Transportul în lumeAmericaChile

 

Topic: Chile - República de Chile

5 posts, 3691 views
Chile - República de Chile Goldmund

Cand vorbim despre America de Sud, spunem coruptie, "favela", haos urbanistic, natura distrusa, tari aflate in imposibilitatea de plati(Argentina, Venezuela - cea mai bogata in resurse de petrol de pe continent, dar cu un regim radical de stanga)...Din toate astea,
Nu Chile!
Chile este acea tara din America de Sud care are o forma stranie(de tara) ca o fasie din nord pana in sudul continentului in lungime de cca. 6000km. M-a fascinat aceasta iesire imensa la Oceanul Pacific, iar capitala tarii - Santiago de Chile - este unul dintre cele mai interesante, curate orase(mari) de pe continent.
Santiago dispune de ex. de sase linii de metrou, cu o lungime de 103km si 108 statii, cu un trafic zilnic de 2,4 milioane pasageri, avand
o magistrala de metrou care este cea mai aglomerata din lume(!), M1, cu cca. 1,5 milioane calatori/zi! ( https://mapa-metro.com/en/Chile/Santiag ... ro-map.htm   puteti accesa pagina in diferite limbi! - bravo lor!)




si acum o "fuga" prin orasul Santiago de Chile:



 


Re: Chile - República de Chile cris_m

Nu pot sa nu remarc ca metroul din primul preview de video este cu roti de cauciuc, asemenea celor din Paris.  :)

 


Re: Chile - República de Chile Goldmund

Adevarat, cris_m,
numai ca Parisul are si metrou (doar) pe sina, in timp ce Santiago a ales doar acest model sina+anvelope(mai scump!) si care asigura o rulare cu f. putin zgomot si mai silentioasa, dar se aseamana cu Parisul avand statii si magistrale si la suprafata si in tunel....

 


Re: Chile - República de Chile punmeister

Ba au si linii cu sine normale, 3 si 6, acestea fiind si primele linii de metrou driverless (pe GoA 4) din Santiago.

 


Re: Chile - República de Chile Goldmund

Acum am vazut si eu Linia 3; imi cer scuze pentru "speculatii", dupa ce am vizionat o antologie(cu mai multe magistrale din Satiago - credeam ca sunt toate acolo) cu liniile de metrou si toate erau(atunci) liniile acelea pe cauciucuri...
Mersi, punmeister!

 


Home page  • 
Parent forum: Chile  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use