MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM2 Berceni - PiperaM2 • Modernizarea infrastructurii existente

 

Topic: Știri și articole din presă

108 posts, 38504 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Știri și articole din presă punmeister

subway guru wrote:
http://www.fonduri-ue.ro/presa/comunicat ... tralei-2
MFE a transmis Comisiei Europene pentru aprobare proiectul major pentru modernizarea Magistralei 2
   28 Decembrie 2018


Ministerul Fondurilor Europene a trimis Comisiei Europene pentru aprobare proiectul major “Îmbunătățirea serviciilor de transport pe Magistrala 2 de metrou Berceni – Pipera”. Proiectul, în valoare de 114,83 milioane euro, va fi finanțat din Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM).

Proiectele majore, cu o valoare totală eligibilă mai mare de 50 milioane euro, în cazul investițiilor pentru creștere economică și locuri de muncă, prevăzute în cadrul programelor operaționale, sau cu un cost total eligibil de peste 75 milioane euro pentru domeniul transporturi, se transmit Comisiei Europene pentru aprobare, conform prevederilor Regulamentului UE 1303/2013.

Modernizarea va permite reducerea duratei călătoriei cu metroul și creșterea confortului pasagerilor uneia dintre cele mai aglomerate magistrale de metrou care traversează Capitala de la Nord la Sud. Magistrala 2 este utilizată de aproximativ 38% dintre pasageri.

Proiectul va finanța:
• înlocuirea întregii lungimi de 18,68 de km de linie dublă;
• reabilitarea instalațiilor electrice și sanitare;
• finalizarea lucrărilor la noul acces al stației Tineretului.

Conform estimărilor, contractul de lucrări principal, care vizează înlocuirea liniilor de metrou, va fi atribuit la mijlocul anului 2019, iar efectuarea lucrărilor va dura 4 ani.



Si CBTC-ul nu intra la pachet cu modernizarea?

 


Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului ByOnu

Guru, modernizarea include si finisajele?

O modernizare "babana" ar trebui sa includa si mutarea stalpilor de pe peroanele de la Romana pe centrul statiei, asemenea tuturor statiilor cu peroane laterale. Refuz sa cred ca este imposibil.

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... punmeister

Stalpii aia daca ar fi in centru nu intra cumva in gabaritul trenurilor?

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... andrei11

Mai simplu, << se dau găuri >> în dreptul tuturor ieșirilor. N-o să se întâmple.
Stâlpi pe centru e imposibil acolo. Se poate reconfigura stația numai cu închiderea totală a liniei, dat jos tot și reclădit de la zero (0). N-o să vezi așa ceva decât într-un regim dictatorial.

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... ByOnu

Preabine, sunt necesare ceva schimbari structurale, desigur: ingustarea peroanelor.

Parca pe peroane avem spatii tehnice. Daca zidurile lor sunt din caramida (foarte probabil, radierul fiind dupa spatiile tehnice), s-ar putea reorganiza spatiile tehnice si largite peroanele.

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... andrei11

:shock:
Vorbești de peroanele de la Romană ? Sunt destul de largi.
Iar se face o confuzie, ceea ce este între zidul acela și linie, adică unde stau oamenii aceștia și  ceea ce se vede pe sensul contrar
12-30-2018 7-14-17 PM.jpg (145.15 KB; downloaded 5899 times)
NU este peron.
Reamintesc că IN TOATE stațiile de metrou aveți un spațiu de 30 cm de unde se sfârșește peronul unde staționarea este STRICT INTERZISĂ. Nu înțeleg de ce tot susțineți ideea că ceea ce se vede în poză este peron. NU este peron.

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... subway guru

ByOnu wrote:
Guru, modernizarea include si finisajele?

O modernizare "babana" ar trebui sa includa si mutarea stalpilor de pe peroanele de la Romana pe centrul statiei, asemenea tuturor statiilor cu peroane laterale. Refuz sa cred ca este imposibil.

