Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovUnități de întreținere și exploatare din trecut ale STB / ITB / RATB / STB S.A

 

Topic: Autobaza Serban Voda (dezafectata in anii '90)

20 posts, 10890 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Autobaza Serban Voda (dezafectata in anii '90) falizwim

Istoria nu se sterge (chiar si demolata) - numai se uita ...  :o

 


Re: Autobaza Serban Voda - era fara nici o vorba Chev Celios

Nu e demolat.El inca exista, doar ca nu e al RATB-ului.

 


Re: Autobaza Serban Voda - era fara nici o vorba rosetti61

RATB mai are doar niste birouri ale serviciului comercial, autobaza adaposteste altceva acum. In trecut a fost depou de tramvai pana prin 1965, cand s-a scos linia de pe Serban Voda - multa vreme a ramas urma acestora, imprimata in patul de piatra cubica ramas, serpuind misterios prin spatele noilor blocuri de pe marginea  Magistralei Nord-Sud. Dupa aceasta data a deevnit autobaza, iar in ultimii ani de existenta gazduia autobuze IK4.

 


Re: Autobaza Serban Voda - era fara nici o vorba Chev Celios

Acum a ramas Serviciul Comercial,SDDC,C.A.R.-RATB.Pana acum cativa ani acolo era un garaj al Rebu insa si acesta a fost desfiinta cam in urma cu doi ani.

 


Re: Autobaza Serban Voda - era fara nici o vorba falizwim

rosetti61 wrote:
RATB mai are doar niste birouri ale serviciului comercial, autobaza adaposteste altceva acum. In trecut a fost depou de tramvai pana prin 1965, ...

Nu tin minte sa fi fost depou (cel putin de la inceputurile anilor '60);
am marturiile liniilor 44,50 (si alte multe interurbane),etc. (de mult decedate).

Era (printre altele) si capatul liniei 44 (Garajul Serban Voda - Uz.Danubiana).

Era amplasat la intrarea pe Magistrala Nord-Sud (ulterior - mi se pare - rebotezata Dimitrie Cantemir).

 


Re: Autobaza Serban Voda - era fara nici o vorba Dominatrix

Depou de tramvaie a fost sigur cel putin pana in 1960. Linia de pe traseul vechi al Caii Serban Voda a fost desfiintata cam in 1964-1965 cand s-a executat strapungerea Lanariei. Este de presupus ca atunci s-a desfiintat si depoul (tot in acea perioada au fost deschise 2 depouri mari: Alexandria ca. 1960 si Colentina ca. 1965-1966). Inca mai exista vechea Cale Serban Voda (sau mai bine zis straduta)., dar la ora actuala se infunda in strada Bibescu Voda.

 


Re: Autobaza Serban Voda - era fara nici o vorba Radu161

Stie cineva in ce an (sau perioada) a fost construite halele depoului Serban Voda? (cele care exista si astazi)

 



Re: Autobaza Serban Voda - era fara nici o vorba Dominatrix

adrian buda wrote:
In anul 1915!
De unde ai luat informatia? Ansamblul depoului Serban Voda (pe vremea aceea depou de tramvaie, mai exact pana la mijlocul anilor '60, cand a fost transformat in autobaza) a intrat in proprietatea STB in anul 1930!

 


Re: Autobaza Serban Voda - era fara nici o vorba Saint666

Poze facute pe 20.06.2011 in interiorul halei de la Serban Voda.
P1040633x.jpg (527.74 KB; downloaded 6161 times)
P1040634x.jpg (519.72 KB; downloaded 6160 times)

 


Re: Autobaza Serban Voda - era fara nici o vorba nokia2110

Halele încă rezistă, deşi sunt într-o stare deplorabilă (după cum se vede în pozele făcute acum 11 luni). Probabil au rămas imobiliarii fără bani...

 


Re: Autobaza Serban Voda (dezafectata in anii '90) DAF SB220

....
SAM_0365_1024x768.JPG (135.38 KB; downloaded 6025 times)

La o cladire mai incolo, stateau vreo ~20 de interventii ale RATB-ului.

 


Re: Autobaza Serban Voda (dezafectata in anii '90) Chev Celios

Au disparut "Mexicanii" de acolo?  La doua cladiri mai incolo este sediul Serviciului Comercial al RATB si un garaj de depanare. Deci logic ca erau ceva masini de interventi daca acolo este un garaj de depanare.

 


Re: Autobaza Serban Voda (dezafectata in anii '90) ikarus13

Aș vrea și eu să intru în această fostă autobază dar înainte să mă duc aș dori să știu dacă există pericole înăuntru..mă refer la boschetari, aurolaci, tot felul de ciudați. :?

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Unități de întreținere și exploatare din trecut ale STB / ITB / RATB / STB S.A  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419383 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use