Regiunile RomânieiMunteniaJudețul BuzăuTransportul în comun din municipiul Buzău

 

Topic: Autobaza Transbus Buzău

14 posts, 4571 views
  • ADK
  • Posted:
  •  

Autobaza Transbus Buzău ADK

Autobaza Transbus Buzău este situată pe șos. Pogonele nr. 5 și este în continuă dezvoltare, deține 90 și ceva de autobuze iar îndată cu venirea Volvourilor de la Căldărușanca vor fi peste 100. Se pune problema extinderii autobazei din cauza lipsei de spațiu dacă nu chiar și modernizarea ei. Împrumut câteva fotografii vechi, fiindcă din păcate nu am fotografii actuale dar voi încerca să fac.
Vedere către fundalul garajului, unde zăceau ultimele autobuze DAC 112 UDM care au fost și propuse spre vânzare. Autor: Dragoș Anoaica
Garaj-004.jpg (98.39 KB; downloaded 3997 times)

Vedere către halele de întreținere și reparații. Autor: Dragoș Anoaica
Garaj-003.jpg (64.18 KB; downloaded 4010 times)

Vedere către poarta garajului, în fundal ultimele 3 autobuze DAC 117UD propuse și ele spre vânzare. Autor: Dragoș Anoaica
Garaj-007.jpg (82.35 KB; downloaded 3989 times)

Vedere către poarta garajului. Autor: Dragoș Anoaica
Garaj-009.jpg (77.07 KB; downloaded 3993 times)


În fața garajului am descoperit (cred) niște rămășițe de la fosta IJTL, unde se aflau 2 pompe de alimentare și o cabină.
P_20190204_125437.jpg (158.84 KB; downloaded 3992 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobaza Transbus Buzău ADK

Autobaza într-o zi friguroasă de weekend.


 


Re: Autobaza Transbus Buzău Nevastuica32

Dar de ce is atatea autobuze la garaj, oare se face economie la motorina ?

 


Re: Autobaza Transbus Buzău cris_m

1. Probabil era weekend cand a fost facuta poza, deci parc redus
2. Pentru ca majoritatea sunt relicve si costa mai mult sa le carpesti decat sa iei altele SH...

 


Re: Autobaza Transbus Buzău punmeister

ADK a mentionat ca poza a fost facuta in weekend.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobaza Transbus Buzău ADK

Nevastuica32 wrote:
Dar de ce is atatea autobuze la garaj, oare se face economie la motorina ?

Nu interesează pe nimeni economia de motorină. Dacă ne-am asuma tot ce am scoate pe gură și în funcție de asta, am fi ori apreciați ori pedepsiți, am ajunge undeva. Dar asta-i democrația. Dacă vrei să știi, orice autobază în timpul weekendului este ”plină” de autobuze datorită parcului de weekend scăzut. Ca să te lămuresc cu încă o chestie, poate nu știi că în Buzău unii încearcă să repare nepăsarea (că greșeală e... greșit să zic) altora. În timpul weekendului, nu circulă liniile tip ”zonă” precum și liniile 4 și 9. Articulatele la fel, nu circulă în timpul weekendului în locul lor circulând BMC-urile pentru liniile 2 și 11. Plus ultimele mașini aduse, Volvo 8700 în număr de 15 sunt în curs de ”aranjare” pentru pregătirea lor pe traseu peste câteva zile (doar în poză sunt 6 astfel de mașini). Căpiși?
cris_m wrote:
[...]
2. Pentru ca majoritatea sunt relicve si costa mai mult sa le carpesti decat sa iei altele SH...

În garaj din cele peste 100 de autobuze în prezent într-un număr de maxim 10 sunt defecte, care sunt reparate în funcție de caz (dacă e cu motorul trebuiesc comandate piese, ceea ce înseamnă timp, bani, livrare, montare, rodaj etc și chiar cu motorul sunt YYZ și un Van-Hool). La Buzău cei drept, nu vreau să intru în chestii politice dar nu s-a investit 1 leu în Transbus înainte de 2016 deoarece se încuraja pirateria maxi-taxi datorită veniturilor în buzunarul conducerii. După schimbarea conducerii, cu puținii bani care au fost s-au cumpărat autobuze gen ”gunoiul lor, comoara noastră” care într-adevăr nici mie nu-mi prea place să văd tot ce aveau alții low-cost să ajungă aici (chiar dacă cei drept sunt peste BMC).

 


Re: Autobaza Transbus Buzău Celestin Draganescu

Sa retinem totusi ca la final de 2017 Trans Bus a avut 30 de autobuze + inca 2 (cele doua Volvo din Elvetia).
Acum parcul se ridica la peste 105 vehicule.

