Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul Cluj

 

Topic: Achiziții de tramvaie noi pentru Cluj

184 posts, 52085 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Licitatie 22 tramvaie Robert

Exact. Se poate cumpără minim unul, maxim 22. Comanda minimă la 6 luni: minim 1 tramvai, maxim 3. Contractul este întins pe 4 ani, deci la un calcul simplu înseamnă cam 5-6 tramvaie pe an timp de 4 ani. Dar a mai avut Clujul astfel de contracte și s-a oprit la primele 4.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Puss in Boots

Fiind bani europeni n-ar trebui sa ia mai putin decat ce e prevazut, adica 22.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Robert

Normal...acum cred că această licitație este astfel realizată încât să fie pregătiți de un contract pentru Astra, de exemplu...

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Puss in Boots

Pana cand se depun ofertele? 19 martie? Nu ma omor dupa Astra asa ca sper sa nu fie cu dedicatie.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Robert

Pai din acest punct de vedere ma gandesc, adica daca castiga Astra sa anuleze sau sa cumpere putine. Ultima oara Astra a participat, a depus contestatie si dupa solutionare nu a mai depus oferta  :evil:

Sper si eu sa nu ne alegem cu ceva tramvai experimental...

 


Re: Licitatie 22 tramvaie ByOnu

Acum stiti voi care este adevarul? Nimeni nu vrea tramvaie experimentale, dar daca nu le dam o sansa celor de la Astra ne cam taiem singuri craca. Cine credeti ca le-a dat sanse celorlalti producatori de tramvaie? Singuri si-au dat o sansa lasandu-i sa-si perfectioneze produsele. Aradul a dovedid ca se poate. Timisoara, Bucuresti, Craiova si Ploiestiul isi modernizeaza sau si-au modernizat troacele in loc sa cumpere tramvaie noi. Tot carpim si iar carpim gunoiul nostru sau al nemtilor in loc sa sustinem cu adevarat industria domestica.

Prostia este, spre exemplu, ca nu s-au produs vagoane Imperio pentru Bucuresti cat inca aveam si fabrica si licenta Siemens. Asta le-ar fi permis celor de la Astra sa-si perfectioneze modelul si sa ramana in termeni buni cu Siemens. Sa fim realisti, URAC produce tramvaie pe sub mana, CFR Calatori a cumparat locomotive direct de la Softronic samd, deci daca se voia se puteau face niste treburi. S-a preferat in schimb tinerea in viata a mortului (URAC) prin porcariile astea de LF-uri in loc sa-i lase sa se axeze exclusiv pe reparatii, ca slava cerului la Bucuresti ai ce repara.

Nu-s vezi doamne mare nationalist si nici fan Blidar, dar orice ati spune am avut sansa de a produce tramvaie Siemens la noi acasa si ne-am incapatanat sa-i dam cu piciorul...

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Robert

Sunt perfect de acord cu tine in cea ce priveste tramvaiul Siemens, in rest experimentele de la  Cluj au fost asa ni vorba noastra. Nici execrabile, nici foarte bune tinand cont de pretul platit. Vezi troleibuzele si autobuzele de la Astra.

Colaborarea cu Siemens in schimb mare pacat ca s-a dus...

 


Re: Licitatie 22 tramvaie shoppy

Cat timp regiile sunt pe banii lor este de inteles ca nu vor experimente, singura sansa a celor de la Astra este ca regiile sa devina particulare si sa acceseze fonduri UE iar Astra sa devina experti in interpretarea partilor favorabile a legislatiei UE.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Puss in Boots

Se pare ca doar Astra cu Autentic s-au inscris la licitatie, conform unei informatii aparute pe alt forum. In caz ca e adevarat, chiar asa slaba treaba de nu s-a mai inscris nici macar Pesa sau Skoda?

 


Re: Licitatie 22 tramvaie punmeister

La 80% pret nu cred ca se baga nimeni inafara de Astra...

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Mihaitza07

Astra este singurul ofertant inscris...
Chiar sunt curios ce tramvai ofera si cum va arata.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie punmeister

Autentic.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Robert

Mai colaboreaza cu Siemens, fiindca Astra Autentic nu vine in lungimea impusa de CTP?

 


Re: Licitatie 22 tramvaie CA 205

Eu stiam ca Astra Arad a pierdut licenta Siemens si nu mai poate produce tramvaie Imperio dar, la lansarea Autenticului au spus ca poate fi contruit cu mai multe corpuri.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Cluj  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use