Regiunile RomânieiOlteniaJudețul DoljIstoria transportului public în municipiul Craiova

 

Topic: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova (198x-2020)

122 posts, 49877 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Un mic update:

421 (care a fost reactivat), 403, 406 mai circula pana pe 4 ianuarie. 418 mai circula pana pe 15, cand ii expira asigurarea, fiind ultimul UDM retras din circulatie.
Cum RAT Craiova nu dispune de suficiente masini functionale (ca masini sunt destule in garaj, insa sunt ori donoare ori descompletate) pentru traseu, au fost nevoiti astfel sa mai "extinda" putin perioada lor de activitate in transportul calatorilor.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova ADK

192, 403 și 412 în iunie 1998.
Autor: hinerkduetz/phototrans.eu








 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova ADK

413, 421, 422 și 423 fotografiate pe 1 mai 2012.
Autor: Stephan Günther/busphoto.eu











 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

4 ianuarie a fost ultima zi in care au circulat cu calatori masinile 403, 406, 418, 421. Se incheie astfel o perioada longeviva a acestor autobuze la Craiova, care a durat mai bine de 30 de ani.

418 a fost readus la starea initiala pentru a putea a fi transformat in vehicul autodepanare, nu mai are perdele, capace si alte elemente din interior. Din februarie va fi la datorie tractand autobuzele care se vor defecta pe traseu.

                DAC 112 UDM (198x - 2020)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova ADK

Astfel că, topicului i se poate adăuga un (x). :( Ultimul oraș cu autobuze DAC find rămas Tg. Jiu, care e posibil să fie ultimul an de circulație și acolo.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova (198x-2020) andreir14

Revin cu cateva actualizari. 418 nu va mai deveni vehicul autodepanare, titularul fiind actualmente pe MAN-ul 432. De asemenea, autobuzele au inceput sa fie descompletate putin cate putin, urmand ca (din ce am inteles) sa fie casate in viitorul apropiat.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova (198x-2020) ADK

Din câte am înțeles de la un șofer printr-un prieten, s-au evaporat și ultimele DAC-uri care mai erau prezente în garaj. Un lucru bun că s-au reciclat epavele (din păcate și 418 ajunsese o epavă), însă un lucru rău e că nu s-au salvat (sau cel puțin nu am informația, deși la modul celor de la RAT nu mă aștept la altceva) unele modele precum 299 și alte câteva.

Deci dacă cele ~25 de DAC-uri (cred că atâtea mai erau, de la caroserii dezmembrate prin 2014-5 până la ultimele care au apucat primele zile ale anului 2020) s-au dus, înseamnă că ultimele mai sunt doar cele de la Tg. Jiu care cu tot cu cele retrase nu sunt mai mult de 10 exemplare (nu am pus și troleibuzele la socoteală). Astea sunt mașinile care încă circulă, aparent ultimul an al lor și mă tem că vor fi și ele la fel de evaporate fără vânzare și către persoane fizice. La existența DAC-urilor în țară se mai adaugă cele câteva de la Rm. Vîlcea (parcă vreo 3), unul la Reghin care nu știu cât de complet mai e, și alte câteva (nu foarte multe) abandonate (văzusem unul într-o poză la o vamă destul de original, însă nu știu dacă mai există), sau diverși particulari (cel de la Brăila, dacă o mai exista, deși era destul de dezmembrat, și Romavia în dotarea unui pasionat cunoscut în domeniul forumurilor plus cel din State de la Fetești/Slobozia) și ar mai fi și cel funcțional (cel puțin în 2019 încă era) într-o intreprindere din Galați. S-ar mai adăuga și cele 3(?) de la București autovestiare, cele de la muzeul din Iași ex. Constanța, articulatul de la Timișoara și cam atât, de altele nu știu (nici măcar existente fizic). Aș îndrăzni să zic că ar mai exista la armată, dar nu se știe sau nu e voie să se spună (cu toate că aparent s-ar afla în conservare, DAC-uri la Buzău au fost în ultimii ani doar la Rm. Sărat și aparent doar 117-uri, nu cred că mai există cele 2-3 care mai circulau până prin 2010-11 din informațiile altor pasionați).

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova (198x-2020) ByOnu

Autobuz DAC-ROCAR gondola la Craiova.jpg (35.22 KB; downloaded 686 times)


Link sursa foto: https://facebook.com/photo/?fbid=3229110 ... 56210893

Comentariu de pe Facebook:
In 89-90 mergeam cu asa ceva. Erau pe traseele catre Strand, Parcul Romanescu, Facai.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova (198x-2020) ADK

DAC înalt produs înaintea scundelor. A dispărut cred că prin 2008, odată cu ultimele Ikarusuri. Nu cred că mai exista și după 2010.

Ideea este că nu s-a mai continuat proiectul cu autobuzele "turistice", nici măcar modificând un U412 (zic o prostie? oricum le-au casat cu mult timp înaintea DAC-urilor, nu cred că niciunul nu mai era funcțional). Breda Menarini abia veniseră, nu avea sens să strici din timp vreunul, un autobuz double-decker era sigur scump, singurii să iei erau doar cei de la actualul CT Bus, care nici RATB-ului nu știu cât le erau de rentabil să le împrumute, probabil nu s-a mai rentat. În anii '90 aveau (și) IK4.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova (198x-2020) andreir14

Ideea autobuzelor gondola a fost abandonata inca de la inceputul anilor 2000, am facut referire la acest lucru in sectiunea dedicata discutiilor despre istoria TP-ului din oras, unde este si un articol din 2002 care abordeaza tema asta. Practic, au incercat sa le inlocuiasca cu acele Prestij-uri interurbane, luate in 2000, insa proiectul n-a avut succes si au sfarsit si alea pe liniile urbane.  Mai tarziu de 2006-2007 nu stiu sa mai fi circulat vreun astfel de autobuz, care oricum erau pe trasee doar sezonier, perioada in care RdS-urile erau inca folosite pe traseele din oras, iar Breda Menarini circulau bine-mersi la Roma (ca idee, ele au venit la Craiova in 2009).

Pe tema asta, bine ar fi sa dezbatem in continuare in topic-ul pentru discutii diverse.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Craiova  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use