Regiunile RomânieiCrișanaJudețul BihorTransportul în comun din municipiul Oradea (SC OTL SA)

 

Topic: Tramvaiele Astra Imperio din Oradea

125 posts, 47816 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea Andrei Andraș

Asta să fie ultima problemă, numărul de parc...  :roll:

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea OradeaBuses

Da,ai dreptate,dar totusi era vorba de o renumerotare a parcului functional

 


Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea Andrei Andraș

Personal, mă așteptam să fie în continuarea ULF-urilor, de la 60. Dar ei știu mai bine. La Brașov se numerotează troleele de la 2000 în sus, fără nicio logică. Dar cine suntem noi pasionații să-i învățăm cum se învârte roata?

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea macheta218

Vagonul 3 (303) a ajuns azi in Oradea, a fost descarcat in zona Emanuel .  Video cu el in drum spre depou.
https://www.youtube.com/watch?v=RmPuTja4bG8&t=6s


 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea orex

Au si cei din Oradea o infrastructura mama mama, pentru noile achizitii (min 1:40, serpisor nu gluma)! Si, am observat ca circula acolo tramvaie model ”Viena” (Siemens ULF tip A)? Bravo lor, n-am avut ocazia sa ”ma dau cu ele” in Oradea! :D  
Si, acum sincer, n-arata un model ca rupt din Soare (gen asta https://mobilitate.eu/curatenia-vehicul ... ie-sydney/ sau https://dialogonline.ro/2020/02/19/de-l ... l-gratuit/) dar sa fim seriosi, chelului tichie de margaritar ii trebuie. Sa-si indeplineasca functia! Asta are 4 usi duble. Pentru a pune 5, primul panou din modulul median, poate fi inlocuit cu usi duble, corect?!! BRAVO, inca odata!! Abia-l astept pe cel de, ”chiar 36 m”, in Bucuresti, pe 41, sa ”mature” intr-adevar peronul la ore de varf! :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea cris_m

Da, linia e cam valurita intr-adevar, insa asta nu ii opreste sa dea talpa cu Tatrele cel putin. Ce ma nemultumeste la tramvai e afisajul mic din spate care ar trebui sa arate exclusiv linia, nu si traseul.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea GPS

orex wrote:
Si, am observat ca circula acolo tramvaie model ”Viena” (Siemens ULF tip A)? Bravo lor, n-am avut ocazia sa ”ma dau cu ele” in Oradea! :D  

Sunt Siemens ULF A1 achiziționate în 2008, au fost primele tramvaie moderne din țară, 100% LF.

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea orex

Carcotasule! Te-ai legat de cel mai nesemnificativ lucru. Ei au vrut sa-ti demonstreze ca pot avea un afisaj ”posterior” mai mult decat un simplu numar si tu... ;)  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea orex

GPS wrote:
orex wrote:
Si, am observat ca circula acolo tramvaie model ”Viena” (Siemens ULF tip A)? Bravo lor, n-am avut ocazia sa ”ma dau cu ele” in Oradea! :D  

Sunt Siemens ULF A1 achiziționate în 2008, au fost primele tramvaie moderne din țară, 100% LF.

Le stiu de la ”SURSA” . Recunosc ca ”m-am dat cu ele” abia in decembrie 2019. ;)

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea Albert

orex wrote:
Si, acum sincer, n-arata un model ca rupt din Soare (gen asta https://mobilitate.eu/curatenia-vehicul ... ie-sydney/ sau https://dialogonline.ro/2020/02/19/de-l ... l-gratuit/) dar sa fim seriosi, chelului tichie de margaritar ii trebuie.

Si Astra putea găsi un design mai reușit. Cel putin mie nu îmi place de nicio culoare cum arată noile tramvaie pentru Oradea si Cluj. Puteau si ei sa facă o masca mai frumoasa...

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea orex

Ikarus 415T ti-a placut in afara de faptul ca poti sta in spate ca in autocar, pe unul dintre cele 5 scaune? Din acest pdv imi place mai mult in Ikarus decat in Irisbus Citels. De V3A cred ca esti indragostit, iremediabil! Eu, nu. Abia astept sa circule ceva mai de soi decat ”Obama” :D
Haina nu-l face pe om, cred ca stii proverbul. Ce ne intereseaza e sa ne duca din pct A in pct B in conditiile civilizate din 2020 (monitoare care sa ne arate traseul, aer conditionat, podea joasa, sa vad daca o sa aiba scaune cu ancore, destinate celor cu carucioare pentru copii, tonomate de bilete! Ce ai vrea mai mult de la un tramvai?!  Sa aiba airbaguri pentru pasageri? ;)

 


Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea Andrei Andraș

cris_m wrote:
afisajul mic din spate care ar trebui sa arate exclusiv linia, nu si traseul.

Nu este setat cum trebuie încă, dat fiind faptul că și noi la Brașov am primit Solaris pe ai cărui afișaje rula același mesaj „8 Piața Rogerius”. Va arăta doar linia într-un final.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea Utilizator anonim

Azi a fost livrat si 304, ne anunta viceprimarul Mircea Malan.

102693623_1099917917031100_8696330406619774976_o.jpg (155.09 KB; downloaded 4318 times)

 


Re: Tramvaie Astra-Siemens Imperio in Oradea PTMZ

Azi, #301 a încheiat testul de anduranță la 500 de kilometri:
zsizsi wrote:
Testul de anduranta de 500km parcursi in continuu s-a incheiat azi la ora 17. A debutat vineri la ora 22.00 si s-a programat initial pana azi la ora 14, dar datorita si faptului, ca vagonul a fost limitat la 40km/h azi la ora 14 mai lipseau 28km. Vagonul a fost condus in schimburi de 8 ore de cate 2 vatmani pe schimb in total fiind antrenati la acest test 10 vatmani. Vagonul a trecut testul fara probleme astfel avand acum in total 612km parcursi.

Sursa: Tramclub

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Oradea (SC OTL SA)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use