Troleibuzele din Piatra Neamţ

Resedinta de judet - Piatra Neamt

Re: Troleibuzele din Piatra Neamţ

Mesajde Puss in Boots » Mie, 14 Aug 2019, 15:25

Si e pacat, pentru ca se pot atrage bani SI pentru troleibuze, retea si vehicule noi. Autobuzul electric e noua fitza si trebuie sa ne impacam cu gandul.
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde Andrei17 » Mie, 18 Sep 2019, 14:03

Începând cu data de 23 septembrie 2019, troleibuzele companiei Troleibuzul SA vor fi conservate, în consecință niciun troleibuz nu va mai circula prin oraș de luni.
Din păcate, Piatra Neamț, prin Troleibuzul SA, se retrage de pe harta orașelor cu transport în comun nepoluant cu troleibuze. :( :popa:

Societatea Troleibuzul SA anunță întreruperea totală a transportului cu troleibuze începând cu data de 23.09.2019, conform Hotărârii nr. 03/17.09.2019 a ADI URBTRANS.

..png
..png (124.43 KiB) Vizualizat de 720 ori

Trăiască dubele :twisted:
!! SUSȚIN, CU DESĂVÂRȘIRE, ÎNFIINȚAREA ȘI / SAU DEZVOLTAREA TRANSPORTULUI ELECTRIC CU TROLEIBUZE !!

Facebook -> https://facebook.com/andreiandras528
Andrei17
Membru Silver

Mesajde Matei Melinte » Mie, 18 Sep 2019, 17:10

Începând cu data de 23.09.2019 ne luăm adio de la troleibuzele din Piatra-Neamț, și punem cruce transportului public. Trăiască dubele de marfă convertite ale privaților. Mulțumim Chitic, Arsene, Asaftei pentru conducerea exemplară a orașului și a județului. Ce ironie amară? În Săptămâna Europeană a Mobilității noi îngropăm transportul ecologic și trecem pe diesel. #NoapteaMinții #OrașDeTâmpiți
Matei Melinte,
inițiatorul Campaniei #SalvămTroleibuzul
Colaborator al SC Troleibuzul SA
Matei Melinte

Mesajde micutzu » Mie, 18 Sep 2019, 17:31

Ce s-a intamplat?De ce le retrag?
micutzu

Mesajde Andrei17 » Mie, 18 Sep 2019, 20:29

Ei dau vina pe ordonanța de guvern și pe faptul că nu ar mai fi bani pentru subvenția acordată Troleibuzul, dar, mai realist, ar fi că există tot felul de înțelegeri care mai de care mai necurate la nivelul acelei asocieri ADI URBTRANS, din care fac parte și privații cu dubele din oraș.
Planul lor de a aduce fierătanii electrice (a se înțelege autobuze electrice) e din ce în ce mai realizabil. Întâi trebuia scăpat de troleibuze.
!! SUSȚIN, CU DESĂVÂRȘIRE, ÎNFIINȚAREA ȘI / SAU DEZVOLTAREA TRANSPORTULUI ELECTRIC CU TROLEIBUZE !!

Facebook -> https://facebook.com/andreiandras528
Andrei17
Membru Silver

Mesajde micutzu » Mie, 18 Sep 2019, 21:08

Foarte trist ce se intampla acolo! Nu inteleg de ce in Piatra Neamt nu se acceseaza fonduri europene pentru modernizarea retelei si achizitia de troleibuze noi asa cum s-a facut in mai toate orasele din tara.E ok si achizitia de autobuze electrice dar nu pentru inlocuirea troleibuzelor ci doar ca o completare a lor pentru zonele unde nu exista retea.
micutzu

Mesajde Tom » Mie, 18 Sep 2019, 22:41

Eu tot nu am înțeles din textul acelei "ordonanțe" unde scrie despre transportul public, pentru că vorbea de termoficare. Părerea mea este că e un pretext, iar dacă e vorba și de implicarea dubarilor, pare o șmecherie de tip simirădesc (denumire dată după marele plăvan din Iași, fost ambasador care vroia să anexeze Republica Moldova).
Nu poți spune că ești OM dacă n'ai plantat un POM și nu ai crescut un TOM!
Tom
Pisică

Mesajde Nenea_titi » Sâm, 21 Sep 2019, 08:42

Probabil noul trend și noul tun: autobuzele electrice. Acuma, dacă se duc autobuze electrice nu e un lucru așa rău, dar dacă se aduc diverse cazane obosite atunci nu mai am ce să spun. Așa este, autobuzele electrice trebuiau să completeze rețeaua de troleibuz. E drept, la PN, lasă de dorit, dar nu este de lepădat, se poate reface.
Nu am semnătură. Nu am Facebook. Nu am Instagram. Nu am LinkedIn.
Nenea_titi

Mesajde Costin » Lun, 23 Sep 2019, 18:47

Avand in vedere ca azi e prima zi fara troleibuze in Piatra Neamt, Asociatia Metoru Usor a trimis urmatoarele materiale catre presa locala. Urmeaza un demers similar si pentru autoritati, atat locale cat si centrale. Va vom tine la curent.
Fişiere ataşate
PDV ONG desfiintare troleibuz Piatra-Neamt.pdf
(266.63 KiB) Descărcat de 63 ori
Harta transport ecologic Romania.png
Harta transport ecologic Romania.png (140.04 KiB) Vizualizat de 450 ori
Troleibuz Iveco Astra Town Cluj-Napoca.jpg
Foto: Victor92
Troleibuz Iveco Astra Town Cluj-Napoca.jpg (167.2 KiB) Vizualizat de 450 ori
Troleibuze romanesti Rocar Piatra-Neamt.JPG
Foto: R936
Troleibuze romanesti Rocar Piatra-Neamt.JPG (445.08 KiB) Vizualizat de 450 ori
Costin