Regiunile RomânieiMunteniaJudețul BrăilaIstoria transportului public în municipiul Brăila

 

Topic: Brăila - diverse imagini de arhivă

9 posts, 3629 views
Brăila - diverse imagini de arhivă stakee

ZIL
501  502

501.jpg (258.28 KB; downloaded 3032 times)
502.jpg (319.61 KB; downloaded 3033 times)

 


Brăila - diverse imagini de arhivă WT_fan06

Că tot se vorbea de fostele troleibuze, acestea apar în 2 clipuri din anul 1996, alături de tramvaiele Timiș și Tatra, filmate de Dave Spencer.






 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuţii diverse ADK

Pe galeria unui forum similar, am găsit acest microbuz... ZIL :shock: din dotarea Brăicar, însă fotografia datează din iunie 2009. :roll: Ce se știe despre el/e?



Autor: Ștefan Dache

 


Re: Discuţii diverse stefan_br

Da, eu sunt autorul ei. Au fost doua exemplare (parca), MNL (cel din imagine) si PUI, fiind aduse pe la inceputul anilor 2000. Au circulat pe diverse trasee din oras in functie de nevoile societatii. Interesant este ca in 2011 a reaparut PUI cu numarul de parc al lui MNL. Ori au reinmatriculat MNL-ul ori i-au pus lui PUI numarul lui de parc (501).

Ultimul exemplar (PUI) a circulat pana prin 2012 pe un traseu intre Bariera Calarasilor si ANL Lacu Dulce.

 


Re: Brăila - diverse imagini de arhivă PaulIP

Modelul se cheama ZIL 325010 si este construit pe sasiul furgonetei ZIL 5301. Fabricat intre 1997 si 2013 in aproape 2000 de exemplare in doua variante de ampatament si mai multe de caroserie.

 


Re: Brăila - diverse imagini de arhivă WT_fan06

Videoclipul se deschide surprinzător cu un cuplu MAN T4+B4 ex. Nürnberg și cu un autobuz DAC 112 UDM în plan îndepărtat. Cunoscătorii ar putea să precizeze și bulevardul pe care se aflau cele două mijloace de transport?  :geek:  



 


Re: Brăila - diverse imagini de arhivă stefan_br

Salut, Bulevardul Independentei in zona Esplanadei.
MAN-ul cred ca este 261.

 


Re: Brăila - diverse imagini de arhivă Antonio_George

Da, Man-ul din videoclip este 261 și remorca 1579!

 


Re: Brăila - diverse imagini de arhivă WT_fan06

Brăila: 6-8 septembrie 2007


 


Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Brăila  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421684 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use