Regiunile RomânieiCrișanaJudețul BihorIstoria transportului public în municipiul Oradea

 

Topic: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018

127 posts, 47817 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 WT_fan06

Cred că pur și simplu n-au mai actualizat site-ul...

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Puss in Boots

Pai e naspa atunci si e o mare greseala a Astra. E totusi "a big thing" colaborarea cu Siemens si e motiv de mandrie si argument la licitatii. Dar daca nu o mai ai, nu poti sa faci inca publicitate unui produs pe care nu-l mai vinzi. In schimb, Autenticul nu apare (sau nu l-am vazut eu). In orice caz, sa asteptam ceva mai oficial pe tema asta si mai ales studierea ofertei facute si verdictul.

 



Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Puss in Boots

Draguta aia cu "nu stiu ce s-a intamplat" :D E cam cum as avea eu un leu si vreau paine feliata. Dar ce sa vezi, toata painea feliata e peste 1 leu (ba chiar cu mult peste). Asa ca accept oferta unei franzele -singura primita- si mi-o feliez singur. "Oare ce s-a intamplat?" Dar parca totusi am mai vazut articolul, e de ieri. Asa deci, modelul are piese Siemens, dar nu e Imperio (cum ziceau sursele din economica.net pe 24 iunie) si nici Autentic, ca nici asta nu circula in Germania. Atunci ce e? Oare ce va mai aparea maine in presa? :lol: Poate aflam ca de fapt sunt Avenio (au piese Siemens si ele doar) si ca vor fi asamblate la Astra. N-ar fi rau.

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 WT_fan06

Este vorba despre Imperio atât aici, cât și la Cluj, conform Club Feroviar: https://clubferoviar.ro/si-oradea-prime ... -tramvaie/

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 TibiV

Club Feroviar da dume la fel de mari cum as da eu daca m-as inscrie pe un forum de "fashion"...
:lol:

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Puss in Boots

De acord cu tine ;)

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Robert

Singurul pont care poate sta la baza acestor afirmații este acela că Imperio este un model vechi cu tehnologie mai veche, ce poate celor de la Siemens nu le-ar displăcea să mai facă ceva bani pe el. Poate, și aici e doar părerea mea personală, Astra a fugit la Siemens și le-a zis că e pe cale să câștige câteva licitații și e rost de cașcaval pentru toți. Poate așa și-au dat mână din nou Astra cu cei de la Siemens.

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Puss in Boots

Foarte posibila si ipoteza ta. Poate o sa se vanda Avenio dar asamblate la Oradea. Win win. Asta daca ma iau dupa declaratia aia cu "circula in Germania" care imi da de gandit. Singura chestie care nu se pupa in logica asta e pretul.... dar poate vin carcase de Avenio si le pun tehnologie de Imperio. Un Avenio low cost  :lol:

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Costin

Nu va impacientati. Nu exista nici o informatie oficiala si sigura, alta in afara de faptul ca parteneriatul Astra-Siemens nu mai exista. Deci momentan bateti apa in piua pe baza de presupuneri si impresii.

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 shoppy

Asta este asa, nu sunt acelea care circula in Germania, nu sunt nici cu piese care circula in Germania, sunt cu piese care sunt lafel ca acealea care circula in Germania, asa si Loganul este cu piese ca acelea cu care Mercedesul circula in Germania, adica are un motor cu 4 cilindrii cu aprindere interna, 4 roti rotunde si din cauciuc, 6 geamuri din sticla si tot asa.

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Linia 43

Si Railway PRO sustine ca Astra le-a comunicat ca vin cu Imperio:

Representatives of Astra Vagoane Calatori have specified, for Railway PRO, that the model offered at Oradea is the Imperio tram. The same type of vehicle is the one in the tram tender oranised by Cluj. The Imperio tram is manufactured in Arad under license purchased from the German manufacturer Siemens.


https://www.railwaypro.com/wp/oradea-re ... am-tender/

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Robert

Care este data limită pentru atribuirea contractului?

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Puss in Boots

Deci cum se zicea pe alt topic, la cascaval redevin toti prieteni. Sper totusi sa-i faca un facelift Imperio-ului si nu la nivel de Autentic. Momentan sunt doar 10, mai sunt inca 10 de castigat in viitor. Daca le iau altii?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Oradea  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use