Transportul feroviar în RomâniaIstoria transportului feroviar din România

 

Topic: Trenul Regal al României

69 posts, 34733 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Trenul Regal in Gara de Nord - aprilie 2013 shoppy

Eu am schimbat ieri cateva vorbe cu gardianul de pazea garnitura pe partea cu linia 13, omu facea cinste meseriei de bouadiguard daca ma intelegeti, si abia astepta sa-si incerca pulanu sau bocancu pe careva ca sa-si demonstreze utilitatea, ce mei, omul potrivit la locul potrivit, deci aviz amatorilor.

Astia sunt pasionatii de astazi, cand nu se face nimic ca de ce nu se face nimic in tara asta de @@@@@, cand se face ceva ei nu au 4ron pentru bilet si se poarta ca niste salbatici.

in tarile cu apa calda e bilet separat pentru fotografiat/filmat, aici era gratis de pe linia de alaturi si tot nu e bine.

 


Re: Trenul Regal in Gara de Nord - aprilie 2013 Aron

Mai mare scandal a fost azi intre directorul si oamenii care au venit sa vada trenul. Mai exact, T*MPITII de la realitatea au anuntat cu varf si indesat la televizor ca vizitarea e gratuita, si bineinteles azi cand au venit toti pensionarii din Bucuresti sa vada trenul au vazut ca nu e gratis si au inceput sa urle la noi de parca ar fi vina noastra, eu stand exact la intrarea in tren, bineinteles ca ma luau pe mine la intrebari si cand venea si directoru il luau si pe  el la "implut frigideru", dar de ce sa le faci. Sunt si eu voluntar la acest eveniment si poate maine, cand am auzit ca va da o ploaie in buc si nu o sa fie lume multa fac cateva poze pe interior si le postez maine seara. :)

 


Re: Trenul Regal in Gara de Nord - aprilie 2013 Baiazid

Intre timp, dupa multe insistente si telefoane, Realitatea a modificat pe site stirea si a scos cuvantul "GRATUIT". Dar nu de tot. Inca mai apare pe ici pe colo, prin cate-o poza, chit ca in text scrie ca se plateste.

Desi o singura televiziune din 10 prezente (plus radiouri si presa scrisa) a dat informatia gresit - nu i-a zis nimeni si nu avea cum sa-i zica de gratuitati - totusi textul celor care vroiau moca era ca "s-a anuntat in toata presa". Ba chiar a fost inventata si o conspiratie: "ati comunicat intentionat ca e gratis, ca sa venim aici si sa ne jefuiti". Unde "jefuit" inseamna plata a 16 RON. Ma revolta fantastic aceasta atitudine miloaga, care jigneste tot efortul din spatele acestui eveniment.

Nu a fost "bumbaceala", au fost ocazional vociferarii din partea oamenilor care nu inteleg ca nu exista Mos Craciun. Lucrurile se fac cu munca si bani. Cine n-are bani, il asteptam cu o carpa la intrarea in remiza!  :twisted:

Dar sa nu lasam impresia ca asta ar fi linia generala. Au fost doar cateva incidente, dintr-o stire gresita.

Linia generala este ca sunt din ce in ce mai multi oameni care vin sa viziteze si care se bucura de ocazia oferita. Astazi numarul vizitatorilor a fost dublu fata de ieri. Asta este tot ceea ce conteaza.

 


Re: Trenul Regal in Gara de Nord - aprilie 2013 Baiazid

ByOnu wrote:
Pentru toti cei care pozeaza trenul de la linia 13: daca sunteti pasionati adevarati, veniti fratilor cumparati bilet de intrare si pozati-l cum trebuie. Nu va mai luati la cearta cu voluntarii care pazesc trenul "ca ce dom'le, ca am voie unde vreau, ca doar nu m-apuc eu sa va zgarii trenul" (etc.) Daca s-ar agata toti de garnitura pentru a face poze pe geam la ce bun evenimentul?! Banii vor fi folositi tot pentru aceste garnituri de patrimoniu, care pana la urma sunt ale noastre, ale tuturor. Deci nu va limitati doar la a va da smecheri pe linia 13 si sa stati cu orele langa tren asteptand sa v-agatati de el cand nu va vede nimeni pentru a mai trage niste poze pe geam. :evil:


Si Onu, de ce sa nu spunem ca daca 16 lei este prea mult, ok, pot oricand sa vina cu o carpa la Remiza Mogosoaia, sa spele vagoanele si pe urma sa aiba acces gratuit in tren. E si asta o varianta.

