Regiunile RomânieiMunteniaJudețul BuzăuTransportul în comun din municipiul Buzău

 

Topic: Autobuzele VDL Berkhof Ambassador

57 posts, 18218 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Autobuzele VDL Berkhof Ambassador Victor92

Cu 18 000 de euro bucata, Primaria Buzau a achizitionat in aceasta toamna 15 autobuze VDL Berkhof Ambassador, aduse din Olanda.

Scopul aducerii acestora a fost de a mari parcul auto pe care compania de transport public il dispune, adaptarea cerintelor prin modificarea intervalelor de succedare de pe anumite trasee, respectiv introducerea de autobuze cu aer conditionat pentru zilele toride de vara.

In perspectiva, se doreste achizitionarea unui numar de aproximativ 40-50 de autobuze Euro 6, cu fonduri europene pentru a retragere din circulatie mijloacele de transport mai vechi. Totodata, intentia alesilor este de-a prelungi traseele unor linii de transport catre localitatile din preajma orasului Buzau, precum Mărăcineni, Vadu Pașii, Vernești sau Țintești. Navetistii, respectiv oamenii care vin in Municipiu la diverse cumparaturi, chiar au nevoie de un transport civilizat, adaptat cerintelor actuale si sa nu mai fie nevoiti sa apeleze la dubele care au interval jenant si care pleaca pline din Buzau si invers.

In continuare, va prezint unul dintre cele 15 autobuze cumparate - BZ 09 HMT - pe linia 6 (Gara- Bazar - Comat).

Pentru o documentare mai ampla va atasez urmatoarele link-uri:

http://www.transbusbuzau.ro/
http://www.racnetulmunteniei.ro/cat-au- ... e-de-toma/
http://www.sansanews.ro/stiri/actualita ... buzau.html
http://adevarul.ro/locale/buzau/autobuz ... index.html
http://www.buzoienii.ro/au-venit-14-din ... -buzaului/
http://reporterbuzoian.ro/maxi-taxi-va- ... din-buzau/

BZ 09 HMT - 6 - 26.12.2017.JPG (307.86 KB; downloaded 5899 times)


BZ 09 HMT - 6 - 26.12.2017 (2).JPG (217.74 KB; downloaded 5906 times)


BZ 09 HMT - 6 - 26.12.2017 (3).JPG (222.68 KB; downloaded 5911 times)


BZ 09 HMT spate - 6 - 26.12.2017.JPG (218.43 KB; downloaded 5898 times)


BZ 09 HMT interior1 - 6 - 26.12.2017.JPG (304.36 KB; downloaded 5888 times)


BZ 09 HMT interior3 - 6 - 26.12.2017.JPG (259.29 KB; downloaded 5894 times)


BZ 09 HMT interior2 - 6 - 26.12.2017.JPG (198.63 KB; downloaded 5881 times)


BZ 09 HMT interior 4 - 6 - 26.12.2017.JPG (164.1 KB; downloaded 5881 times)

 


Re: Transportul în comun în municipiul Buzău Victor92

Un numar de 15 autobuze VDL Berkhof Ambassador, aduse din Olanda, au sosit la Buzau in luna septembrie a anului 2017 despre care am relatat in urma cu o luna.

Acestea s-au acumodat cu traficul si strazile din oras, sunt extrem de calduroase, detin instalatie de aer conditionat. Vestile cele bune nu se opresc aici: la jumatatea lunii ianuarie 2018, un alt lot de autobuze olandeze au fost aduse, in momentul de fata ele fiind in statiul de pregatire pentru a fi scoase la traseu.

Asadar, sunt sanse destul de mari sa se adevereasca ceea ce a spus primarul in momentul achizitionarii primului lot de autobuze - marirea traseelor actuale, infiintarea unor noi rute, in speta catre localitatile din preajma Buzaului. Separat, problema cea mare a orasului - dubele - ar trebui sa devina prima tinta, iar eliminarea lor le-ar aduce tuturor un transport civilizat si in siguranta.

