Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiStrăpungere Str. Brașov - Șos. Alexandriei și pasaj la Bd. Ghencea

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

174 posts, 84195 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 13
 
 

📖 Pagination options
Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe Bogdan MD

@aztec, ai un Grand Junction aproape complet fix in intersectie la Dristor, unde se intersecteaza o linie cu frecventa foarte buna, 1/10, cu liniile din Titan, din care una face stanga. Restul directiilor sunt folosite pentru accesul la depou, zilnic. Alte intersectii complexe sunt la Iancului (aproape toate directiile posibile, plus o bucla de intoarcere) si Lizeanu (desi relatia VIitorului spre Victoria nu cred ca a a fost folosita vreodata). Deci nu e ceva uau pentru Bucuresti. La Brasov ar fi o situatie similara, 2 linii cu frecventa buna care se intersecteaza, si cateva linii de stanga/dreapta pentru acces direct spre depoul Alexandria. Chiar nu e nevoie de toate, nu vad de ce ar fi nevoie de o relatie de stanga Ghencea-Alexandria, de exemplu, cat timp poti face accesul rezonabil pe cealalta parte. Sau invers, Prelungire Ghencea-Alexandria nu e necesara, daca poti intoarce laGhencea si veni invers. Tineti cont ca la Barbu Vacarescu ai doar o posibilitate de a face stanga, si totusi se facea acces direct la Aerogarii, via Obor.

@orex, nu, nu circul regulat cu 41, dar circul cu 1/10 si cu 34 cand exista. Situatie identica, o linie lunga, cu cerere mare, "ajutata" de una scurta. Teoria suna bine, in practica 34 venea lipit de 1, vesnic gol. SI s-a luat solutia sa dispara 34 si nu am vazut pe nimeni pe forum sa il regrete il vreun fel. Crezi ca va fi altfel cand va aparea 41b/43/R41 de Domnesti? :roll: Eu consider ca 47 ar trebui sa fie linia de baza pentru Ghencea and beyond, mai ales ca ajunge pana la Unirii, super legatura. Cu cativa stalpisori pe 13 Septembrie si o semaforizare adecvata la intersectia cu Progresul, ar deveni una din liniile de baza ale orasului, inlocuind cu brio pe 385.

 


Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe orex

Daca 47, cu un singur vagon Tatra, si cu frecventa cotidiana de astazi, crezi ca va inlocui, nu suplini, 385 e o parere! Trebuie ceva mai mult pentru a atrage concetatenii din zona spre transportul urban! Un transport de capacitate, frecventabil, la un interval de timp adecvat si fezabil (masurabil in timp, adica cand vine spre...) pentru a nu avea tendinta a se mai urca la volanul automobilelor lor! Spre Centru, recte P. Unirii, ca spre Nord, recte P.P.L., trebuie ”dozat” corespunzator! Sa se ofere (de PMB daca tot si-a arogat acest atribut) alternative de transport si pe urma sa vedem ce iese dar in conditiile anului 2019...adica repede! ;)
PS
34 e in circulatie Bd.Banu Manta-Sura Mare!

 


Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe Valentin

Orex chiar si cu un vagon solo, dimineata si seara (ore de varf) bate orice 385 sau autobuz. Vara asta cat timp a fost 41 scoasa din uz pe linia 47 au fost turate tramvaie V3A si cadenta era undeva la 5 minute intre tramvaie (am mers zilnic cu 47) si a fost extrem de bine, dar fiind vara nu erau pline, dar pe relatia Ghencea - 13 Septembrie batea orice autobuz, acum e si mai si. Acum dimineata la 8 un vagon solo e plin, dar problema liniei e faptul ca nu e foarte directa catre Unirii, daca ar fi atunci ar bate categoric 385-ul, iar cealalta cadenta(acum e undeva intre 7 si 12 minute). Eu zic ca ar fi suficient ca 47 sa ajunga la Domnesti si la Unirii via Mariott, Bd. Unirii si ar putea fi exploatata ca 41 ( multi iau 385, 122, 222, etc) . Nu cred ca e asa greu sa te raportezi la aplicatie si plecarile de la capat oficiale, ca linia sa fie masurabila in timp. De obicei se respecta orarul (eu il iau de la Ghencea) de capat si pe traseu singura problema fiind intersectiile.