@ADK: Pe toata lumea intereseaza economia de motorina. Mai ales ca unii conducatori auto nu au in cap decat cum sa "fenteze" sistemul. Din fericire, exista solutii si pentru aceasta.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobaza Transbus Buzău ADK

La final de 2016 mai exact, deja la final de 2017 existau și cele 25 de autobuze VDL. Cât despre economia de motorină, altceva am vrut să spun. Nu e ca la Ploiești.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobaza Transbus Buzău ADK

Autobaza Transbus Buzău văzută din satelit începând cu vara lui 2021 (și sigur într-un weekend deoarece îs prea multe mașini în garaj și se văd 8/10 articulate, restul de 2 erau cel mai sigur prin hale), deoarece în mai 2021 încă se aflau BMC-urile 220 în garaj. Am marcat mai exact și noul parc rece, așezat similar autobazei Alexandria din București. Se pare că este dat drept în folosință, nu știu dacă cu titlu gratuit sau cu vreo chirie. Se pot observa că au mai rămas 8/10 BMC-uri 220 lângă care se mai află și 2 BMC-uri 250, cele 2 Volvo Hess și un VDL (aparent LM?, puteți vedea aici cauza retragerii).
2022-04-02_161206.jpg (140.29 KB; downloaded 2225 times)


Și datorită că băieții de la Google care fac street view au mers pentru prima dată și pe strada garajului (aparent tot șos. Pogonele este redenumită, la fel ca și șoseaua principală, puteau să-i zică strada Pogonele cei în măsură), o să pun vreo 2 imagini și de pe aceasta.

Intrarea în parcul rece și intrarea în garaj în august 2021.
2022-04-02_161446.jpg (94.51 KB; downloaded 2224 times)

2022-04-02_161533.jpg (93.3 KB; downloaded 2224 times)


Autobuzele retrase în mai 2021 în spatele garajului lângă hala de ITP.
2022-04-02_161647.jpg (88.13 KB; downloaded 2224 times)

 


Re: Autobaza Transbus Buzău DavGO

Anul acesta autobaza Transbus a avut parte de o revopsire exterioara in schema de culoare a autobuzelor Temsa Electrice. Am sa atasez screenshoturi de pe Google Maps.
autobaza tbz.png (1.18 MB; downloaded 990 times)

fatada.png (1.45 MB; downloaded 990 times)

Bonus, un cadru si cu electricele:
electrice.png (970.52 KB; downloaded 990 times)

 


Re: Autobaza Transbus Buzău deprodio

Cand incep sa intre in circulatie electricele?

 


Re: Autobaza Transbus Buzău DavGO

Un șofer mi-a spus ca o sa între eletricele cand incepe campania electorala. Tot atunci toate mașinile parcate pe Unirii vor fi mutate.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobaza Transbus Buzău ADK

Realitatea s-ar putea să fie alta.

Unul la mână, bulevardul Unirii a intrat iar la reparații (cei de la Compania de Apă au așteptat probabil să asfalteze, ca acum să spargă și să schimbe conductele), astfel că termenul de finalizare s-ar fi prelungit până prin septembrie.

Doi la mână, TBZ e cam în criză de șoferi pentru că destui au plecat la privați (inclusiv la autostradă), deoarece oferă salarii mai motivante, societatea zgârcindu-se tot mai mult la bani, condiții și comițând diverse abuzuri. Pe lângă că personalul (mai ales tânăr) pleacă, se întâmplă ca cel care mai rămâne fie este îmbătrânit și iese la pensie, fie iese mai devreme pe caz de boală sau decedează. Autobuze s-au tot adus, dar nu prea mai are cine să le conducă, un motiv pentru care electricele încă n-au ieșit (deși și sh-urile, cât să ducă, o mașină a circulat doar 3 ani și la momentul actual este deja casată).

Trei la mână, și asta zic s-o luați puțin în glumă, ce-i mai bun e pus deoparte. N-au apărut încă nici stațiile electrice la capetele de linii, acum se modernizează Bd. 1 Decembrie iar la Tohăneni unde întoarce 7 se vor pune probabil după ce termină de reabilitat zona, între timp electricele mai fac manevre prin garaj sau câte o cursă specială ori probe, ca să nu prindă rădăcini și deasupra ca hotelul Dunărea de peste drum de Gara de Nord (analizat puțin ieri, ca o rușine de clădire într-o zonă importantă). Să țină mașinile până la campanie ar fi un abuz, deși politica la noi nu te mai miră nimic. În toamna lui 2020 au înmatriculat rapid Volvo-urile 7700 Hybrid (care unul deja ar fi retras definit, iar unele abia trag și la cam niciunul nu funcționează corespunzător clima), pe când restul autobuzelor a durat mult mai mult.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobaza Transbus Buzău ADK

Autobaza văzută prin prisma Google Earth, respectiv parcul rece prin septembrie 2022:
IMG-20230926-WA0002.jpg (197.98 KB; downloaded 526 times)

IMG-20230926-WA0001.jpg (163.69 KB; downloaded 526 times)

IMG-20230926-WA0000.jpg (175.29 KB; downloaded 526 times)


Dacă conducerea Transbus era o conducere, se păstrau autobuzele pentru ucranieni ori pentru zile negre... Sau măcar se alegeau, majoritatea find retrase funcționale. Nu s-a îmbogățit PMBz cu valorificarea lor, cum nici în 2008 cu vânzarea tuturor DAC-urilor (dintre care o articulată, a revenit pe traseu după ce a fost scoasă la vânzare, nu știu cum de mai avea licență și cum doar la Buzău am putut să aud de un autobuz scos din nou pe traseu după ce acesta a fost retras și scos la vânzare).

 


Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Buzău  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use