Regiunile RomânieiOlteniaJudețul Dolj

 

Topic: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP

150 posts, 51749 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 
 

📖 Pagination options
Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP punmeister

MDRAP a publicat pe SICAP licitatia pentru 17 tramvaie noi de 25m pentru Craiova.
Pret pe bucata: ~ 2.2 milioane de euro fara TVA.
http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/no ... /100041826
La 25 de metri am putea avea ceva de genul acestui Alstom Citadis, desi bugetul ar permite achizitia unor tramvaie de 32 de metri.
Ca idee, un Citadis X05 de 32m pentru Atena a costat 2 milioane de euro pentru o comanda de 25 de unitati.
yre_1918.jpg (172.72 KB; downloaded 5299 times)

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP Puss in Boots

Intreb doar: prin vreo manevra se mai poate schimba marimea apoi cumva? Daca tot la bugetul anuntat merg si tramvaie mai lungi de 25m (si in alte parti ziceati ca ar intra si de mai multi metri, la Resita de ex). Sau asta e batuta in cuie, dat fiind faptul ca se si lanseaza licitatia in felul asta si probabil toate caietele de sarcini si alte documente sunt "pe 25m".
Avand in vedere ca banii sunt europeni si se poate plusa pana la maximum, de ce nu se iau din prima tramvaie mai mari, mai lungi, de toti banii? Intrebare general valabila. Daca la 2.2 mil eur putem lua chiar Alstom la 32m, de ce sa ne multumim cu cine stie ce la un pret mai mic doar ca sa facem.... ce? economie? Nu mai bine facem o treaba cap coada ca lumea? Pentru Craiova asta e o achizitie a nu se repeta 30 de ani de acum inainte (minimum) deci e timp de investit si in alte directii daca economiile de aici s-ar duce in alte parti.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP bercenicity

Cred ca ceva nu este in regula in caietul de sarcini:
Raza minimă pe traseu este de 50 metri , iar raza minimă în depou (la viteză maximă 5 km/h) 35 metri.

Mai degraba 25m si 18m in depouri.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP cris_m

Aici da, sa zicem ca mergeau tramvaie mai mari, orasul fiind mai dezvoltat, iar perspectivele economice fiind mai bune fata de Resita si Galati....

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP ticker

Interesant cu tramvaiele de 25... sunt curios cum se raporteaza la cele care vor iesi in Bucuresti castigatoare...

 



Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP ticker

Adica ce tramvai obtine Craiova de 25m la 2.2 mil. E fata de ce obtine Bucuresti la 32m la 1.72 mil. E

Atat ca producator cat si calitate.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP punmeister

Nu se compara, la Bucuresti vorbim de ditamai comanda, fata de Craiova unde e vorba de o comanda mai rezonabila.
Vezi ca la Bucuresti e vorba de 1,819 milioane de euro nu 1,72.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP ticker

Am retinut eu prost pentru Bucuresti. Ideea ramane. Va fi mai bun ce iese la licitatie la Craiova fata de Bucuresti?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP punmeister

In teorie nu, la Craiova pretul are o pondere destul de grasa la 80% fata de 60% la Bucuresti.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP Puss in Boots

Intrebare: de ce naibii facem licitatii cu criterii dintr-astea cand suntem pe bani europeni? Trebuie sa facem economii? Trebuie sa luam ciurucuri de la Astra? da, stiu, sunt fenomenale tramvaiele. Ok, sa fie, dar sa castige licitatii ca lumea nu ca vin cu pretul mai mic. Pretul mai mic nu inseamna si calitate. Cu tot respectul.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP punmeister

Ca sa prinda Astra contractele :)

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP Puss in Boots

:lol:  :lol:  :bere:
Iertati-ma ca prefer CAF/Tramino/Skoda/orice si nu Astra. Pentru o achizitie de 30-40 de ani de-acum incolo prefer ceva bun si validat deja in multe comenzi de-a lungul si de-a latul. E parerea mea. Si din pacate tare mi-e ca nu o sa apuc asa ceva.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP punmeister

Lasa ca la Bucuresti nu ne alegem cu Astra :))))

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Dolj  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use