In privinta documentarii acestor autobuze, gasiti link-urile mai sus, respectiv unul cu date tehnice pe care l-am gasit:

http://www.vdlbuscenter.com/vdlbuscente ... 6155f.html

Sa urmarim cateva poze realizate in ultima sambata a luni ianuarie 2018 cu o parte dintre autobuzele surprinse la traseu.

BZ 09 HMJ - Linia 8 - Gara Buzau





BZ 09 HMJ - 8 - 27.01.2018 (5).JPG (189.81 KB; downloaded 5407 times)

 


Re: Transportul în comun în municipiul Buzău Victor92

BZ 09 HML - Linia 6 - Bulevardul Unirii





BZ 09 HMM - Linia 5 - Pod Vadu Pasii





BZ 09 HMM - 5 - 27.01.2018 (2).JPG (258.19 KB; downloaded 5415 times)


BZ 09 HMM a.c. - 27.01.2018.JPG (219.08 KB; downloaded 5398 times)

 


Re: Transportul în comun în municipiul Buzău Victor92

BZ 09 HMP - Linia 8 - Bulevardul Republicii





BZ 09 HMP - Linia 8 - Strada Horticolei







[/url]

BZ 09 HMR - Linia 5 - Strada Dorobanti





BZ 09 HMT - Linia 7 - Bulevardul 1 Decembrie 1918





BZ 09 HMT a.c. - 7 - 27.01.2018.JPG (181.13 KB; downloaded 5419 times)

 


Re: Transportul în comun în municipiul Buzău Victor92

BZ 09 HMU - Linia 3 - Aleea Trandafirilor





BZ 09 JRD - Linia 6 - Strada Alexandru Marghiloman





BZ 09 LMO - Linia 8 - Bulevardul Unirii





Combinatii diverse ...

BZ 85 VEX + BZ 09 HMP - Bulevardul Republicii





BZ 09 LMO + BZ 09 HML - Bulevardul Unirii



 


  • georgecfr111@gmail.com
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în municipiul Buzău georgecfr111@gmail.com

Anul asta se mai face achizitia la autobuze la Buzau ?

 


Re: Transportul în comun în municipiul Buzău Victor92

Intre timp, s-au adus cateva autobuze articulate din Olanda (de la firma care opereaza in Tara Lalelelor - Connexion). Acestea sunt informatiile pe care personal le am in clipa de fata de la ultima mea vizita la Buzau din iarna.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Buzău punmeister

Mai exact 9 autobuze Van Hool New AG300 fabricate in 2001 (?) care au fost folosite initial la GVU in Utrecht apoi au ajuns la Conexxion in 2013 pentru a fi folosite in orasul Almere.

 


Re: Autobuzele VDL Berkhof Ambassador Victor92

Timpul a trecut, iar la jumatatea lunii Septembrie 2018, buzoienii beneficiaza de 30 de autobuze VDL Berkhof Ambassador. Acestea circula pe majoritatea liniilor, mai putin pe 2 si pe 11 - cele preorasenesti - (din ceea ce am vazut in 3 zile de weekend/sarbatoare in care am calatorit la Buzau in ultimul timp).

Despre achizitionarea acestora (cand au sosit si pretul unui exemplar) am discutat mai sus. Punctez faptul ca au fost fabricate in anul 2006.

S-au integrat bine in traficul din Buzau, iarr calatorii sunt multumiti de ele.

Am intocmit o lista a numerelor de parc, doar ca aceasta nu este completa. Am "adunat" doar 25 de autobuze din 30 - la data de 26 Decembrie 2018.

BZ 09 HMJ
BZ 09 HMK
BZ 09 HML
BZ 09 HMM
BZ 09 HMN
BZ 09 HMP
BZ 09 HMR
BZ 09 HMS
BZ 09 HMT
BZ 09 HMU
BZ 09 JRD
BZ 09 JRE
BZ 09 JRG
BZ 09 LMB
BZ 09 LME
BZ 09 LMF
BZ 09 LMO
BZ 09 LMP
BZ 09 LMX
BZ 09 LMZ
BZ 09 LNA
BZ 09 LNB
BZ 09 LND
BZ 09 LNF
BZ 09 LNG


Sa urmarim cateva cadre realizate recent.