 


Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe Bogdan MD

Credeam ca se subintelege ca 47 va fi serios suplimentat, ca doar nu prelungesti o linie spre centura cu acelasi parc  :roll: . Evident ca va fi nevoie de tramvaie in plus, se pot achizitiona fara probleme pe fonduri UE. Oricum, daca s-ar repara din zecile de tramvaie care stau pe bara, si deschizi santiere noi pe tronsoanele care acum sunt la pamant, obtii parcul necesar.

 


Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe orex

@valentin+Bogdan MD
Haideti s-o luam nu cu ce-ar fi fost daca ci cu ceea ce avem acum in parcul ”cald” la ora actuala. Cate tramvaie mai sunt in crculatie, fata de 1990? Cam la jumatate, nu? (https://www.zf.ro/romania100/transportu ... e-17689038).
Sansa ta Vali e ca, in vara, a fost suspendat 41. in rest...tot Tatra ”duce greul” la Unirii, nu? Anul acesta, daca e fast, vom avea ACHIZITIONABILE, vreo 100 rame noi de 36 m exclusiv pentru liniile 1, 10, 21, 25, 32, 40, 41 și 55 (pentru 55 nu merita dar vom vedea daca intra-n circulatie pe aceasta ruta) care vor intra in circulatie, incepand  cu 2021, da?
Ce orizont de timp dati voi edificarii liniei de tramvai pe prel. Ghencea de la DNCB la str. Brasov (caii de rulare)? Mai putin de 5(cinci) ani, si asta cu indulgenta, n-o sa fie! Nu se stie incepand de cand. ;) :lol:  :lol:  :lol:
PS
Fara gluma! Apropiindu-ne de anul 2020, de ce nu credeti ca pe acest segment un Monorai e mai nimeit decat un tramvai?! Ca nu a gandit” Blondy” asa ceva?! Tocmai din cauza EI nimic nu se misca in acest areal, ca s-a trezit intr-o dimineata si a vrut tramvai. Daca doar era ceva mai perspicace era de inteles! :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe andrei11

34 nu mai circulă de vreo lună, bine că a fost suspendat. Tot timpul circula pe principiul<< Ce caut eu în viața mea >> :love: Stau în Piața Iancului și știu despre ce este vorba.
Bogdan, e aiurea de tot să retragi un tramvai care vine de la Domnești spre Depoul Alexandria obligându-l să treacă pe la Stadionul Ghencea ! Avem o sumedenie de exemple nonsens, tramvaiele care se retrag de la Republica la Titan via Piața Iancului, sau când circula 5 - ul reragerea de la Aeroport la Victoriei se făcea via Lizeanu / Heliade între Vii / Obor.
Pentru linia 55 e un nonsens tramvaiul de 36 m
Noi oricum vorbim vorbe, linia asta de tramvai se va executa în tandem cu linia de tramvai de pe Doamna Ghica / Hațieganu. Când o să fie gata alea  o să fie gata și tramvaiul de pe Prelungirea Ghencea.
N-o să vedeți în veci tramvai pe 13 Septembrie / Catedrală / B-dul Unirii până la bucla lui 32.
Uitați de M 5.1,  trebuie să refaceți rutele de transport din zona aceea  funcție de 41 actual și de M 5.1

 


Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe Puss in Boots

andrei11 wrote:
N-o să vedeți în veci tramvai pe 13 Septembrie / Catedrală / B-dul Unirii până la bucla lui 32.

Nu da ca e doar o intrebare  :bere:  de ce esti asa sigur?

 


Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe subway guru

Daca era sa fie ar fi fost demult...dar nu e.

