Regiunile RomânieiMoldovaJudețul Iași

 

Topic: Stiri, noutati, perspective

305 posts, 142265 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Tom

Tramvaiul circula deja. Din pacate cand am ajuns acolo, nu circula in weekend pentru ca vatmanii erau liberi.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Gabi23

Încă un lot de autobuze la mâna a doua vine la Iași

Parcul Regiei ieșene de Transport Public se înnoieşte cu alte autobuze second hand. Primăria va cumpăra 40 de mijloace de transport care vor circula, de anul viitor, pe străzile Iaşiului.
Pentru fiecare autobuz, municipalitatea va plăti 17 mii de euro, fără TVA. Edilii consideră că este un preţ convenabil, în condiţiile în care un autobuz nou costă de 10 ori mai mult. Mijloace de transport noi în oraş vom vedea, cel mai devreme, în anul 2014, când Uniunea Europeană deschide o axă de finanţare pentru modernizarea transportului în comun.

http://www.digi24.ro/Stiri/Regional/Dig...ne+la+Iasi

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

Afundată în datorii, RATP Iași renunță la o sursă de venit: închide unicul atelier de restaurat tramvaie din țară

Regia de transport din Iaşi renunţă la o sursă de venit. Cel mai mare atelier de restaurat tramvaie din ţară, care a transformat garnituri vechi în tramvaie de lux pentru țările din occident, va fi închis. Asta pentru că șefii regiei nu mai acceptă plata în piese de schimb, ci vor bani gheață. Un târg pe care clienții din țări precum Austria, Germania sau Elveția nu sunt dispuși să-l accepte.

http://www.digi24.ro/Stiri/Regional/Dig...nit+inchid

 


Re: Stiri, noutati, perspective Gabi23

IAȘI. Accident între două tramvaie. Opt pasageri au fost răniți

Grav accident în Iași: două tramvaie s-au ciocnit în intersecția dintre strada Gării și Arcu. Opt persoane au fost rănite ușor. Cinci pasageri din tramvai au fost transportați la spital.
ACTUALIZARE 15:30 Poliţiştii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă, iar cercetările continuă în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor producerii acestui eveniment rutier.
ACTUALIZARE 14:13 Opt pasageri au fost răniți ușor. Patru au rămas internați la Spitalul Sf. Spiridon, iar unul dintre răniți se află la Spitalul de Neurochirurgie. Alți trei, printre care și vatmanii, au primit îngrijiri medicale la locul accidentului, dar au refuzat internarea.
Tramvaiele se deplasau în coloană pe sensul de mers dinspre gară spre Colegiul Național. La un moment dat, în fața sediului Tarom, frânele unuia dintre tramvaie au cedat, iar vagonul a alunecat la vale cu spatele, ciconindu-se de celălalt tramvai.
Accidentul s-a produs pe sensul de urcare de pe strada Arcu. Vagonul rămas fără frâne s-a izbit violent în tramvaiul care venea din spate. Au urmat momente de panica in rândul pasagerilor.
„Din capătul acela din deal a rămas fără frâne tramvaiul acesta şi a început să coboare cu viteză la vale. Noroc că era tramvaiul din spate. Şi s-a accidentat. A rămas fără frână. M-am accidentat şi eu la mână, genunchiul şi glezna mă doare,” povestește un pasager rănit în accident.
În urma impactului, opt persoane au avut nevoie de ajutorul medicilor. Patru dintre răniți au fost transportați la spital de echipajele SMURD, iar alți doi au ajuns la camera de gardă pe propriile picioare. Vatmanii au primit ingrijiri direct la fața locului.
„Cei patru ajunşi aici au vârste cuprinse între 19 şi 70 de ani, mai mulţi prezintă traumatisme la nivelul membrelor, la nivel toracic cât şi cranio cerebral. Sunt cu toţii conştienţi, stabili hemodinamic, necesită investigații,”  a declarat Diana Cimpoeşu, purtătorul de cuvânt al Spitalului „Sf. Spiridon”.
În timp ce vatmanul tramvaiului care a provocat accidentul susține că ar fi vorba de o defecțiune tehnică, reprezentanții RATP nu exclud o eroare umană.
„Am rămas fără frâne. Atunci am încercat să-l frânez, să schimb sensul de mers cu o metodă de schimbatre a sensului de mers. Nu a mers nici asta pentru că nu aveam tensiune la linie,” a spus Petru Coca, vatman.
„Vom analiza şi vom vedea exact, reviziile ce cum s-a făcut. Vom face o comisie şi vom vedea exact cauzele care au dus la acest eveniment,” a declarat Cristian Stoica, director tehnic la RATP Iași.
Pentru clarificarea cauzelor accidentului, tramvaiul va fi supus unei expertize tehnice. O anchetă desfășoară în paralel și polițiștii care au deschis dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

http://www.digi24.ro/Stiri/Regional/Dig...ua+victime

iasi 1.png (283.15 KB; downloaded 8342 times)

iasi 2.png (295.46 KB; downloaded 8342 times)

iasi 3.png (299.91 KB; downloaded 8343 times)

iasi 4.png (286.48 KB; downloaded 8342 times)

 


Re: Stiri, noutati, perspective georgica2704

Controlorii i-au aruncat biletul pe geamul tramvaiului şi au încercat să-l amendeze.
Scandal în Iaşi, între doi controlori şi un tânăr care îi acuză că au încercat să îl amendeze pe nedrept.
Tânărul îi acuză pe controlorii RATP Iaşi că au făcut abuz în serviciu când au încercat să-l amendeze pentru călătorie frauduloasă.

