Stiri, noutati, perspective

Resedinta de judet - Suceava

Stiri, noutati, perspective

Mesajde Marian Andrei » Joi, 19 Mai 2011, 22:42

Accident spectaculos la Suceava! Un autobuz a intrat într-o farmacie

Şoferul a fost dus de urgenţă la Spitalul „Sf. Ioan“ din Suceava
Ora 19.30: Autobuzul se deplasa pe bulevardul George Enescu, dinspre stația Mărășești către complexul Dorna. Cu aproximativ 30 de metri înainte de intersecția semaforizată din zona Nordic, șoferul a pierdut controlul volanului și a intrat pe trotuar după care s-a lovit violent în vitrina unei farmacii.

La locul accidentului au sosite echipaje ale descarcerării și ambulanței, care au l-au scos din autobuz pe șoferul aflat în stare de inconștiență, transportându-l de urgență la Spitalul „Sf. Ioan“ din Suceava.

Șeful UPU a Spitalului Județean Suceava, medicul Liviu Cârlan a declarat că șoferul este stabil din punct de vedere medical și este conștient. „În acest moment i se fac o serie de teste pentru a stabili ce anume i-a provocat pierderea cunoștinței. Momentan pacientul este suspect de accident vascular cerebral însă nu putem da un diagnostic exact într-un timp atât de scurt“, a mai adăugat acesta.

„Totul s-a întâmplat foarte repede. Când am văzut că autobuzul a ajuns pe trotuar m-am speriat foarte tare, nu știam ce se întâmplă. Am văzut că șoferul era aplecat spre partea dreaptă, după care ne-am lovit de zid“, a declarat Maria Duceac, pasageră în autobuz.

„Ce pot să spun, este un accident nefericit. Șoferul s-a întors chiar astăzi la serviciu după două săptămâni de concediu de odihnă. Nimeni nu a știut că ar fi avut vreo problemă de sănătate, mai ales că atunci când a preluat mașina de la colegul său de pe celălalt schimb, i-a spus că se simte foarte bine. Tuturor angajaților noștri li se fac controale medicale la fiecare 12 luni și nu am avut nici o suspiciune în privința stării sale de sănătate“, ne-a declarat Darie Romaniuc, directorul TPL Suceava.

http://www.adevarul.ro/locale/suceava/A ... 52701.html
Marian Andrei
Membru Gold

Re: Stiri, noutati, perspective

Mesajde Gabi23 » Sâm, 23 Sep 2017, 15:33

TPL va avea 10 autobuze noi, din 2018

Conducerea TPL Suceava a trimis o adresa catre municipalitate , prin care solicita achizitionarea a minimum 10 mijloace de transport in comun. Primarul municipiului Suceava , Ion Lungu, a declarat ca din 2018, la TPL vor fi 10 autobuze noi, de marime medie sau mare. "Pe langa cele 40 de autobuze electrice pe care le vom aduce din fonduri europene si cu autobuzele cumparate in anii anteriori, sa putem asigura un transport local normal in municipiul Suceava", a spus primarul Ion Lungu. Suma propusa pentru a fi alocata in bugetul local in 2018 este de 500.000 de lei.

Sursa: http://www.ziare.com/suceava/stiri-actu...18-6948214
Gabi23
Site Admin

Re: Stiri, noutati, perspective

Mesajde stefan_br » Dum, 24 Sep 2017, 12:29

TPL are montata o camera web prin care cei curiosi pot vedea live orasul Suceava dintr-un autobuz ce se afla pe traseu.

Link: http://www.inbucovina.ro/live/webcam-live-tpl-suceava/

P.S. Camera nu functioneaza mereu.
:477: :2176:
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
stefan_br
Moderator forum

Înapoi la Judetul Suceava