 


Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe Bogdan MD

TibiV wrote:
Un document foarte interesant, si foarte proaspat (04-02-2020)
Este remarcabil ca vorbeste despre inchiderea inelului median SI extinderea retelei de tramvai...
Dar este mare cat o zi de post (81 de pagini, planse enorme - in total 63 MB)...



Sursa: https://www3.pmb.ro/storage/proiecte/1580821082puz_trama_stradala_si_inchidere_inel_median_ghencea.pdf

Pareri?!...



Pe mine ma bucura sa vad ca e sunt prevazute din start toate liniile de tramvai necesare in viitorul mediu-indepartat, se vede clar ca tot inelul median in zona respectiva va avea tramvai si ca acesta se va intersecta cu o linie prelungita de la actualul terminal al lui 32 pana la viitoarea intersectie si mai departe (nu se vede unde anume se duce mai departe linia, spre Bradadiru?). Pasajele denivelate sunt prevazute din start.

Este interesant ca traseul a fost mult schimbat fata de ultima propunere din PUG, a fost tras spre vest inelul median cu vreun km, aproape de Penitenciarul Jilava. Banuiesc ca are legatura cu evitarea sau minimizarea exprorierilor prin unitatea militara, idem si pentru zona dintre sos Buc-Magurele si Alexandriei, care este calcaiul lui Ahile al intregului inel median, ca nu scapi fara exproprieri si demolari masive, din cauza formei si alinierii caselor. MOR de ciuda ca nu se poate vizualiza traseul mai spre sud, acolo a fost schimbat complet, planul initial era o curba spre est prin cartier aproape de terminalul actual, acum s-a departat f mult spre periferie, in sensul ca va fi mai mult centura decat inel median pentru cartierele respective...

Eu sper doar sa se apuce odata de construit legatura respectiva, chiar daca rutierul va fi facut in prima faza inaintea tramvaiului, macar asa se degreveaza sos Antiaeriana pentru a permite legaturi OK cu transportul public.

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe clt

Constructia acestei strapungeri, cat si largirea Prelungirii Ghencea ar decongestiona maxim toata zona si ma bucur, la fel ca si colegul de mai sus, au fost prevazute cai de rulare pentru tramvai.

 


Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe orex

Atat timp cat, pe langa strapungere nu vor exista concomitent, DAR IN ACELASI RITM DE EDIFICARE, si alternative viabile de mobilitate urbana, cu referire la transportul in comun, constructia unor park& ride si mai ales a largirii DNCB la 4 benzi, noua ruta nu va fi altceva decat o artera a unei noi ”hemoragii” de autovehicule pe ruta de nord, nord vest! Nimic mai mult! ;)

 


Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe aztec

Ma gandesc ce o sa fie la Auchan(Tricodava) cand o sa fie gata...idem la Moghioroș.
Fara reconfigurarea intersectilor...jale.

 


Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe orex

Cred ca stii sintagma, ca suntem cam de acelasi leat! O sa fie ”jale cu J mare”!
PS
In contextul viitor, nici nu m-as muta in rezidentialul adiacent cu Auchan (doar din cauza locatiei, nu din alte considerente), ca daca acum mai e cum e sa vedeti ce frumos o sa stai cu ”masca pe figura” pentru a lua aer pe...balcon!

 


Re: Strapungere Str.Brasov-Sos.Alexandriei & pasaj la Bd.Ghe andrei11

TibiV, referitor la "Documentul  foarte interesant, si foarte proaspat (04-02-2020)" e bătaie de joc.
Să fi fost anul 1973 ( ? ) când mă jucam și eu cu o cariocă pe planurile Bucureștiului ( pe foaie de hârtie lucioasă, format foarte mare ) unde am trasat această șosea.
Au trecut mai mult de 45 de ani de atunci.
A, să vă mai amintesc că stația de metrou Crângași are 3 linii ? Mai știe cineva de ce ?

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungere Str. Brașov - Șos. Alexandriei și pasaj la Bd. Ghencea  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420792 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use