Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul Cluj

 

Topic: Achiziții de tramvaie noi pentru Cluj

184 posts, 52635 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Licitatie 22 tramvaie Robert24

Imperio este istorie. Dupa ce Astra le-a "tras-o", au incetat colaborarea. Autentic se poate realiza in mai multe variante.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Robert

Da se poate construi în mai multe modele. Din discuțiile văzute în altă parte, era idea că adăugate mai multe module nu pot ajunge la lungimea cerută de CTP.

Acum să vedem că și Pesa a participat de una singură la o licitație și oferta a fost declarată neconformă. Să vedem ce se întâmplă acum...cred că ne paște încă un experiment Astra la Cluj...

 


Re: Licitatie 22 tramvaie WT_fan06

Vai, dar ce tragedie! Astra? Să câştige o licitație? Ferească Sfântul. De ce să ajutăm economia națională când putem să ducem banii la polonezi, sau la cehi? De ce să îi ajutăm pe cei de la Astra să fie mai competitivi şi să poată să se dezvolte când putem să îi lăsăm să dea faliment?
Nouă ne trebuie PESA. Ştiți, globalizarea e bună până într-un punct - acela când întreprinderile mai mici sunt sufocate de cei 2-3 giganți.
Dar ştiu, acum o să-mi spuneți cât de proşti sunt cei de la Astra şi cât de proaste sunt vehiculele lor. Nu vă mai obosiți.
Vă dați seama ce ar înseamna această comandă de 22 la Cluj pentru Astra? Au şansa să îşi perfecționeze modelul şi să aibă în sfârşit o carte de vizită reală, nu experimente, sau încercări.
Eu unul le urez succes la Cluj, la Bucureşti, oriunde. Îmi pasă şi de globalizare, dar îmi pasă un pic mai mult şi de economia națională, acolo unde văd că mai există o zvâcnire.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Puss in Boots

Eu nu ma obosesc decat sa zic ca sunt circumspect ca va lua Clujul 22 de tramvaie. De la orice firma ar fi. Mai ales ca si caietul de sarcini prevede min 1 max 22 bucati. Deci orice cantitate intre limitele astea e acceptata. Dar si daca sa zicem ca ar vrea, si castiga Astra, atunci sa ia 3-4 bucati la inceput si sa vada cum merge treaba in exploatare. Sa rezolve eventualele hibe, sa le perfectioneze si restul pana la 22 vor fi mai bune. N-am auzit pana acum ca Autenticul sa fi fost trimis la Cluj inainte sa inceapa treaba cu licitatia asta (ca doar Clujul declara demult ca vrea sa mai ia tramvaie). Sau la Oradea. Poate-si faceau CTP si OTL respectiv o idee in legatura cu produsul si isi dadeau cu pararea avizat in momentul asta. Poate ar trebui Astra sa mai lase si produsul sa-l vada lumea... Sa-l puna pe ecartament de 1000 si sa-l trimita la Iasi de ex, sau la Ploiesti, Craiova, Botosani, orase care anunta si ele intentii sau licitatii de achizitii tramvaie.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie punmeister

Sa-l puna pe ecartament de 1000 si sa-l trimita la Iasi de ex, sau la Ploiesti, Craiova, Botosani, orase care anunta si ele intentii sau licitatii de achizitii tramvaie.

Ploiesti, Craiova si Botosani au ecartament de 1435mm.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Puss in Boots

Stiu, si puteam sa jur ca cineva o sa ma corecteze. Dar nu se referea partea cu 1000 si la ele. Sunt doua parti diferite in propozitie, dar ma gandesc ca da, se poate intelege si asa. Oricum, atat de ageamiu nu sunt din fericire :bere:

 


Re: Licitatie 22 tramvaie andrei11

:lol:
ambiguitáte sf [At: MAIORESCU, CR. III, 161 / Pl:~tați / E: fr ambiguité] 1 Lipsă de precizie, de claritate. 2 (Ccr) Afmnație echivocă. 3 (Lin) Prezența simultană a mai multor sensuri care generează interpretări multiple.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Puss in Boots

Sau interpretare :)

In alta ordine de idei vad ca apare prin media ca ar vrea mai nou Clujul 24 de tramvaie. 22 sau 24 eu sunt sceptic ca vor lua atatea. Si mai ales daca vor fi Autentice, un tramvai ce nu si-a demonstrat fiabilitatea nicaieri si ca atare -patriotism sau nu- ar fi o prostie sa se ia un numar atat de mare. Cand era vorba sa se dea un verdict? Poate se declara neconforma oferta. Nu m-ar mira. Se mai taraganeaza putin. Oricum, cat timp vor fi 1-22 sau 1-24 nu se va baga niciun producator strain, parerea mea. La Pesa parca au fost 6+6 si nici macar primele 6 n-au fost.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie ByOnu

20 de tramvaie este un numar bunicel pentru care ar fi trebuit sa existe ceva bataie.

