Regiunile RomânieiOlteniaJudețul Dolj

 

Topic: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi

38 posts, 14998 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi punmeister

BERD a lansat licitatia pentru 35 de autobuze noi de 12 metri pentru Craiova, prin intermediul unui imprumut de 15 milioane de euro.
Data limita pentru depunerea ofertelor este 20 mai.
Din pacate cum licitatia nu e pe SICAP n-am multe informatii despre CS, doar ofertantii au acces la documentatie.
https://ecepp.ebrd.com/delta/viewNotice ... Id=8295049

 


Re: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi ticker

Daca e sa ne luam dupa experientele cu BERD la achizitii de autobuze diesel de 12m, vor fi autobuze in zona de low cost.

Deci probabil vor fi ofertate:

Eurobus Diamond
Otokar Kent C
Isuzu Citiport
Menarinibus Citymood

 


Re: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi punmeister

Mai mult ca sigur Anadolu va avea de castigat.

 


Re: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi andreir14

Pe lângă acestea, posibil să ne așteptăm și la BMC Procity, Solaris Urbino 12 sau chiar Mercedes Conecto.

 


Re: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi punmeister

La bugetul de 15 milioane de euro nu m-ar mira sa cumpere mai multe autobuze cum a facut Iasi, Constanta si Tursib.
Daca ia Isuzu contractul pot lua lejer 75 de autobuze :lol:

 


Re: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi andreir14

Știam că 15 milioane de euro sunt alocați în total pentru mai multe proiecte din cadrul primăriei, și în jur de 7-7.5 milioane pentru achiziția de autobuze.

 


Re: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi punmeister

This contract will be funded by an EBRD loan of EURO 15,000,000.00

 


Re: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi andreir14

Hmm.. am citit acest articol care spunea altceva. Să fi renunțat primăria la celelalte proiecte între timp?

https://www.gds.ro/Local/2018-11-28/vin ... uzele-noi/

Consiliul Local (CL) al municipiului Craiova va vota, în şedinţa de mâine, aprobarea contractului de credit care ar urma să se încheie cu Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) pentru acordarea unei finanţări rambursabile în valoare de până la 15.000.000 de euro, împrumut cu o perioadă de angajare de până la 36 de luni și cu o perioadă de maturitate de până la 15 ani. Din aceşti bani, şapte milioane de euro sunt prevăzuţi pentru achiziţia de autobuze noi Diesel Euro 6, aproape 40 după calculele consultanţilor BERD, care au şi recomandat, de altfel, municipiului Craiova să înlocuiască de urgenţă 35-40 de autobuze din cele folosite în prezent pentru transportul public în comun.

 


Re: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi WT_fan06

Nu cred că vor da 428000 euro/bus Euro 6. De banii ăștia luau unele mai pretențioase (minim hibrid). Eu inițial am crezut că e vorba de electrice când am văzut prețul.

Oricum mi se pare jenant să contracteze un împrumut (deci fonduri rambursabile) în loc să ia bani UE nerambursabili ca să cumpere măcar hibride. Câți bani or fi rămas neutilizați pe Axa 4...

 


Re: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi punmeister

Ei mai vor si 30 de hibride prin POR.

 


Re: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi micutzu

Cam putin 35 de autobuze, tinand cont de situatia parcului actual din Craiova.In afara de Solaris,MAN-uri si cateva BMC, restul toate trebuiesc casate in viitorul apropiat.Mai bine ar face o licitatie serioasa pentru 80-100 de bucati si ar rezolva problema autobuzelor.

 


Re: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi andreir14

Momentan sunt de ajuns 35, reușesc să umple "golul" făcut după ce vor fi retrase toate DAC-urile. În rest, celelalte autobuze încă se prezinta acceptabil, probabil următoarele retrase vor fi ori Prestij-urile, ori MAN-urile SH. Mercedes-urile se prezintă toate impecabil, iar BredaMenarini încă funcționează în parametri optimi. În plus, așa cum a menționat @punmeister, municipalitatea dorește și achiziționarea a 30 de autobuze hibrid.

 


Re: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi micutzu

Eu sper totusi sa intre mai multe bucati in bugetul ala.Craiova cred ca e cam singurul dintre orasele mari care inca nu si-a modernizat parcul de autobuze si ar fi pacat sa ramana la coada.

 


Re: Licitatie BERD pentru 35 de autobuze noi andreir14

N-o să mai intre. Creditul acesta finanțează și alte proiecte din cadrul primăriei, fiecare având bugetul deja stabilit.

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Dolj  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use