Regiunile RomânieiMunteniaJudețul BuzăuIstoria transportului public în municipiul Buzău

 

Topic: Autobuzele BMC (2006 - 2022)

68 posts, 22035 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Autobuzele BMC Andrei Andraș

Acest 121 este traseu regional?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele BMC ADK

YBG proaspăt spălată după ce a revenit din conservare și YBE așteptând să intre la spălătorie. Situația BMC-urilor de primă serie este în felul următor, din cele 10 mașini circulă sigur YAY, YBB, YBE, YBI, YBH (astăzi și YBG, cel puțin a fost reactivat), YAZ și încă una sunt propuse pentru casare, o mașină încă se află în conservare (defectă) și încă una dacă nu mă înșel a fost casată anul trecut (le-am uitat datorită faptului că nu rețin numerele de înmatriculare tuturor autobuzelor, la Buzău nu s-a auzit de numere de inventar).











 


Re: Autobuzele BMC Victor92

Se mai afla la Tulcea cel/cele imprumutat/imprumutate?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele BMC ADK

Nu, unul dintre ele (YAZ) se află în incinta garajului retras din circulație.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele BMC ADK

Zilele trecute am observat că unele BMC-uri au primit mecanism de încuiere al ușilor pe interior când se află în conservare idem TCE Ploiești.


 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele BMC ADK

Totuși, am înțeles foarte bine că un BMC de primă serie a fost casat (tăiat la propriu) însă nu-mi pot da seama care. Singurele autobuze care nu mai apar pe planificare sunt YBJ și YAZ (cele care au fost împrumutate la Tulcea și au revenit). Singurul autobuz casat/tăiat la momentul actual e VDL-ul accidentat (nu-i cunosc numărul din păcate), nu demult era în hală (parcă-i încurcau cu ceva, au decis să-l facă bucăți și să împrăștie într-o magazie toate piesele recuperate (inclusiv motorul, era prin hale) ca să aibă ce să caute acul în carul cu fân când au nevoie de ceva minor) când este atâta loc în spate, se putea construii un țarc cu camere video în care să fie băgate toate vehiculele conservate, donatoare și defecte care necesită așteptare lungă. Nu cred că e bine să fie văzute de toți și ”atinse” de oricine...

LE: YAZ alături de încă un BMC donator (cred că e YBJ, doar l-am văzut), ar trebui să-mi dau singur palme. :lol:


 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele BMC ADK

Veste bună :!:
S-ar putea ca cele 2 autobuze BMC donatoare să fie reparate, le-am văzut pe repartizare de luni. :shock: Deja YBJ are titularii trecuți (cine-i mai înțelege? bine că cel puțin YBJ avea doar o roată scoasă și ceva componente lipsă, l-au refăcut în București scheleți ca 4210 și nu pun la punct ei 2 BMC-uri?).

 


Re: Autobuzele BMC Victor92

Aceste autobuze se gasesc mai rar prin oras, fiind prezente intr-un numar mai mare pe traseele regionale...

BZ 85 VJS - LInia 22 - Gara Buzau - 13 Aprilie 2019





BZ 85 VJW - Linia 11 - Bulevardul Unirii - 13 Aprilie 2019





BZ 85 VKN - LInia 2 - Gara Buzau - 13 Aprilie 2019



 


Re: Autobuzele BMC Dragos31

BZ 85 VGC - Linia 11 - Bulevardul Unirii (Statia "Carrefour") - 27 aprilie 2019


 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele BMC ADK

A revenit în circulație YAZ, autobuz care inițial era donator. Ieri a fost pe linia 6 sau 8.

 


Re: Autobuzele BMC Dragos31

BZ 85 VGT - Linia 2 - Bd. Unirii(Statia "Carrefour") - 15 Iunie 2019





BZ 85 VKC - Linia 22 - Bd. Unirii(Statia "Carrefour") - 15 Iunie 2019



 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele BMC ADK

Tot în aceeași stație, dar în dreptul intrării SIRA, un BMC din seria a 2-a pe linia 2 ”VGC”.


 


Re: Autobuzele BMC Victor92

@ADK: Care mai este situatia portocalelor ? Cate mai circula din cele 10 achizitionate in 2006?

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Buzău  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419374 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use