Regiunile RomânieiCrișanaJudețul BihorIstoria transportului public în municipiul Oradea

 

Topic: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018

127 posts, 48244 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options

  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 sss

Sunt convins, ma bazez!  :lol:
'' Producătorul român de tramvaie a ofertat în ambele oraşe modelul Imperio, fabricat la Arad sub licenţă cumpărată de la Siemens,au spus pentru Economica.net surse apropiate situaţiei.''

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Robert24

Terminati cu stirile astea din "surse apropiate"...
Iar "explicatia" este sublima:
Întrebate cum se explică lipsa concurenţei la aceste licitaţii, sursele au spus că potenţialii competitori au de lucru în ţările de origine.

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Linia 43

Robert24 wrote:
Terminati cu stirile astea din "surse apropiate"...

sss wrote:
Sunt convins, ma bazez!  :lol:
'' Producătorul român de tramvaie a ofertat în ambele oraşe modelul Imperio, fabricat la Arad sub licenţă cumpărată de la Siemens,au spus pentru Economica.net surse apropiate situaţiei.''


Sursa probabil este chiar Gheorghe Sirbu ,directorul general la Astra.Pentru ca sub semnatura aceleasi autoare ,mai apare ,imediat, un articol,tot despre Astra in care este citat Sirbu:
http://www.economica.net/astra-vagoane- ... 55318.html

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Robert24

Daca nu esti sigur de ceva, am rugamintea sa nu lansezi zvonuri "probabile".

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Linia 43

Am citat de pe site de buna calitate si relativ bine informat ,care este economica.net,  dintr-un articol scris de cineva care tocmai vorbise cu directorul general de la Astra.
Si am tras o concluzie,cred eu, logica.
Pe ce  informatie sigura se bazeaza cei care sustin ca s-a mers pe Autentic ?

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 andrei11

economica net. -->  + 1.
Pe de altă parte am și eu o rugăminte, dacă se lansează un zvon trebuie precizată automat și sursa. Fără precizarea sursei este apă de ploaie.
Sau dacă e gândirea ta, precizează acest lucru, << după părerea mea...blablabla >>, îți expui părerea.

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Linia 43

Argumenteaza-ti rugamintea si afirmatia te rog .
Unde am postat fara sa citez sursa ? Sau ai citit usor superficial threadul? Si atunci poate ai putea chiar sa-ti ceri scuze.

Daca am doar cateva postari pe acest forum ,nu inseamna ca m-am nascut ieri sau ca sunt strain de lumea transporturilor sau a dialogurilor pe forum asa ca nu apreciez chiar asa de mult condescendenta unora dintre voi.

Vreti sa vorbiti doar intre voi ,noii veniti nu sunt chiar bineveniti? Nu e nici o problema. Imi spuneti si,nu mai calc pe aici.

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 TibiV

Linia 43 wrote:
Pe ce  informatie sigura se bazeaza cei care sustin ca s-a mers pe Autentic ?

Pe faptul ca parteneriatul cu Siemens  a incetat de multa vreme.
Deci pur si simplu nu mai au nici dreptul, si (mai ales) nici posibilitatea sa mai fabrice Imperio.

Faptul ca economica.net a luat de buna asta cu Imperio arata cat de bine informt(i) este/sunt...

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 andrei11

Linia 43 wrote:
Argumenteaza-ti rugamintea si afirmatia te rog .
Unde am postat fara sa citez sursa ? Sau ai citit usor superficial threadul? Si atunci poate ai putea chiar sa-ti ceri scuze.

Da, așa este, am citit ușor superficial threadul și-mi cer scuze.
Vreti sa vorbiti doar intre voi ,noii veniti nu sunt chiar bineveniti?  

Afirmație falsă.
Imi spuneti si,nu mai calc pe aici.

Ar fi bine să nu te retragi.

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Puss in Boots

Am citit in alta parte ca Mircea Malan ar fi declarat ca Astra vine cu un tip de tramvai care "circula in Germania", un tramvai cu piese Siemens. Si de aici intrebarile: circula Imperio in Germania si nu stim noi? Are Autenticul piese Siemens? Daca nu, inseamna ca Astra poate vinde in continuare Imperio?

Bine, treaba cu Germania poate fi o neintelegere a lui Malan, am mai vazut habarnisti si prin alte parti.

In alta ordine de idei pe site-ul Astra tramvaiul Imperio e in continuare prezent de unde intrebarea de mai sus: s-a intrerupt sau nu parteneriatul cu Siemens? Ca daca nu, atunci Imperio it is.

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Linia 43

Banuiesc ca te referi la asta:

În ceea ce priveşte oferta companiei Astra, Mălan a spus că aceasta s-a arătat dispusă să livreze un model de tramvai care circulă în prezent în Germania. "Este vorba de un model de tramvai care conţine piese Siemens", a spus edilul.

Surse apropiate licitaţiei au declarat pentru BIHOREANUL că arădenii au ofertat un model complet diferit, altul decât Imperio produs sub licenţă Siemens începând din 2012, sau Autentic, de concepţie integral românească, scos pe piaţă în urmă cu doi ani

https://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima ... 42501.html

Stirea aceasta chiar este cam greu de inghitit.
andrei11 wrote:
Ar fi bine să nu te retragi.

Multumesc

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 shoppy

Nu este habarnist insa cat timp nu o sa dea Siemens un comunicat oficial ca nu are nici o legatura cu Astra, el o sa tot mulga vaca Siemens - Germania la oricine il asculta.

 


Re: Achizitie Tramvaie Oradea - 2018 Puss in Boots

Intre timp vad ca site-ul Astra face publicitate pentru Imperio, cu tehnologie Siemens. Deci una din doua, ori... ori...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Oradea  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use