Daca in cazul Otokar am stabilit de comun acord sa asteptam sa le vedem in exploatare pentru a emite opinii, hai sa aplicam acelasi principiu si aici. It's only fair. Am o mare dezamagire fata de pierderea licentei Siemens, dar stiti voi cumva ca Autenticul sa fi dat rateuri la Oradea sau Timisoara? Eu nu. Si n-are treaba cu patriotismul, mi-am pierdut de mult patriotismul. Sa vedem, daca-i duce mintea vor imbunatati produsul final.

:bere:

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Puss in Boots

20 e un numar bunicel cand anunti ca iei 20 bucati nu "minim 1 maxim ..." cate o fi. Asta inseamna ca poti sa iei una bucata si pa. Sau 3-4 si pa. Nu scrie nicaieri ca sunt 20 sau 22 sau 24 sau cate o fi. Aici e buba, dupa parerea mea.

In cazul Autentic chiar ar fi de dorit chestia asta cu minim 1.... Am si zis, sa ia 4-5 maximum sa le ruleze vreun an si ceva, sa le imbunatateasca pe celelalte cu ceea ce se observa din exploatare si apoi sa ia restul pana la XX tramvaie. Din pacate s-au lansat sau se vor lansa mai multe licitatii simultan si posibil sa ajunga Autenticele peste tot netestate si in numar mai maricel de 4-5. Ceea ce poate fi la bal sau la spital. Vom vedea. Pacat ca nu s-au inscris mai multi ofertanti. Dar chestia asta cu minim 1 si criteriul de pret de cat era? 70%? pe cine sa atraga?

 


Re: Licitatie 22 tramvaie WT_fan06

Bal sau spital poate fi pentru orice produs de la  orice companie. Se întâmplă și la case uriașe. Multe avioane Boeing 787 Dreamliner vor fi băgate DIN NOU în hangare pentru ALTE probleme la motoarele Rolls-Royce Trent 1000. Asta după ce 787 a avut probleme cu bateriile litiu-ion. Așa că doar pentru că o firmă e pricăjită nu înseamnă neapărat că trebuie să refuzăm tot, sau invers, doar pentru că e un gigant, nu înseamnă că e infailibil.
http://www.godsavethepoints.com/2018/04 ... r-engines/

Revenind la Astra. Dacă fiecare operator ar lua o bucată și după un an, dacă produsul e bun, încă 10, atunci programul ar muri în chinuri, odată cu producătorul. În teorie, sună bine. În practică, nu se va întâmpla niciodată. #EconomiesOfScale.
Autenticul nu a fost testat? Eu, din câte am văzut, a umblat destul de mult prin Timișoara. A fost vreo problema? Sigur, odată ce semnează un contract pentru un număr mai mare de tramvaie, cei de la Astra ar fi de dorit să aducă niște îmbunătățiri față de "prototip".
Nu sunt avocatul Astra, dar mă supără să văd că unii nu dau nici măcar o șansă acestei firme.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Robert

Dacă tot discutăm, haideți să discutăm concret.

Astra a livrat la Cluj primele troleibuze Astra de 12 m pe caroserie de Irisbus in jurul anului 2014. Electronica simpla, tote cred ca functioneaza astazi. Ulterior a revenit cu Citelisurile de 12 m si 18 m care iarasi nu au avut probleme deosebite.

Au refacut 15 autobuze articulat, in troleibuze. Dupa primele luni nu mai functionau toate.

Au livrat recent la Cluj troleibuzele Astra Town care au avut mari probleme. Sa livrezi tu troleibuz de aproape 500 de mii de euro cu pedala de lemn, asta inseamna cercetare nu gluma :) Astazi functioneaza toate, dupa ce au rezolvat toate problemele.

Atunci intrebarea mea este merita sa experimentam pe banii nostri cand putem lua tramvaie care au fost testate cu zecile, nu o amarata de bucata? Intr-o firma care nu a investit nimic. Adica este clar ca dupa castigarea licitatie vor fabrica, ulterior vor da afara angajatii si vor reangaja la o noua comanda. Astra nu a dezvoltat nimic in 14 ani, doar a copiat si a improvizat. De ce sa credem ca o va face acum?

Stim sau au facut macar o amarata de declaratie de presa sa spune ce nu a mers cu Siemens si cu Solaris, ca si cu ei au avut o tentativa de colaborare. Oare de ce nu reusesc sa colaboreze cu nimeni?

 


Re: Licitatie 22 tramvaie punmeister

Astra a livrat la Cluj primele troleibuze Astra de 12 m pe caroserie de Irisbus in jurul anului 2014.

Adica in 2004 pe caroserie Irisbus Agora.

 


Re: Licitatie 22 tramvaie Puss in Boots

@Wt_fan, eu unul dau o sansa. Am si scris. Doar ca nu una de 22 de bucati.
Revenind la licitatie, cand se decide?

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Cluj  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421837 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use