Regiunile RomânieiMunteniaJudețul BuzăuTransportul în comun din municipiul Buzău

 

Topic: Autobuzele Volvo 8700

36 posts, 12293 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Autobuzele Volvo 8700 ADK

N-am crezut că este adevărat, dar iată că ieri au sosit cele 15 autobuze Volvo 8700 în curtea Transbus. Ca așezare, sunt asemănătoare VDL-urilor (2 uși, simplă pe față dublă la mijloc) acestea sunt aduse din Olanda (SH, firește), sunt fabricate în anul 2009, motorizarea este de 7.146 cm³, puterea motorului de 213 kW, normă poluare E5, mașinile au între 850.000 și 950.000 de km. Furnizorul a oferit și o garanție de 12 luni pentru motor, cutie de viteze, instalație electrică și computer. Prețul unui astfel de autobuz a fost 173.000 de lei (36.800 de euro) preț care a inclus și transportul lor până aici, cf. buzaumedia.ro



Sursa: buzaumedia.ro

Zilele trecute, chiar colegul nostru Victor92 a surprins un astfel de autobuz la o benzinărie și chiar m-a întrebat dacă sunt cele pentru Transbus, inițial am refuzat să cred având în vedere că știam de Volvo 7700. :roll:


 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele Volvo 8700 ADK

Iată alte poze cu semiautocarele. :roll: Nici nu vreau să mi le imaginez pe liniile urbane. :evil:





















Sursa pe imagini.

 


Re: Autobuzele Volvo 8700 stefan_br

Eu nici nu vreau sa imi imaginez cum va fi cu ele vara daca nu le va merge AC-ul... :!:

 


Re: Autobuzele Volvo 8700 Andrei98

Totusi VDL-urile sunt putin mai spatioase, mai ales culoarul din mijloc chiar daca sunt cu un metru mai scurte si au aproximativ aceiasi configuratie. Cand ma uit la cum sunt configurate autobuzele astea ma intreb cat de bune vor fi in oras. Astea se duc mai mult inspre autocare, nu autobuze de oras. Sa nu mai zic ca in spate urci ca in pod  :lol:

 


Re: Autobuzele Volvo 8700 punmeister

Asta pentru ca ele cand erau la R-NET (Connexxion) erau folosite pentru linii regio intre Amsterdam si Haarlem.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele Volvo 8700 ADK

Atâta timp cât scaunele sunt duble (cu mici excepții, dar aici e peste tot), deja se fură mult spațiu. Pentru un autobuz ”de oraș” ai nevoie în principiu de spațiu (nu de atâtea scaune, dar să-nțeleg că vor merge doar pe periferii) dar și de cât mai multe uși, pentru a reduce timpul de așteptare (și-așa mult) în stații. :roll: În cazul de față... cartonaș roșu. :D

 


Re: Autobuzele Volvo 8700 cris_m

Da' liniile alea conventie intre localitati ce au? Unde scrie ca nu au luat autobuzele astea pentru acele linii?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele Volvo 8700 ADK

Cele de tip convenție nu se ”merită”, acolo mai degrabă merg VDL-urile (da, știu că's asemănătoare, dar sunt mai spațioase). Volvourile astea sunt doar de mers la țară, să nu comparăm liniile de convenție care sunt asemănătoare liniilor (inter)urbane obișnuite (dar la o frecvență foarte redusă, plus am zis că merg mai tot timpul goale) față de periferii care cel puțin 12-le circulă din oră în oră. Acolo e normal unde lumea merge mai mult să aibă și unde să stea...

 


Re: Autobuzele Volvo 8700 Victor92

Aceste autobuze sunt LE- Low Entry. Autobuze interurbane. Cel putin in Olanda asa au fost folosite.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele Volvo 8700 ADK

La Buzău chiar nu mă mai miră ce aduc... Toate caricaturile, încă și mai scumpe ca MB Citaro. :? Vorba unui prieten, chiar coleg pe forum, după ce că se exagerează cu SH-urile nici nu se ia ce trebuie, plus deja o să mergem cu autocarele prin oraș. :lol:

 


Re: Autobuzele Volvo 8700 micutzu

Si la Oradea tot autobuze interurbane de genul asta au fost aduse in ultimii 2 ani (14 Volvo si 10 MAN).Mie nu mi se par potrivite pentru transportul urban,sunt prea inghesuite.Ar fi ok pentru liniile metropolitane,dar mai mult nu.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele Volvo 8700 ADK

Astăzi au sosit/fost montate plăcuțele de înmatriculare autobuzelor, sunt de genul BZ 10 AHx (gen AHX, AHN etc). Se doreşte intrarea lor în circulație până pa data de 1 aprilie pe liniile regionale, gen liniile 12, 14 etc Gălbinaşi etc, se doreşte din câte ştiu înființarea unei noi linii spre Sărata-Monteoru. :D

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele Volvo 8700 ADK

AHL astăzi pe platforma de la spălătorie.
5507d412-36a6-452b-8fe3-065b683f5b76.jpg (51.31 KB; downloaded 4592 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele Volvo 8700 ADK

O mică comoară găsită într-un autobuz. ;)


 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Buzău  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use