Regiunile RomânieiMoldovaJudețul Iași

 

Topic: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP

65 posts, 23909 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP punmeister

MDRAP a publicat pe SICAP licitatia pentru 16 tramvaie noi de 30m pentru Municipiul Iasi.
Pret pe bucata: ~2.5 milioane de euro fara TVA.
http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/no ... /100043467

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP Puss in Boots

In sfarsit. 32 ar fi fost mai bune  8-) pe langa celelalte 16 ar fi facut o suma frumusica pentru un oras de talia Iasului si cu parcul circulant de care dispune.
Mie-mi ies 2.4 mil coco pt un tramvai ceea ce ar trebui totusi sa aduca altceva decat Astra. Macar de dragul unei licitatii unde ai ce alege si intre CE si CE sa alegi.
Insa la 80% criteriu pret..... demential.  :popa:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP punmeister

Poate avem noroc sa nu se bage Astra si cumpara 16 tramvaie Alstom Citadis X05 :)

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP Puss in Boots

Unde e norocul ala :D dar independent de Astra sau nu, eu cred ca Iasul mai are inca de lucru la culcusul tramvaielor si la mentenanta lor. Nu cred ca depourile sunt pregatite din niciun punct de vedere. Pana la urma decat sa stea la gard niste super-marci mai bine sa vina Astra, sa faca un pret bun si sa ia poate mai multe tramvaie (nu stiu daca se poate) si pe alea poate le mai poti repara si cu ranga. Figurat vorbind.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP ticker

Nu se iau mai multe. Se iau cate sunt in licitatie. Restul e economie la buget...

Vedem la cate se poate baga Astra ca sa si livreze. Eu zic ca nu vor intra la iasi, dar o sa vedem in cateva luni.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP Puss in Boots

Eu zic ca Astra se baga peste tot si vede ea apoi. Oricum parca citeam ca Blidar cauta oameni. Din pacate daca asta o sa se traduca in intarzieri in livrari si cine stie ce slaba calitate o sa vedem si noi. Si tot apoi. Nu stiu neaparat cata economie, banii astia nu sunt europeni si ei? Ar trebui atrasi cat mai multi nu facut economie. Dar daca se face, sa refaca depourile.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP cris_m

Iasiul, ca multe orase din Romania, ar trebui sa rezolve intai problema unitatilor de exploatare, apoi sa ia vehicule noi... :roll:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP micutzu

Daca bugetul este asa generos,eu as lua cat mai multe bucati incap in bugetul asta,chiar daca sunt Astra sau PESA.Oricum la vechimea parcului din Iasi, sunt nevoie de cel putin 35-40 de tramvaie noi,deci nu ar strica sa fie cat mai multe.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP punmeister

Astea sunt doar cele prin MDRAP, o sa se mai cumpere inca 16 de catre primarie.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP WT_fan06

Astra are model cu care să participe aici sau la licitația de tram de 25m?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP punmeister

La licitatia de aici o sa vina cu Imperio cu 3 module, cel de 27 de metri.
La Craiova habar n-am, pot veni cu cel de 18 sau de 27 de metri, depinde daca la lungime se permite si ceva care sa fie cu 2 metri mai scurt sau mai lung.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP Puss in Boots

Si merge 27 la o licitatie de 30? Intra in toleranta nu? :D
@cris_m, bineinteles, stiu ca era si un proiect in sensul asta dar e uitat prin vreun sertar. Poate pana vin tramvaiele noi se rezolva si treaba asta. Oricum se va lucra si la linii deci, teoretic, e timp.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP ticker

Nu intra Astra ca nu are cu ce.

Lungimea totală: minim 30.000 mm, respectiv  maxim 32.500 mm (fără dispozitive de cuplare și oglinzi).

Caietul de sarcini e atasat.
CS Tv 30 m 1701.docx
CS Tv 30 m 1701.docx (724.87 KB; downloaded 333 times)

 


Re: Achizitii de tramvaie noi prin MDRAP Puss in Boots

Dea Domnul. Oricum, la 2.4 mil/tramvai chiar am putea lua ceva bun. Dar, dupa cum am zis (si nu sunt singurul), trebuie rezolvate depourile pentru a primi asa ceva. Macar unul din ele.
In alta ordine de idei ieri Primarul a tot mestecat cele 16 tramvaie in conferinta de presa, la tv, peste tot pe unde a apucat, inmultite cu 2 (ca sunt prevazute 16 bucati si pe proiectele de reabilitari) si ne-a tot dat calcule ca or sa fie peste 30% din parcul circulant zilnic, care e conform lui de vreo 100 de tramvaie.
Un calcul dragut e si cu tramvaiele noi care se vor adauga celor existente, situatia va fi mult mai buna conform lui (daaaa siiigur).

@Punmeister, da, cele 16 sa zicem ca le ia Primaria dar fondurile sunt tot europene ca sunt legate de reabilitarile de linii. Sa vedem cum or sa faca, sper eu ca va fi o singura licitatie pentru cele 16 nu tspe pe bucati. Ne prinde 2050. Primaria ar putea sa contracteze un credit (ca tot limita de indatorare e mica cica) si sa mai ia vreo 20. Si pe urmatorul exercitiu UE sa ia inca 40-50 (poate la linii nu va trebui intervenit serios). Astfel prin 2030+ ar fi cam tot parcul circulant inlocuit. Vise.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Iași  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420759 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use