Regiunile RomânieiCrișanaJudețul BihorTransportul în comun din municipiul Oradea (SC OTL SA)

 

Topic: Tramvaiele Astra Imperio din Oradea

125 posts, 47782 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Tramvaiele Astra Imperio din Oradea Utilizator anonim

In dimineata zilei de 5 mai primul tramvai a ajuns la Depoul OTL deschizând seria de 20 de vagoane ce vor circula în Oradea în scurt timp.

Vagonul a început deja primele probe în depoul OTL, viceprimarul Mircea Malan a publicat o serie de imagini.

1.jpg (335.75 KB; downloaded 5949 times)


2.jpg (395.93 KB; downloaded 5949 times)


3.jpg (265.36 KB; downloaded 5868 times)


4.jpg (256.77 KB; downloaded 5896 times)

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea 1689

Si un video cu primele miscari in depou.



 


Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea Andrei Andraș

Mai degrabă spus un video cu încercările oamenilor de a băga dihania în hală. Până la urmă, tot flexul ne scoate din belele.

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea 1689

Dintre toate cele trei variante (AR, BH si CJ), cel din Oradea mi se pare cel mai reusit ca design.

 


Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea Andrei Andraș

Cele din Oradea și Cluj sunt identice ca "design" (mici diferențe la interior), nu văd unde ar putea bate design-ul de Oradea pe cel de Cluj. Imperio-urile din Arad nici nu mai întră în ecuație, e a doua versiune de Imperio ca aspect, arhi-cunoscută și tare învechită.
Poate voiai să zici că îți plac culorile OTL de pe tramvaie, asta e altceva. Dar aici devine subiectivă treaba.

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea PTMZ

Mi se pare că la Oradea sunt mai bine integrate măștile cu restul tramvaiului în privința schemei de culoare. La Cluj, schema cromatică a măștilor e în contrast cu restul tramvaiului, mi se pare că nu se potrivesc:
Sursa: http://tramclub.org/viewtopic.php?p=207056#207056
92_1589285962.jpg_182.jpg (132.57 KB; downloaded 5565 times)

Comparativ cu...
Sursa: http://tramclub.org/viewtopic.php?p=206905#206905
92_1588593519.jpeg_292.jpeg (36.25 KB; downloaded 5559 times)

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea ticker

Oradea nu are schema unitara de culori. Desi imi place albastrul, e prea turbat pt mijoase de transport.

Schema Clujului e mult mai OK, sa nu mai zic ca peste 90% din parcul rulant o are (inclusiv unele din cele vechi cum sunt MAN-urile Lion's City). Ca la Astra "Imperio" (nici macar un nume nou nu au putut sa-i dea, sau macar Imperio 2, 3 etc) nu a fost gandita zona frontala sa se inegreze armonios cu lateralul (si ca are alta nuanta de gri) e alta problema ...

Pentru Oradea, mai bine mergeau pe schema de culori de pe ULF, care e neutra si mai placuta ochiului. Si mai bine, sa renunte la colantari ca nu aduc o avere la buget si arata ca naiba.  :popa: Din punctul asta de vedere Oradea e mult in urma (parc absolut pestrit). Sa nu mai zic ca si Brasov si-a facut schema unitara de culori de la Menarini incoace.

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea Albert

Și de Bucuresti nu zici nimic? Unele turcoaz, altele verzi, apoi roșii. Cine știe ce mai urmează...

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea ticker

Bucuresti e la ani lumina (in urma)  de unde ar trebui sa fie. Ma scuzati de offtopic.

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea orex

JOS PALARIA ASTRA ARAD! :yes:  :applause:  :applause:  :applause:

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea OradeaBuses

Ce se mai stie,cand vor intra in circulatie aceste tramvaie?Am auzit ca mai gasesc niste probleme ...

 


Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea Andrei Andraș

Ieri a sosit și al doilea tramvai.

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea PTMZ

OradeaBuses wrote:
Ce se mai stie,cand vor intra in circulatie aceste tramvaie?Am auzit ca mai gasesc niste probleme ...

Directorul tehnic de la OTL, domnul Adrian Revnic, a declarat că trebuie să se ridice restricțiile, să vină o echipă de la Siemens pentru ultimele măsurători, iar după o săptămână ar putea să intre în circulație:
- Când vor putea orădenii să circule cu ele?

- Noi sperăm cât mai curând. După ce se vor ridica restricţiile cauzate de pandemie, o echipă Siemens va veni pentru ultimele măsurători, iar apoi, într-o săptămână, tramvaiul va intra în circulaţie. Între timp, Astra Arad continuă livrarea. Săptămâna aceasta vine al doilea tramvai, până la finalul verii următoarele opt, iar anul viitor şi celelalte 10.

Sursa: eBihoreanul.
De asemenea, cum a spus și @Andrei17, ieri a ajuns al doilea tramvai:
92_1589485481.jpg_599.jpg (140.19 KB; downloaded 5302 times)

92_1589485993.jpg_663.jpg (167.98 KB; downloaded 5270 times)

92_1589486558.jpg_463.jpg (179.6 KB; downloaded 5278 times)

Sursa foto: Tramclub, utilizator @zsizsi.

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea OradeaBuses

De ce a primit un numar de parc atat de mare?Cel ajuns ieri se pare ca va primi numarul 302.Doar mie mi se pare,ca nu are nicio logica?

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Oradea (SC OTL SA)  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420555 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use