BZ 09 HMK - Linia 5 - Strada Frasinet / Strada Mesteacanului - 16 Septembrie 2018





BZ 09 HMT - Linia 5 - Cartier Micro 14 - 16 Septembrie 2018





BZ 09 JRE - Linia 4 - Bulevardul Garii - 16 Septembrie 2018





BZ 09 LMF - Linia 8 - Bulevardul Unirii - 16 Septembrie 2018





BZ 09 LND - Linia 10 - Strada Obor - 16 Septembrie 2018





BZ 09 LNG - Linia 8 - Bulevardul Nicolae Balcescu - 16 Septembrie 2018



 


Re: Autobuzele VDL Berkhof Ambassador Victor92

Am adaugat pe lista autobuzul cu numarul de inmatriculare BZ 09 LMX.

Cateva poze pe care le-am facut in a doua zi de Craciun.

BZ 09 LMJ - Linia 5 - 26 Decembrie 2018





BZ 09 LND - Linia 1 - 26 Decembrie 2018





BZ 09 HMM + BZ 09 LMX - Bulevardul Nicolae Balcescu



 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele VDL Berkhof Ambassador ADK

Din păcate (spun din păcate fiindcă încă nu știu dacă și-au dat seama) Transbus a achiziționat aceste autobuze în regim de urgență, pentru a ”umple” încet-încet golul dispariției maxi-taxi din toamna anului 2017. Plus de asta, nu au nimic de-a face cu transportul în comun, fiindcă pentru un transport în comun ai nevoie de 3 uși cu câte 2 foi fiecare, podea coborâtă la toate ușile, perete despărțitor (cabină) la șofer (din păcate nici-un autobuz din Buzău nu beneficiează de un lucru atât de important) șoferii stau mereu nas-în-nas cu călătorii, aceștia ajung la butoane și când se aglomerează numai zic că tot bordul e plin de ei. Măcar, dacă tot le-au luat, să le bage pe linii de convenție sau chiar pe liniile tip ”zonă” (110, 112, 115 etc). Acum sper că cu aducerea a altor autobuze, marca Volvo din câte am înțeles, să respecte aceste criterii. :roll:

 


Re: Autobuzele VDL Berkhof Ambassador Costin

Aceste autobuze reflecta standardul de transport din lumea civilizata, unde toti urca pe la sofer si ii platesc sau arata titlul de calatorie pe care il au deja si coboara pe la usa 2. Asa e efectiv peste tot in vest. Cabina e un moft romanesc si ca atare numai la noi se regaseste. Cand iei vehicule SH te poti astepta sa nu fie adaptate stilului nostru (mai multe usi, cabina la sofer etc) asa ca nu vad de ce te plangi. Standardele noastre de transport sunt problema, nu masinile. La o achizitie de vehicule noi se pot face oricate personalizari, dar aici nu e cazul...

 


Re: Autobuzele VDL Berkhof Ambassador WT_fan06

Peretele despărțitor îl mai găseşti doar în țări necivilizate ca România. Dacă autobuzul e aglomerat nu îl împiedică nimic pe şofer să spună "nu mai primesc pasageri", sau "s-au dat jos 2 persoane deci au voie să urce doar 2", sau "toți cei care acum sunt în zona uşii (din dreptul şoferului) să coboare". Acestea sunt citate.

 


Re: Autobuzele VDL Berkhof Ambassador andrei11

Autobuzele Tv 20  și echivalentul lor electric ( troleibuzul ) nu aveau nici un perete despărțitor...Tramvaiul V 09 în acest sens era << cireașa de pe tort >>...Deabia tramvaiele V 56 au fost dotate cu perete despărțitor, asta pentru că la V 09 pur și simplu puneai mâna pe Omul cu Wații ( Vatman în românește ) Care am impesia că nici scaun  nu avea sau avea ceva de genul scaun cu 3 picioare fără spătar...

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Buzău  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use