Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul BrașovIstoria transportului public în municipiul Brașov

 

Topic: Amintiri legate de transportul în comun din Brașov

21 posts, 8883 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Amintiri legate de transportul în comun din Brașov KingDesign

Aici putem posta amintirile noastre legate de transportul in comun din Brasov.

 


Re: Amintiri legate de transportul in comun din Brasov KingDesign

Articulate în Poiană

Era prima iarnă în Brașov cu autobuzele din Frankfurt-am-Main. Comparat cu DACurile cu care erau obisnuiți era un lux enorm. Căldură în salon, în – 15 grade afară. Toate cele 20 de autobuze circulau. Cu familia am decis să mergem până în Poiană la un săniuș lângă pârtia Bradul. Am luat biletele de Poiană și am așteptat linistit sosirea lui 20. Deja ne era frig, autobuzul, ca de obicei, întârzia, în vremea acela nu aveau afișate orarele de circulație. Când a venit autobuzul am rămas uimit. Era unul dintre Mercedesurile noi aduse din Germania. Căldură, lux, scaune acoperite cu pluș călduroase. A fost o călătorie plăcută în Poiană în aceea zi de duminică.
Din păcate a fost și ultimul cu Mercedesurile O305G spre Poiană. De atunci nu au circulat niciodată pe acest drum. Si nu a urcat nici un articulat, de atunci în Poiană.

 


Re: Amintiri legate de transportul in comun din Brasov KingDesign

Adio Mercedes O305GT no.922

La vara a fost casat unicul Mercedes O305GT din tara. E vorba de no.922. Acest troleibuz, alaturi de fratele lui 921 a avut o viata interesanta.
In 1983 orasul Kaiserslauten a cumparat aceste troleibuze. Au primit numerele 136 (921) si 137 (922). Doi ani mai tarziu au fost cumparate de BVB unde au fost revopsite si au circulat pana la retragere in 2000. De aici au ajuns la Brasov. Si-au pastrat numerele de parc. A fost casat in 2010, dupa 27 ani de activitate. Unul din cei mai longevive troleibuze din Brasov.

 


Re: Amintiri legate de transportul in comun din Brasov Der Hofmeister

KingDesign wrote:
Adio Mercedes O305GT no.922

La vara a fost casat unicul Mercedes O305GT din tara. E vorba de no.922. Acest troleibuz, alaturi de fratele lui 921 a avut o viata interesanta.
In 1983 orasul Kaiserslauten a cumparat aceste troleibuze. Au primit numerele 136 (921) si 137 (922). Doi ani mai tarziu au fost cumparate de BVB unde au fost revopsite si au circulat pana la retragere in 2000. De aici au ajuns la Brasov. Si-au pastrat numerele de parc. A fost casat in 2010, dupa 27 ani de activitate. Unul din cei mai longevive troleibuze din Brasov.


Nu "la vara", ci "vara trecuta". Ca altfel, nu are sens ce spui, gramatical vorbind. ;)

Era foarte interesanta nuanta de verde in care erau vopsite, atat Merc-urile cat si FBW-urile. Cum faceau ele legea pe linia 5 la inceputul anilor 2000, cand au fost aduse - ofereau o priveliste extrem de placuta mai ales in soare, pentru ca pareau si mai frumoase.

Acum, s-a ales praful... :evil:

 


Re: Amintiri legate de transportul in comun din Brasov Dominatrix

Tramvaie si troleibuze din Brasov filmate de David Spencer in 1996:
http://www.youtube.com/watch?v=GsPdbJnOud8


 



Re: Amintiri legate de transportul in comun din Brasov Der Hofmeister

Dominatrix wrote:
Inca o filmare, din 2005, de acelasi autor:
http://www.youtube.com/watch?v=j-T1RDC6sJ0


Ce vremuri... :cry:

 


Re: Amintiri legate de transportul in comun din Brasov SPA29

Vremuri mai frumoase sunt cele din 1996 :D . Asa retea nu o sa mai vedem in veci cu o asa conducere execrabila!

 


Re: Amintiri legate de transportul in comun din Brasov Robert24

Piata Sfatului 1992
Ferdinand Huizer

bv 92 246.jpg (455.38 KB; downloaded 5515 times)

 


Ce troleibuz era ăsta? nokia2110

Pe acest forum http://autosworld.eu/forum/index.php?topic=3044.110  am găsit o poză cu un troleibuz  care nu îmi dau seama ce e. Are geamuri zenitale, deci probabil e un "T.V." 2E, dar au existat troleibuze "T.V." 2E cu acel spate?
133_zps67aebed4.jpg (186.08 KB; downloaded 5294 times)

 


Re: Amintiri legate de transportul in comun din Brasov PaulIP

Da. Primele TV2E, fabricate intre 1959 si prima jumatate a anului 1960 au avut luneta spate fabricata din 2 bucati, iar montantul dintre ele avea incastrata scara de acces pe acoperis.

 


Re: Amintiri legate de transportul in comun din Brasov PaulIP

http://hbweb.hu/fg/fg0904402/index.htm - troleibuze DAC (si un Vetter strecurat p-acolo)
http://hbweb.hu/fg/fg0904403/index.htm - apar aici atat autobuze RATBv cat si ale diverselor companii private.

 


Re: Amintiri legate de transportul in comun din Brasov Andrei Andraș

Linia 4R efectuată de un midibuz Neoplan #549, în Piața Unirii, în 27 mai 2002
Sursă: phototrans.eu

0 +.jpg (227.2 KB; downloaded 5147 times)

 


Re: Amintiri legate de transportul in comun din Brasov Victor92

Nu am gasit un topic adecvat, dar probabil aceasta poza risca sa se incadreze aici cat de curand ... Din pacate, si la Brasov se aud zvonuri ca se doreste exterminarea transportului electric din oras ...

122 + 310 - Terminal "Roman" - 30 Iunie 2017



 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Brașov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use