 


Re: Trenul Regal in Gara de Nord - aprilie 2013 iliutu

16 lei este pretul biletului combinat tren + muzeu. Eu am ajuns tarziu la 18:30 si am luat doar bilet pentru tren, care a fost 12 lei. Zilele acestea mi-am programat si o vizita la muzeu, ca nu am mai fost de mult.
Oricum oamenii pe care i-am gasit si care explicau istoria trenului erau foarte amabili, chit ca avusera o zi grea.
Daca voi avea timp ma voi oferi ca voluntar zilele acestea ....

 


Re: Trenul Regal in Gara de Nord - aprilie 2013 Baiazid

iliutu wrote:
16 lei este pretul biletului combinat tren + muzeu. Eu am ajuns tarziu la 18:30 si am luat doar bilet pentru tren, care a fost 12 lei. Zilele acestea mi-am programat si o vizita la muzeu, ca nu am mai fost de mult.
Oricum oamenii pe care i-am gasit si care explicau istoria trenului erau foarte amabili, chit ca avusera o zi grea.
Daca voi avea timp ma voi oferi ca voluntar zilele acestea ....


Cu biletele astea a iesit o intreaga zapaceala dintr-o comunicare ambigua, asa cum nu am vrut. Tariful de acces este per eveniment, nu per institutie! Tariful per eveniment este de 16 lei UNITAR. Este adevarat ca din cauza de proceduri birocratice - CENAFER e institutie de stat care varsa toate veniturile la buget, SFT e societate comerciala - a fost imposibil sa fie emis un bilet comun. Asa ca strict birocratic se plateste tariful de eveniment, dar se primesc doua bilete, emise de doua casiere, cate una de la fiecare institutie. Asta nu inseamna ca e optional daca se viziteaza trenul sau muzeul. Evenimentul e unitar, cu un circuit clar de vizitare, Tren + Muzeu.

 


Re: Trenul Regal in Gara de Nord - aprilie 2013 Aron

Pozele promise cu o mica intarziere! :D
1. Imagine spre M. Transporturilor
DSCN2530.JPG (243.33 KB; downloaded 7791 times)

Primul vagon, cel al regelui de tip cuseta!
DSCN2460.JPG (288.05 KB; downloaded 7789 times)

DSCN2461.JPG (260.45 KB; downloaded 7790 times)

DSCN2462.JPG (247.25 KB; downloaded 7791 times)

DSCN2465.JPG (268.76 KB; downloaded 7798 times)


Camera regelui, acesta dispunea de o baie la comun cu Regina care avea camera in partea opusa.
DSCN2466.JPG (252.64 KB; downloaded 7800 times)

DSCN2468.JPG (265.46 KB; downloaded 7796 times)

DSCN2470.JPG (248.54 KB; downloaded 7792 times)

DSCN2471.JPG (241.09 KB; downloaded 7794 times)


Al 2-lea vagon de tip salon.
DSCN2473.JPG (258.01 KB; downloaded 7822 times)

 


Re: Trenul Regal in Gara de Nord - aprilie 2013 Aron

DSCN2474.JPG (254.27 KB; downloaded 7790 times)

DSCN2475.JPG (278.59 KB; downloaded 7789 times)

DSCN2476.JPG (240.42 KB; downloaded 7790 times)

DSCN2477.JPG (257.77 KB; downloaded 7791 times)

DSCN2478.JPG (257.17 KB; downloaded 7796 times)


Cand Romanie era vecina cu Cehoslovacia si Polonia
DSCN2480.JPG (261.6 KB; downloaded 7793 times)

DSCN2481.JPG (238.73 KB; downloaded 7793 times)

