Regiunile RomânieiDobrogeaJudețul Constanța

 

Topic: Stiri, noutati, perspective

231 posts, 122818 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 17
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, noutati, perspective 1689

andreir14 wrote:
Anadolu Isuzu a câștigat licitația pentru cele 100 de autobuze noi de la Constanta:

https://m.ziuaconstanta.ro/stiri/admini ... 61516.html


Ca MAZ - pe vremuri - un bun cap de pod pentru piata.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Linia 43

E ceva putred cu licitatia aceasta . La Iasi ,pentru 88 de buc ,prețul pe unitate a fiecărui autobuz a fost de  190.000 euro.
https://floteauto.ro/isuzu-citiport-a-castigat-la-iasi/

Iar la Constanta  ,pentru 100 buc ,cca  214 000 euro /unitate.
https://www.replicaonline.ro/primari...-isuzu-358336/

 


Re: Stiri, noutati, perspective andrei11

Eu cred că e logic. Dacă a fost licitație e bine, dacă era cu atribuire directă era altceva.
Să-ți explic acum ca să rezolvăm din prima.
Am două orașe, A și B. Ca să nu ies în pierdere produsul meu pe care vreau să-l vând nu pot să-l vând sub 125 ( lei )
Particip la licitație cu competitorii 1  - 5  în orașul A și ies câștigător cu prețul cel mai mic de 250 ( lei ).
Particip la licitație cu competitorii 6 - 11 în orașul B și ies câștigător cu prețul cel mai mic de 300 ( lei ).
Care e problema ta că eu am vândut același produs în două orașe diferite cu două prețuri diferite ? A fost licitație și am câștigat de fiecare dată cu prețul cel mai mic, dar am concurat cu competitori diferiți în cele două orașe.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Linia 43

Ce ai spus tu cam aduce a insinuare :) .
Cand depui plicul sigilat de licitatie nu prea ar trebui sa stii cine mai participa si la ce pret.

 


Re: Stiri, noutati, perspective andrei11

După ce faci toate hârțoagele, plătești toate taxele, consulți toate pretențiile beneficiarului, etc, etc, după ce << miroși >> care sunt concurenții (să fim serioși, dacă ești în branșă și ești profesionist îți știi și adversarii și mai știi și  cam ce pot ), deci după ce parcurgi absolut toate etapele prevăzute sigilezi plicul în care scrii următoarele : 10 % mai puțin față de prețul cel mai mic.  ;)

 


Re: Stiri, noutati, perspective Linia 43

Pe skyscrapercity ,la threadul transport public ,Constanta,inca inainte de inceperea licitatiei, se stia ca Anadolu Automobil Rom va castiga.

 


Re: Stiri, noutati, perspective andrei11

Asta întărește ce ți-am spus eu, "concurenții" se cunosc, se știu, s-au întâlnit la o bere, au dat mâna, și-au spus : << Hai acum și la licitația lui pește prăjit, că e o formalitate, să o facem și să ne apucăm de treabă >>. Toate sunt aranjate de dinainte, să trăiască fiecare. Licitațiile sunt de ochii lumii, să nu spună poporul că înțelegerea e deja făcută.

 


Re: Stiri, noutati, perspective shoppy

Asta cand piata merge bine si este loc pentru toata lumea, daca nu atunci vine un CAF si incalca regulile.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Robert

Toate explicațiile au logică și pot fi întradevăr susținute de ce spuneți voi foarte bine.

Eu în schimb mai am o teorie. Anume să ne uităm la harta României din punct de vedere politic. O să vedeți că primăriile roșii cumpără de la Anadolu și alți turci, iar cele portocalii merg mai mult spre vest. Mă înșel?

 


Re: Stiri, noutati, perspective andrei11

Habar n-am, dar dacă este așa este încă o dovadă că am dreptate, licitațiile sunt de ochii lumii, totul e aranjat de dinainte.