Doar <mascata> in modernizarea instalatiilor...
Din nefericire raspunsul la a doua e un absolut nu si stiu prea bine ce spun, vorbesti cu proiectantul galeriei centrale de la Romana. Am explicat pe larg cred ca <in file de poveste> cum a fost cu Romana si cum am <smekerit-o> cu stalpii pentru a lasa loc pentru buza de 50cm de peron pe laterale, in ciuda tuturor <indicatiilor pretioase>!
Daca pui stalpi pe mijloc se modifica radical diagrama de momente in planseu, se muta momentele pe fibra superioara, actualmente fara asemenea reazem momentul incovoietor e pe fibra inferioara.
Pe lumea asta <e lucruri care se poate si lucruri care nu se poate>!...trebuie sa fim realisti, nu orice zboara se mananca!  ;)
Poate doar de spart gauri suplimentare in peretii laterali dar am dubii mari pentru ca s-au inasprit regulile de proiectare odata cu eurocodurile...si nu cred ca exista vreun proiectant dispus sa incalce <regulile> pentru un pasaport sigur spre puscarie...
La vremea respectiva n-am avut cum sa pregatesc gaurile laterale fara sa se vada cu ochiul liber ca am incalcat grav cu buna stiinta ordinele carmaciului...sorry :(
P.S.
Practic acolo ai trei casete alipite, fiecare cu structura ei proprie.
andrei11 wrote:
Mai simplu, << se dau găuri >> în dreptul tuturor ieșirilor. N-o să se întâmple.
Stâlpi pe centru e imposibil acolo. Se poate reconfigura stația numai cu închiderea totală a liniei, dat jos tot și reclădit de la zero (0). N-o să vezi așa ceva decât într-un regim dictatorial.

N-ai decat sa faci tu treaba asta! Eu n-as vrea sa mor impuscat de proprii mei concetateni!
:lol:  :lol:  :lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea M2 - 2019-... sab

Patru ani doar ca sa inlocuiasca liniile  :?:  :shock:  :shock:
In aproximativ 4 ani pe vremuri se construia intreaga M2....

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... subway guru

Reciteste cu atentie te rog ultima fraza din postarea mea anterioara!!!
Si nu e vorba de o simpla inlocuire de sina in proiect, e vorba de ansamblul cale de rulare acolo...treaba complicata!
Si una este sa construiesti in voie o linie <de la zero>, alta e sa o <reabilitezi> sub circulatie mentinand un serviciu minim decent!
Pe mine ma apuca groaza numai cand ma gandesc!
:o  :o  :o

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... punmeister

Da, calea de rulare va fi facuta ca cea de pe M5, Feste Fahrbahn:



 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea M2 - 2019-... sab

Adica se va scoate patul de prisma sparta din galerii ?

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... subway guru

Cam asa ceva se intentiona...dar hai sa vedem ce se aproba la Bruxelles ca nici aia nu-s inconstienti si chiar sunt preocupati de toate implicatiile, pentru ca in caz de esec nu ar fi doar vina noastra ci si a lor...
Daca ma intrebi pe mine eu as inclina catre o reciuruire, reburare, cu inlocuirea traverselor de lemn cu traverse noi din alt material, daca vorbim de galerii.
Nici la tunele treaba nu e deloc simpla, sunt zone unde ar trebui sparta complet fundatia de beton pentru a obloji infiltratiile cu aport de solid, si abia apoi refacuta suprastructura caii...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea M2 - 2019-... sab

Si care este marele avantaj al acestei cai de rulare, de vrem sa dam peste cap circulatia pe M2 pentru 4 ani ?

 


Re: Stiri si articole din presa alliens

Nu s-a mai modernizat o data M2  cand au venit trenurile Bombardier?asa slaba a fost lucrarea ca trebuie reluata?

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M2 • Modernizarea infrastructurii existente  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420548 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use