MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stațiile Piața Victoriei 1 și 2

137 posts, 44580 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Linia 4? misterr

Te-ai gîndit că dacă tot au tras peretele mulat, era păcat să rămînă spațiul ăla nefolosit... Altfel, mai trebuie un pm la limita liniei lui M1, și poate peretele pasajului nu e așa adînc... Se poate vedea dacă e vreo linie pe acolo, cînd vii cu M1 dinspre Iancului, trebuie să caști ochii cu atenție.

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 andrei11

Cu siguranta  nu mai e nici o linie.

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 andrei11

Ultimele 3 sectiuni reprezentative.
S-ar putea sa mai fac una la un moment dat, sau mai multe ( daca mi se vor cere ).
Nu am disparut, va pregatesc o surpriza.  ;)  Daca cineva are nevoie de mine, ma gaseste aici..  :roll:
Oricum prin Dr. Taberei o sa mai dau o tura tocmai la vara, cu ocazia deschiderii Strandului Valea Ialomitei.
Sectiunea D-D 1.jpg (145.76 KB; downloaded 7595 times)
     
Sectiunea D-D 2.jpg (70.57 KB; downloaded 7573 times)
         
Sect E - E.jpg (45.87 KB; downloaded 7583 times)

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 misterr

M-am uitat azi și n-am văzut nici o posibilitate de acces în zona marcată cu albastru (pe tot peretele albastru nu există nici o ușă / capac / gaură / chepeneag):



Sectiunea D-D 1.png (765.86 KB; downloaded 7496 times)



Sectiunea D-D 2.png (130.22 KB; downloaded 7496 times)

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 andrei11

Uite si dovada.
Documentul e mult mai amplu, e in Pdf, cum fac sa-l public in totalitate ? Daca-l vrea cineva.
Victoriei 1.jpg (75.99 KB; downloaded 7489 times)
Victoriei 2.jpg (209.39 KB; downloaded 7489 times)

Spatiile sunt de la accese pana la sectiunea F-F, adica pana se intra in tunel.

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 aztec

Sunt vestitele spatii de deasupra galeriilor de metrou , in care se prevedea amenajarea de parcari de pe vremea guvernarii nastase..
La fel sunt si in partea opusa, la iesirea spre aviatorilor din cate stiu eu. De care s-a mai facut vorbire de-a lungul timpului














Si un info mai vechi, poate te ajuta
Prin 2003, Adrian Nastase face o vizita fulger la metrou in zona Pietii Victoriei. Ca si o contrapartida la propunerile primarului de atunci de a face parcari subterane in diverse zone.

"Adrian Nastase - Prim Ministru:
"Daca putem valorifica spatiile subterane din vecinatatea statiei de metrou Piata Victoriei, fara a periclita securitatea metroului si a constructiilor adiacent si în cazul în care costurile necesare investitiei nu sunt foarte mari, atunci putem începe lucrarile de amenajare a parcarii în cel mult 30 de zile""


si raspunsul

Traian Basescu - Primarul General al Capitalei:
"Sub Piata Victoriei este o galerie rezultata în urma lucrarilor de metrou, sapaturile fiind facute nu prin tunel ci la suprafata. De aceea aceasta galerie nu poate suporta mai mult de 100 - 120 de locuri de parcare. În schimb la 500 m departare de Piata Victoriei ar putea fi facut un parking subteran de 2000 de locuri, cu legatura la Gara de Nord si la transportul public".

Am in cap imaginile, destul de vag, dar stirea o stiu cu exactitate
cateva repere si imagini gasite pe net, oricum data pare a fi 2003-05-27

"Vizita premierului Adrian Nastase la doua spatii subterane ale Metrorex, situate in Piata Victoriei, la iesirile din Iancu de Hunedoara si Aviatorilor, care vor fi transformate in parcari."

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 misterr

Mulțumesc pentru detalii, știu discuțiile care au fost de-a lungul timpului cu parcările subterane.
Înclin totuși să cred că spațiile nu sînt acolo (în zona albastră), ci mai jos (chiar deasupra galeriei de metrou). N-ar avea loc din cauza pasajului pietonal subteran pe sub Ana Ipătescu.
Cum naiba s-o intra acolo? Mă mai uit mîine...

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 misterr

Am măsurat astăzi cu ochiul, tavanul pasajului pietonal este la mai puțin de 2m adîncime, deci nu are cum să fie deasupra lui parcarea superioară (între nivelul solului și tavanul lui):



Sectiunea D-D 1.png (674.09 KB; downloaded 7518 times)




E clar că e mai jos, probabil chiar pe nivelul pasajului pietonal, sau mai jos. Singura posibilitate de acces pe care am văzut-o ar fi din spațiul tehnic aflat sub platforma din capătul de sus al scărilor rulante:



Fotografie0935.jpg (86.78 KB; downloaded 7428 times)



Fotografie0938.jpg (113.83 KB; downloaded 7422 times)





Pentru parcarea inferioară (cea aflată pe nivelul de deasupra galeriei), accesul s-ar putea face prin ușile de la balcon:



Fotografie0630.jpg (87.89 KB; downloaded 7424 times)

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 misterr

Iar nu se pot edita mesajele...

Mă gîndeam că totuși, dacă a intrat Adrian Năstase acolo, nu prin capacul de la scara rulantă l-au băgat. Nu mi-l imaginez pe Bonbonel în costum coborînd scara aia metalică, că nu e Piedone... Sau printr-o grilă de ventilație... Trebuie să fie un acces mai facil.

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 rosetti61

Acolo sunt spatii tehnice, balconul de unde ai pozat are si el niste intrari - in ce spatii dau?
Documentul lui andrei11 cat de mare e?

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 andrei11

Are 11 pagini, din care 6 sunt numai planse. Le transform in jpg si le pun pe forum. Nu cred ca dureaza mai mult de un sfert de ora. Azi le aveti.
Accesul in spatiile cu pricina nu se face pe acolo. Va arat eu pe unde. Oricum sub actualul pasaj pietonal, accesele  la M 1 si M 2 mai este un nivel cu scari normale care se afla sub scarile vizibile de acces. Au si fost fotografiate la un moment dat de catre voi cu ocazia schimbarii rulantelor.

 


Documentul „dovada” misterr

Cel mai simplu e să-l faci zip (presupunînd că documentul original e pdf) și să-l pui ca atașament, nu cred să fie probleme nici cu dimensiunea, nici cu tipul fișierului. Dacă-l faci jpg, trebuie să faci cîte unul pentru fiecare pagină, plus că se pierde din calitate.

 


Documentul "Dovada" andrei11

.......
spatii subterane metrou.zip
spatii subterane metrou.zip (2.62 MB; downloaded 555 times)

 


Documentul "Dovada" misterr

În document apar viitoarele accese (propuse) în acele spații. Eu ziceam că nu-mi dau seama pe unde se poate intra acum acolo... Poate prin niște capace la nivelul carosabilului? Am uitat să zic că de curînd (cam în perioada cînd s-a lucrat la liftul exterior) a fost deschis vreo 2 săptămîni un asemenea capac, destul de mare, în mijlocul drumului. Pînă să mă duc eu să văd despre ce e vorba, l-au închis la loc.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420538 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use