 


Re: Stiri, noutati, perspective punmeister

Robert wrote:
Toate explicațiile au logică și pot fi întradevăr susținute de ce spuneți voi foarte bine.

Eu în schimb mai am o teorie. Anume să ne uităm la harta României din punct de vedere politic. O să vedeți că primăriile roșii cumpără de la Anadolu și alți turci, iar cele portocalii merg mai mult spre vest. Mă înșel?

Pai Clujul (unde este Boc primar) a cumparat de curand  75 de New Conecto (15 articulate si 60 simple) iar Brasov (unde este Scripcaru primar) este abonata la BMC.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Linia 43

andrei11 wrote:
Habar n-am, dar dacă este așa este încă o dovadă că am dreptate, licitațiile sunt de ochii lumii, totul e aranjat de dinainte.

Da ,dar nu intre participanti. Gen Anadolu cu MAN/Mercedes.
Ci intre un participant si cumparator.

Cum se face ca acum zece ani aproape toate primariile cumparau MAZ iar acum turcisme? Deodata acestea au devenit cele mai bune si ieftine incat castiga peste tot.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Victor92

Program de transport al R.A.T.C. Constanţa pe perioada festivalului NEVERSEA ( 05 iulie 2018 – 08 iulie 2018)

Pentru perioada festivalului NEVERSEA (05 iulie 2018 – 08 iulie 2018), R.A.T.C. Constanţa va suplimenta oferta de transport cu o linie SHUTTLE BUS, "NEVERSEA" cu plecare din Mamaia spre Portul Tomis.

Traseul NEVERSEA: Mamaia (Hotel Caraiman), B-dul Mamaia, B-dul Tomis, Str. Traian, Poarta 2 Port, Str. Termele Romane, B-dul Elizabeta, Str. Remus Opreanu, Port Tomis şi retur, Str. Remus Opreanu, Port Tomis, B-dul Elizabeta, Str. Traian, Str. Mihai Viteazu, B-dul Mamaia, Staţiunea Mamaia. Autobuzele care deservesc aceasta linie vor circula începând cu data de 05 iulie 2018, ora 08.00 pana pe 09 iulie 2018 ora 09.00.Intervalul de succesiune va fi între orele 08.00-24.00 de 10 minute iar între 24.00-08.00 de 16 minute.

De asemenea, pentru această perioadă se vor prelungi liniile 42, 44, 48, 51, 101C până în portul Tomis, iar în intervalul 05.08.2018, ora 09:00 şi 09.08.2018, ora 09:00 programul de transport va fi non stop conform anexei.

Pentru aceasta perioada, liniile 2-43 și 5-40 vor circula și în intervalul orar 24.00 – 05.00 cu o succesiune de 30 minute.

Recomandăm participanţilor la eveniment să achiziţioneze abonamente pentru 24 h la preţul de 5 lei, abonamente pentru 7 zile la preţul de 30 lei. De asemenea pot achita contravaloarea călătorieri prin SMS conform indicaţiilor de pe afişele din autobuze sau la punctele de vânzare R.A.T.C. În portul Tomis va fi amplasat punct de vânzare bilete R.A.T.C. cu program non-stop.

Sursa: http://www.ratc.ro/comunicate/#20180704-0
program neversea 2018.pdf
program neversea 2018.pdf (47.09 KB; downloaded 316 times)

 


Re: Stiri, noutati, perspective Victor92

O stire extrem de utila, peste care am trecut cu vederea ...

Regia Autonomă de Transport în Comun Constanța anunță publicul călător că, începând de duminică, 01 iulie 2018, liniile estivale CiTYTour și 100 Mamaia vor avea plecare din stația situată în fața Gării CFR, iar liniile 43C, 43M și 100C, vor avea plecare din stația RATC, situată în alveola din fața punctului de vânzare bilete și abonamente.    

Sursa: http://www.ratc.ro/comunicate/#20180627-0
mutare statie 100 city tour.jpg (71.46 KB; downloaded 6246 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 17
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Constanța  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use