Regiunile RomânieiMoldovaJudețul IașiTransportul în comun din municipiul Iași (CTP Iași SA)

 

Topic: Tramvaiele RATP/CTP Iasi - Generalitati

29 posts, 16161 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Tramvaiele RATP/CTP Iasi - Generalitati Puss in Boots

Sa dea Domnul.

 


Re: Tramvaiele RATP Iasi - Generalitati CA 205

Puss in Boots wrote:
Confirmat de primar, dupa 15 noiembrie ar ajunge tramvaiele respective.

Au ajuns tramvaiele despre care era vorba sau ii duc si de data aceasta cu zaharelul pe cetateni?

 


Re: Tramvaiele RATP Iasi - Generalitati Puss in Boots

https://www.bzi.ro/saptamana-viitoare-a ... nia-632843

Cele 4 tramvaie model M6D vor fi aduse de la compania de transport public din Mulheim de Ruhr din Germania pe parcursul saptamanii viitoare, acestea fiind preluate deja de firma de transport desemnata sa le aduca la Iasi. Contractul pentru transportul vagoanelor in valoare de aproape un milion de lei a fost atribuit firmei Info Trans Impex SRL pentru transportul a 11 tramvaie din Germania la Iasi

 


Re: Tramvaiele RATP Iasi - Generalitati CA 205

Arata bine achizitiile! Le astept si pe cele noi noute!  :bere:

 


Re: Tramvaiele RATP Iasi - Generalitati Puss in Boots

Primul M8C cu chiu cu vai a ajuns la Iasi. V-as zice ca informatia e pe pagina de Fb a Sctp, dar avertizez ca daca veti citi comentariile unora de pe acolo, v-ar putea lua de jos...

 


Re: Tramvaiele RATP Iasi - Generalitati Gaby

Dragi ieșeni,

vă așteptăm în zilele de 11 și 18 martie, între orele 11:00 și 14:00, în Rond Târgu Cucu, să descoperiți tramvaiele trecutului.

În anul în care sărbătorim 120 de ani de transport electric în Iași, veți putea descoperi îndeaproape singurul tramvai de tip AEG existent la Iași.

Membri ai Asociației TRAMCLUB Iași vor prezenta celor interesați istoria tramvaielor AEG, ilustrată de fotografii rare.

Am pregătit, însă, și alte surprize celor care ne vor fi alături.

Tramvaiul tramvaielor va asigura gratuit transportul ieșenilor interesați să descopere tramvaiele trecutului, pe ruta Rond Târgu Cucu - Rond Copou și retur.

De asemenea, cei prezenți la eveniment vor avea ocazia să își creeze propria amintire cu tramvaiul de epocă, în cabina foto adusă special pentru ieșeni, duminică, 11 martie.


Tramvaiul AEG, nr de parc 1 și ”Tramvaiul tramvaielor”, GT4 cu nr. de parc 324, au fost astăzi prezente în rondul Tg. Cucu.
324, a făcut parcursul Tg. Cucu - Copou - Tg. Cucu în intervalul orar 11-14.








 


Re: Tramvaiele RATP Iasi - Generalitati Puss in Boots

Pacat ca printre tramvaiele trecutului nu sunt Tatra, Tikus dj V2A-ul....

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiele RATP Iasi - Generalitati GPS

Timiș 2 342 (ex.323) este in coma profunda, la fel ca tramvaiul V2A 365 (ex. 356 ex. 352), iar TATRA T4R 262 (ex.212) știu ca era folosită prin Depoul din Dacia. Ar mai fi tramvaiele GT5 354 și ST7 103. In schimb nu înțeleg unde este tramvaiul V56 100, acesta fiind funcțional și de ce nu au adus un tramvai Be 4/4, bănuiesc ca mai este cel puțin un vagon funcțional.

 


Re: Tramvaiele RATP Iasi - Generalitati Gaby

Tramvaiul V56, va fi expus săptămâna viitoare din ce-am înțeles. Era la ”RC” sau ceva de genul acesta.. nu mă pricep la termenii lor.
Tatra-ul e folosit la manevre prin Depoul Dacia, cum a spus GPS.. acela ”la stradă”, până nu-l va reîmprospăta cineva.. nu cred că va mai ieși.
Legat de Be 4/4.. nu știu dacă mai este vreunu funcțional. Singurul care ”mergea” era 151...

 



Re: Tramvaiele RATP/CTP Iasi - Generalitati Stefan_BusFan

Astăzi se împlinesc  6 luni de cand tramvaiele au circulat ultima oară pe linia 3b, care din 1 iunie 2020 și până în 22 iulie 2020, din cauza suspendării traseului 3 a avut parcursul Rond Tătărași Nord - Rond Dancu.

Pe 22 iulie am avut ocazia să circul cu GT4-ul 446 până în  Dancu și înapoi. 2 cadre din Rond Dancu:
GT4.446.3b.jpg (577.03 KB; downloaded 3875 times)
GT4.446 (1).jpg (577.03 KB; downloaded 3892 times)

 


Re: Tramvaiele RATP/CTP Iasi - Generalitati Diasporistul

Se stie cam cate tramvaie circula intr-o zi lucratoare?

 




Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Iași (CTP Iași SA)  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421752 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use