DSCN2483.JPG (245.15 KB; downloaded 7794 times)


DSCN2484.JPG (248.37 KB; downloaded 7793 times)
DSCN2484.JPG (248.37 KB; downloaded 7793 times)

 


Re: Trenul Regal in Gara de Nord - aprilie 2013 Aron

DSCN2486.JPG (252.84 KB; downloaded 7816 times)

DSCN2487.JPG (236.51 KB; downloaded 7793 times)

DSCN2488.JPG (241.79 KB; downloaded 7789 times)

DSCN2492.JPG (259.09 KB; downloaded 7791 times)

DSCN2493.JPG (230.04 KB; downloaded 7791 times)

DSCN2494.JPG (252.36 KB; downloaded 7794 times)

Lumina de veghe
DSCN2495.JPG (198.84 KB; downloaded 7792 times)

DSCN2498.JPG (248.82 KB; downloaded 7790 times)

DSCN2500.JPG (250.87 KB; downloaded 7792 times)


Dupa cum ati vazut, nu este nimic extravagant, totul este simplu si facut de bun gust dar indeplineste crtieria de TREN REGAL!
Sper ca v-au placut pozele! :D

 


Re: Trenul Regal in Gara de Nord - aprilie 2013 Baiazid

Peste 1500 de vizitatori au trecut si astazi pragul spatiului expozitional din Gara de Nord. Nici ploaia si nici macar frigul nu i-au tinut deoparte pe cei hotarati sa vada Trenul Regal si Muzeul Cailor Ferate in ultima zi a evenimentului.





Expozitia s-a inchis in aceasta seara. A fost un efort extraodinar din partea tuturor celor implicati. Am inchis epuizati, dar fericiti pentru miile de aprecieri pe care le-am primit pentru acest eveniment si pentru bucuria pe care am citit-o in ochii copiilor mici si "copiilor mari" care ne-au vizitat. Le multumim tuturor!

Felicitari SFT! Felicitari CENAFER! Multumiri celor peste 20 de voluntari care au sustinut acest eveniment! Multumiri Atelier Micul Modelist! Multumiri Wiebe Romania! Multumiri Tiger Security!

Promitem sa mai facem!

 


Re: Trenul Regal in Gara de Nord - aprilie 2013 mitzu21

Am fost si eu pe data de 06 aprilie. Foarte frumos chiar o idee excelenta. Vizita in tren a fost ca o intoarcere in trecut.....am ramas profund impresionat de ceea ce am vazut. Din pacate am ajuns si la concluzia ca romanul in general nu stie sa aprecieze ceea ce e vechi si frumos. Cat despre muzeu.....incredibil iar Diorama ce pot sa zic? E ca si cum as fi avut din nou 10-11 ani :D Nu as mai fi plecat de acolo. :D Per ansamblu o idee excelenta si la mai multe :)

 


Re: Trenul Regal in Gara de Nord - aprilie 2013 Baiazid

@Miztu, multumim foarte mult si, dupa cum am zis, promitem sa mai facem!

 


Re: Trenul Regal in Gara de Nord - aprilie 2013 Aron

Iar dupa un an, iete ca promisiunea s-a intamplat. In perioada 7-13 aprilie se organizeaza editia a II a Trenului Regal in Gara de Nord. Surpriza este ca anul acesta ne acompaniaza o locomotiva. Este vorba de aburoasa 230.516
pozele sunt de pe contruim-romania.ro

Cum am gasit locomotiva:





Deci sa trecem la treaba:















Si rezulatatul:





Avem nevoie si de sprijinul vostru pentru pregatirea ei pentru expunere. Ne puteti sustine cu donatii pentru materiale prin PayPal (caseta din stanga sus de pe pagina forumului construim-romania)
http://forum.construim-romania.ro/showthread.php?tid=408

Va Multumim! :D

 


Re: Trenul Regal in Gara de Nord stefan_br

La fel ca si anul trecut Trenul Regal este expus in Gara de Nord.Garnitura este garata la linia 14 iar noutatea din acest an o reprezinta locomotiva cu aburi 230 516.







 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului feroviar din România  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419376 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use