Regiunile RomânieiOlteniaJudețul GorjTransportul în comun din municipiul Târgu Jiu

 

Topic: Troleibuze - Generalități

53 posts, 23939 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Troleibuze stefan_br

Încă 15 troleibuze noi pentru Târgu Jiu

Autor: Eugen MARUTA

Primăria Târgu Jiu continuă programul de achiziţie de mijloace de transport noi. Este vorba de alte 15 troleibuze noi, pe lângă alte 20 de autobuze pentru care urmează să fie organizată o licitaţie luna viitoare. „Am reușit să facem un pas important in ceea ce privește modernizarea rețelei de mijloace de transport în comun din orașul nostru. Astfel, pe lângă cele 20 de mijloace de transport în comun electrice pe care le vom avea de anul viitor, mai avem în fază de reactualizare a studiului de fezabilitate un proiect prin care vor fi achiziționate 15 troleibuze, dintre care nouă cu autonomie extinsă. În cadrul aceluiași proiect va fi reabilitată rețeaua de contact pe o distanță de 13,6 kilometri, va fi amenajat și modernizat depoul Transloc și, de asemenea, va fi instalat sistemul e-ticheting, care va permite achiziționarea biletelor prin metode moderne de plată. Urmează ca după aprobarea indicatorilor tehnico-economici de către Consiliul Local, proiectul să fie depus spre finanțare prin Axa 4.1 aPOR, valoarea acestuia fiind de aproximativ 23 de milioane de euro“, a declarat primarul din Târgu Jiu, Marcel Romanescu.


sursa: http://www.gds.ro/Local/2018-11-21/inca ... rgu-jiu-2/

 


Re: Troleibuze WT_fan06

Uite, de exemplu, şi aici ar merge o cerere de păstrare + restaurare a troleibuzelor vechi (eventual crearea unei arii muzeale în cadrul noului depou) pentru diferite evenimente/parade/curse speciale turistice/etc.

Că parcă văd că şi aici se va tăia tot. Dacă tot includ atâtea proiecte legate de îmbunătățirea troleibuzului, n-ar merge să le includă şi pe cele vechi într-un proiect de muzeu? Sau să mai dea prin țară la cei care n-au avut minte să le păstreze pe ale lor...

Eu zic că nu e greu, trebuie doar să cerem... iar moment mai bun decât ăsta nu va mai exista...

 


Re: Troleibuze stefan_br

Eu zic ca trebuie sa vezi si daca exista cerere in zona respectiva pentru asa ceva. In orasele mai mici as merge pe un muzeu tehnic care sa cuprinda mai multe exponate care sa aiba legatura cu arealul geografic al zonei, nu doar un troleibuz intr-un depou, dar asta este o alta discutie.

 


Re: Troleibuze WT_fan06

Astea sunt nuanțe, evident că nu e suficient, dar eu vorbesc despre concept. Eu am sugerat doar ce pot să facă cu troleibuzele şi unde le-ar putea ține (eventual provizoriu, dacă o arie speciala de muzeu nu s-ar preta chiar în depou).

Esența e că trebuie să fie păstrate respectivele troleibuze.

 


Re: Troleibuze Puss in Boots

Unul doua poate. Restul impartite prin tara cui le vrea pt muzee. Existente sau probabile.

 


Re: Troleibuze WT_fan06

Exact. M-aş hazarda să propun păstrarea a două solo şi două articulate, dar m-aş mulțumi şi cu un singur model din fiecare, restul donate altor asociații din țară.

Măcar să schițăm şi noi un demers... :roll:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Troleibuze GPS

Atât la troleibuze, cât și la autobuze, mai ales ca au fost păstrate intr-o condiție buna. In plus vorbim despre ultimele troleibuze și autobuze DAC/ROCAR, restul (excepție Craiova) fiind cam istorie.

 


Re: Troleibuze Puss in Boots

Corect, cel putin la trolee e cam ultima ocazie.

 


Re: Troleibuze RATBCFR FaN

Ce program au aceste troleibuze ? Între ce ore circula ?

 


Re: Troleibuze Andrei Andraș

Zilnic la sch 1 (până în jurul orei 14:30)

 


Re: Troleibuze Victor92

La final ...un mix de DAC-uri - 2 troleibuze DAC 217E si 2 autobuze DAC 112 UDM

0111 + 0113 + GJ 01 DRU + GJ 02 XKD - 16.03.2019 - 9 Mai



 


Re: Troleibuze Nenea_titi

Am fost zilele trecute la Tg Jiu. Parcă m-am întors în timp cu peste 20 ani. Atât troleibuze cât și autobuze DAC...nu am mai văzut demult, doar la Craiova acum 2 ani. Totuși, pot spune și eu că sunt în stare excelentă. Se vede că sunt îngrijite, întrebarea mea este de unde mai au piese, că acest vehicul nu se mai fabrică de cca 20 ani. Probabil, de aceea troleibuzele își întrerup circulația, pentru a fi menajate. Să sperăm că odată cu venirea noilor troleibuze, programul reintră în normal. Am vorbit cu un șofer și a spus : Probleme mai fac, sunt vechi, nu grozave, dar ne străduim să le mai ținem în viață până vin cele noi. Felicitări lor. Deci se așteaptă troleibuze noi. Am întrebat și de extinderea rețelei, dacă știe ceva și a zis că s-ar dori, dar nu prea sunt bani pentru așa ceva, doar mentenanța celei curente. Am întrebat și de ce nu au luat SH, dacă știe și a zis că tot lipsa de fonduri. Totuși Tg Jiu nu este un oraș bogat. Așa îmi dă și mie senzația, de oraș care se cam zbate. Locuri de muncă puține și prost plătite, investiții relativ puține în zonă. Cel puțin asta îmi denotă orașul, dar și cei la care am avut treabă asta zic, precum și cei de la unitatea de cazare la care am stat. În plus, numărul de locuitori scade simțitor, populația fiind îmbătrânită. Că e un oraș cam sărac și care, cu excepția operelor lui Brâncuși, nu prea are atracții turistice.

În plus, și la rețea ar fi un pic de lucru, că nu e perfectă, are zone unde e cam șifonată, să zic așa.

Cu toate astea mă bucur că nu mai văd încă o rețea de transport electric decimată. Mă bucur să aud că vor să ia vehicule noi. Măcar autobuzele Hess mai schimbă aerul trist al orașului ca și Eurobus.

 


Re: Troleibuze Puss in Boots

Da, sunt pe lista de achizitii prin MDRAP, cu Brasovul si Ploiestiul. 20 trolee parca.

 


Re: Troleibuze punmeister

Da, deja a fost lansata licitatia.

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Târgu Jiu  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420653 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use