Angajaţii RATP au aruncat biletul tânărului pe geam şi s-au prefăcut că apelează la Jandarmerie pentru a-l amenda. Greşeala lor era că ţineau telefonul invers.

Călătorii au venit în ajutorul tânărului şi au confirmat povestea lui. Una dintre femeile aflate în autobuz chiar a spus că şi ea a trecut printr-un caz similar.

Văzând că nu pot obţine nimic de la el, cei doi controlori au coborât din tramvai.
Sursa :http://www.click.ro/news/national/controlori-abuziv-amenda-tramvai-iasi_0_1794420594.html

 


Re: Stiri, noutati, perspective Robert24

Bilet prin SMS si la Iasi!



 


Re: Stiri, noutati, perspective Gabi23

Proiect: fără pensionari, seara și dimineața, în mijloacele de transport în comun din Iași

Pensionarii din Iaşi ar putea să nu mai fie lăsaţi în mijloacele de transport în comun dimineaţa şi seara, atunci când autobuzele sunt prea aglomerate. Propunerea vine de la Consiliul Local.
Consilierii locali consideră că un astfel de proiect este necesar penttru a se evita aglomerația în trafic.
Deocamdată nu a fost stabilit un program clar, dar se iau în calcul mai multe variante, astfel, pensionarii din Iași nu vor mai putea folosi mijloacele de transport în comun seara și dimineața, între orele 7-9:00 dimineața, între 15-17:00 sau între 16-18:00.
De asemenea, prin acest proiect, consilierii locali vor să modifice valoarea abonamentului pentru pensionari, astfel încât municipalitatea 90 de lei. În prezent valoarea unui abonament este de 120 de lei și până acum Primăria deconta jumătate din sumă, cealaltă jumătate fiind suportată de Regia de Transport Public Iași.
În prezent, la Iași, peste 30.000 pensionari cu venituri sub salariul minim pe economie beneficiază de abonamente de transport gratuite oferite de municipalitate.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua...+RATP+Iasi

 


Re: Stiri, noutati, perspective stakee

Foarte bine, idiotii astia se trezesc fix cand sunt orele de varf sa se plimbe si ii cauta moarte prin autobuze. Poate or suna rautacios dar sa fim seriosi cati dintre voi nu v-ati lovit de situatia asta? :popa:

 


Re: Stiri, noutati, perspective andrei11

Cred ca se exagereaza.
1) De unde stiu ei  ca se plimba ?
2) Daca ma fac eu a  :twisted: -lui si-mi platesc calatoria, atunci ce vor face ?

 


Re: Stiri, noutati, perspective stefan_br

O idee inedita care ar prinde bine si la Bucuresti:

Tramvaie și autobuze pictate de elevi și studenți

Transportul în comun prinde culoare, la Iaşi. Un grup de artişti voluntari pictează un tramvai vechi de jumătate de secol. Regia de transport nu-şi permite să facă modernizări, aşa că sarcina a fost preluată de grupul de tineri. Ei au găsit sponsori şi au de gând să picteze toate autobuzele şi tramvaiele.


http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua...i+studenti

 


Re: Stiri, noutati, perspective shoppy

phUTI loveste din nou, in Iasi s-au instalat 1.200 de semafoare inteligente pentru suma de 90 de milioane de lei, rezultatul? Traficul blocat.
Digi24 wrote:
Trafic dat peste cap de semafoarele inteligente

Noile semafoare inteligente instalate în Iaşi au produs haos în trafic. Pe marile bulevarde, dar şi în intersecţii s-au creat ambuteiaje, iar şoferii s-au plâns că au stat în coloană zeci de minute. Autorităţile au testat semafoarelor cumpărate, culmea, pentru fluidizarea circulației.

În Iaşi, traficul a fost dat peste cap de noul sistem de management al traficului pe care autorităţile îl testează zilele acestea.

„E o bătaie de joc”. „E mult mai greu cu ele, foarte greu, se circulă bară la bară”. „E cea mai mare prostie cu semafoarele astea, trebuia să le lase cum erau, era mai bine”, sunt doar câteva dintre părerile șoferilor.

În oraş au fost instalate 1.200 de semafoare inteligente, dotate cu camere de luat vederi conectate la un centru de comandă. Poliţiştii locali au sarcina de a modifica durata de aşteptare în funcţie de cât e de aglomerat traficul. Probele demonstrează deocamdată că sistemul este ineficient.

