarte simpla. Aceasta linie nu a fost niciodata cu titlul de temporara, ea a fost infiintata la cererea lui Ontanu si avea traseul:
1) BD.Lacul Tei -> Cartier Andronache( de specificat ca inainte circula pana in capatul strazi Peris dupa care se intorcea inapoi.)
2) Bucur Obor -> Cartier Andronache (tot la cererea lui Ontanu linia a fost prelungita pana la Bucur Obor.Cu ocazia aceasta linia a fost prelungita si prin cartier aceasta circuland prin tot cartierul si iesind pe strada Gherghitei inapoi in Colentina).
3) Baicului -> Cartier Andronache (Din cauza ca la Bucur Obor nu aveau unde stationa, si nici in Andronache nu exista un terminal serios aceasta linie a fost mutata la Baicului).

A fost detinuta la inceput de catre Floreasca cu Ikarus, si dupa accea cu Rocar de Simon. Dupa accea a preluat-o Pipera acestia turand Mercedes Citaro. Din cauza lipsei de masini acum cativa ani aceasta linie a fost preluata de catre Titan,urmand ca acum o saptamana sa o dea inapoi la Pipera.


Scuze pentru Off-topic.[/i]

 


Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N andrei11

ATENȚIE !
Toate discuțiile despre rețea după darea în folosință a stațiilor de metrou Laminorului / Străulești le găsiți într-un topic nou  la   M 4

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420557 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use