Regiunile RomânieiOlteniaJudețul DoljIstoria transportului public în municipiul Craiova

 

Topic: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova (198x-2020)

122 posts, 49854 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Inca un ROCAR a fost retras din circulatie, si anume 415. In ultima zi (20 oct) a fost la datorie pe 2b.

Astfel, mai raman 8 masini in circulatie si anume:
391, 397, 402, 403, 406, 414, 418, 421.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova Victor92

415 parca a fost implicat intr-un accident la inceputul lunii Octombrie ...

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Ciudat, la inceputul lunii l-am vazut la traseu. In octombrie au fost Solaris-uri implicate in incidente/accidente, insa de UDM nu stiu.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova ADK

Din ce cauză a fost retras? Și-a dat ultima "răsuflare"?

 


Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova Andrei Andraș

Pentru că e o vechitură ce pune în pericol viața călătorilor, care trebuia să ajungă de mult timp oale și tigăi.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Pentru ca era si cazul sa inceapa sa retraga aceste cazaturi pe roti, nu e normal sa ramana in circulatie in 2019, chiar aproape 2020, in conditiile in care incepand cu luna decembrie sosesc autobuze noi. Intr-adevar, n-ar trebui sa dispara de tot, asta insemnand ca ar trebui salvate pentru un eventual muzeu, dar nu sa circule pana la adanci batraneti..

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova ADK

O "vechitură" de parcă e fabricată prin 1970 și ceva. Nu 1998, sau ceva de genul. Aa, că e concepută din tehnologia aniilor '70 e altceva. Eu mă refeream cu ce a "picat" :roll: cu cardanul, puntea, motorul etc și că era oricum depășit și nu se mai merita repararea mă așteptam să aud.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

E posibil sa fi avut o defectiune, insa am evidentiat totusi faptul ca sunt depasite si ca trebuiau retrase de ani buni. Pana in decembrie o sa mearga asa cum sunt in momentul de fata, fara sa mai aiba parte de revopsiri, reparatii etc, pentru ca nu mai merita sa tii in circulatie cu chiu cu vai aceste masini. E irelevant ca-s din 98 sau din 2000 atata timp cat au un grad de uzura foarte ridicat, ca urmare nu putine au fost cazurile cand oamenii si au prins picioarele in gaurile din podea, spre exemplu. Ca sa nu mai spun ca iarna mori de frig in ele si vara te simti ca intr-o sauna finlandeza..  :popa:

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova micutzu

Eu sunt oarecum surprins ca au reusit sa reziste pana in zilele noastre.Imi aduc aminte ca cele din Pitesti au fost retrase undeva prin 2007-2008, odata cu sosirea noilor BMC si de atunci nu am mai avut ocazia sa pun piciorul intr-un DAC.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Foarte simplu. RAT-ul pana acum a avut o droaie de UDM-uri care au fost retrase in timp, astfel avand piese de schimb berechet pentru cele ramase in circulatie.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova ADK

Ca fapt-divers despre Pitești, cum zici micutzu că nu ai mai avut ocazia să pui piciorul în ele după sosirea BMC-urilor, când eu știu că au circulat până prin 2014?

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova micutzu

M-am exprimat eu gresit.Nu au fost retrase in totalitate atunci,au mai circulat cateva o perioada(vreo 4-5 DAC-uri)pe liniile cu trafic redus cum ar fi 3b, dar marea majoritate au fost trase pe dreapta dupa sosirea celor 80 de BMC care au inlocuit ulterior cam 90% din vechiul parc,cu exceptia celor 15 Maz-uri 103 care mai circula si astazi.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Ultimul UDM a circulat pana in 2015 la Pitesti, insa e adevarat, mare parte din ele au fost retrase definitiv in perioada 2008-10.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Mai circula urmatoarele UDM-uri pana in ianuarie-februarie: 391, 397, 402, 403, 406, 414, 418, 421.

Dupa ce autobuzele BMC vor intra in circulatie, aceste masini vor fi retrase definitiv. 418 va ramane functional, insa va fi transformat in vehicul autodepanare, inlocuind cel mai probabil Iveco-ul 142.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Craiova  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use