„El oricum a fost privit de la început ca un experiment , adică nimeni nu a putut să garanteze de la început că el va funcţiona, şi cu toate astea s-au investit 90 de milioane de lei.”, spune Marius Dangă, consilier local.

Şefii Primăriei din Iaşi cunosc situaţia, dar dau asigurări că lucrurile se vor rezolva până la sfârşitul anului când sistemul ar trebui inaugurat.

”În momentul de faţă nu este niciuna dintre intersecţii nu e bătută în cuie, ca să spun, şi pur şi simplu se va adapta la necesităţile de trafic. E un subiect destul de sensibil în contextul pe care îl ştim cu toţii, la unele dintre ele chiar eu mi-am arătat, să spunem, opoziţia şi chiar au fost modificate.”, spune Mihai Chirica, primar interimar al municipiului Iaşi.

Proiectul finanţat cu bani europeni este cercetat şi de procurorii anticorupţie. Fostul primar, Gheorghe Nichita, a fost arestat preventiv pentru că ar fi cerut mită în valoare de zece la sută din valoarea totală a contractului, de la patronului grupului UTI, Tiberiu Urdăreanu. În schimb, i-a promis că îl ajută să obţină proiectul pentru fluidizarea traficului din oraş.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua...nteligente

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective GPS

De ieri s-a reînființat linia de tramvai 9 pe ruta Copou - Tehnopolis (CUG II)! :D

 


Re: Stiri, noutati, perspective Robert24

Iata cum isi bate joc de calatori si cum arde aiurea motorina RATP-Iasi (in insolventa).

Am ajuns acum 30 de minute la Aeroportul Iasi.
Autobuzul este afara. Nu este nicaieri promovat sau afisat vreun orar sau traseu. In geam este o foaie care nu spune decat "50". Nu se stie unde merge...
Ora 09.00. Ajung la autobuz. Motorul functioneaza. Soferul nu e in autobuz. Afara sunt minus 10 grade. Astept...
Ora 09.05. Apare super plictisit soferul. Ma intreaba foarte uimit daca vreau sa merg cu autobuzul. Imi spune ca plecarea e la 09.30. Il intreb care e logica, avand in vedere ca la aceasta ora doar Taromul de la Bucuresti a sosit, iar potentialii clienti au iesit deja din aeroport. Da din umeri si isi aprinde o tigara.
Ora 09.20. Inca sunt singur in autobuz (o rabla - caldura nu functioneaza). Mor de frig. Mai ca imi vine sa iau un taxi, chiar daca costa vreo 30 lei pana in centru si chiar daca am platit deja biletul. Ma gandesc insa ca mai sunt doar 10 minute.
PS: Soferul deja e la a 4-a tigara. In autobuz e ditai fumul. Il doare in *****. Motorina se arde. El probabil are caldura sub scaun.

RATP Iasi (in insolventa): iti doresc sa crapi in chinuri groaznice!

 


Re: Stiri, noutati, perspective Gabi23

Vot online pentru alegerea uniformelor vatmanilor din Iaşi

Ieşenii sunt invitaţi să aleagă uniformele pe care le vor purta şoferii de autobuz şi vatmanii din oraş. Primăria va plăti noile costume şi speră ca acestea să fie gata până la primăvară. Pe pagina de socializare a Primăriei Iaşi au apărut şi comentarii care le sugerează autorităţilor să asorteze noile costume cu mijloace de transport moderne.
Primăria a postat pe pagina de socializare trei modele de uniformă, iar cea care va primi cele mai multe voturi va fi produsă în două variante, de vară şi de iarnă.
„Sunt elegante... să îi vezi așa, ar fi frumos,” este părerea unei doamne.
„Sincer, toate sunt frumoase, toate îmi plac. Noi avem o culoare pentru regia de transport, este verde, pentru că ţinta noastră este ca transportul să devină ecologic, deci o împletire între verde și alb,” explic Mihai Chirica, primarul municipiului Iași.
Deloc încântaţi de ideea primăriei sunt angajaţii Regiei Autonome de Transport Public Iaşi. Ei se plâng că varianta de iarnă a uniformei nu prea ţine de cald.
„E frig în tramvai, cum pot să stau aşa? N-ai cum, te vâri sub tramvai, le cuplezi, n-ai cum să fii elegant complet aici,” spune Nicoleta Ţibichi, vatman RAT.
„Uniforme ne mai trebuie? Când ne ducem acasă şi aşa ne cunoaşte lumea, nu ne mai trebuie şi uniformă,” se plânge Petru Avădăni, vatman RATP Iaşi.
„Meseria noastră nu ne permite să ne îmbrăcăm elegant, deci comod pentru a putea fi cât mai activi,” adaugă Cristian Nichelu, vatman RATP Iaşi.
Costurile noilor uniforme n-au fost încă stabilite, dar vor fi suportate din bugetul local, pentru că regia de transport este în faliment.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua...r+din+Iasi

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Iași  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420994 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use