Regiunile RomânieiBucovinaJudețul Suceava

 

Topic: Fostele troleibuze DAC din Suceava

3 posts, 4864 views
Fostele troleibuze DAC din Suceava Dominatrix

Transportul cu troleibuze din orasul Suceava a fost inaugurat pe data de 23 august 1987, cu un numar de 27 de troleibuze DAC 117E, care au primit numerele de parc 6671 - 6697 (cum s-a ajuns la aceste numere fantasmagorice de parc intr-un oras cu circa 100000 locuitori si cu cel mult 100 de autobuze la acea data, ma depaseste). Initial, s-au dat in exploatare 2 trasee, astfel:

2: Cartier Obcini - Gara Burdujeni
5: Cartier Obcini - Gara Itcani

Ulterior, ca urmare a extinderilor in zona Burdujeni si spre fosta platforma industriala Rulmentul, parcul a fost suplimentat treptat cu 14 troleibuze DAC 217E, si 10 troleibuze nearticulate DAC 212E.
Dupa 1990, a avut loc o renumerotare de parc, astfel incat toate troleibuzele au fost incadrate in plaja 5001 - 5051.
Iata o filmare realizata de David Spencer in anul 1996, cu unele din aceste troleibuze.
http://www.youtube.com/watch?v=Vf022MPFIuY




Ca o parere personala, desi nu ma bucur ca troleibuzul a disparut din Suceava, pot spune ca reteaua propriu-zisa nu m-a impresionat cu nimic. Inca de la inceputul anilor '90, reteaua se prezenta prost, cu piese de incrucisare de proasta calitate, console strambe, fir carpit si ras-carpit etc. Prima lovitura pentru troleibuze, din punctul meu de vedere, a fost reducerea activitatii in zona industriala Scheia, ceea ce a dus la desfiintarea retelei spre Rulmentul in 1997 sau 1998, iar capacul l-a pus concurenta maxi-taxi'urilor, aceste Nirvane ale transportului public romanesc.

 


Re: Fostele troleibuze DAC din Suceava Dominatrix

O filmare mai recenta, din 2005. Se observa deja ce ziceam mai sus...
Dominatrix wrote:
capacul l-a pus concurenta maxi-taxi'urilor, aceste Nirvane ale transportului public romanesc.
...adica duba mergand inaintea troleibuzului, evident ambele pe acelasi traseu.
http://www.youtube.com/watch?v=NBAjdumArn8


 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Fostele troleibuze DAC din Suceava Tom

Dominatrix wrote:
Transportul cu troleibuze din orasul Suceava a fost inaugurat pe data de 23 august 1987, cu un numar de 27 de troleibuze DAC 117E, care au primit numerele de parc 6671 - 6697 (cum s-a ajuns la aceste numere fantasmagorice de parc intr-un oras cu circa 100000 locuitori si cu cel mult 100 de autobuze la acea data, ma depaseste)
La începutul anilor '90 am stat la un hotel chiar la un colț de stradă pe unde trecea troleibuzul. Am văzut troleibuze cu numere între 6681 și 6698, precum și unul singur cu numărul 6735. Nu sunt foarte sigur dacă 6735 era DAC 217E sau nu. Din câte îmi amintesc, troleibuzele aveau schema de culoare a troleibuzelor de la Iași, mai puțin 6735 care avea o schemă de culoare mai nouă posibil crem cu fustă bleu sau albastră. La următoarea excursie în zonă, troleibuzele fuseseră renumerotate.

 


Home page  • 
Parent forum: Județul Suceava  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use