Regiunile RomânieiCrișanaJudețul AradTransportul în comun din municipiul Arad (SC CTP SA)

 

Topic: Tramvaiele Astra Imperio

92 posts, 38988 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Tramvaiele Astra Imperio Victor92

Doar un tramvai a fost introdus in circulatia de o saptamana. Ca de obicei, pe linia 3.

Numar parc - 1907.

Poza primita de la un prieten din Arad.  :D

1907 - 3 arad.jpg (268.34 KB; downloaded 3769 times)

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio PTMZ

E ceva ce nu înțeleg: #1907, primul Imperio din licitația de anul trecut, circulă deja - teoretic, cel puțin - de aproape 4 luni, right?
Ei bine, am găsit un articol redactat azi, pe Aradon, unde se precizează că primul tramvai Imperio va fi predat către CTP săptămâna aceasta:
În baza unui contract încheiat între Primărie şi producător, săptămâna aceasta va fi predat primul Imperio către Compania de Transport Public Arad. Potrivit municipalităţii, săptămâna viitoare va fi livrat cel de-al doilea tramvai, urmând ca până în luna august să fie predate încă două garnituri.

Păi atunci, în aceste 4 luni, cine l-a operat pe #1907, și prin ce mijloace, din moment ce tramvaiul nu e al CTP încă? Sau oare a fost doar în teste, în tot acest timp?

 


Tramvaiele Astra Imperio Andrei Andraș

A ieșit și 2008.
Foto: Marcel-Alexandru Draga
0.jpg (55.61 KB; downloaded 3368 times)

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Puss in Boots

Au fost livrate cele 4 Imperio de care se vorbea? Numerele astea de parc alandala, 2008, 1907....cele vechi la 150x...luate dupa anul fabricatiei nu mi se par chiar cea mai inspirata alegere dar e un aspect secundar.

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Victor92

Circula 1907 si 2008.

 


Tramvaiele Astra Imperio Andrei Andraș

Puss in Boots wrote:
Numerele astea de parc alandala [...] luate dupa anul fabricatiei nu mi se par chiar cea mai inspirata alegere dar e un aspect secundar.

Metoda se aplică cu succes și în alte state "vestice". Ba mai mult, în unele orașe dacă se face o comandă de "x" garnituri în anul 2015 (de exemplu), iar garniturile sunt livrate etapizat de-a lungul mai multor ani, toate tramvaiele primesc prefixul 15, urmat de numărul vagonului. A se vedea cazul orașului german Braunschweig.

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Puss in Boots

Asta "cu succes" e un fel de-a spune. Nu stiu in ce s-ar masura succesul unei numerotari de genul. In orice caz, nu cred sa fie asa multe orase cu o chestie de genul asta.
Dar dupa cum spuneam, e un aspect secundar, tertiar...

 


Tramvaiele Astra Imperio Andrei Andraș

Pe călător oricum nu-l interesează numărul de parc al tramvaiului (poate doar când are de reclamat ceva, dar nici atunci) și nici pe "pasionați". Iar companiei cred că îi este mai ușor să aibă o evidență, fără documentare masivă, cu numărul total de tramvaie Imperio livrate și anii de fabricație.
Tramvaiul să ajungă la timp în stație și să te ducă la destinație, asta-i important, nu numerotarea vagoanelor.

 


Tramvaiele Astra Imperio Andrei Andraș

În altă ordine de idei, două fotografii găsite pe internet cu unul dintre tramvaiele livrate recent.
Nu știu care e exact, avem doar numărul de înmatriculare: AR 01150.
Foto: Glasul Aradului (~martie 2020)
0.png (1.07 MB; downloaded 2859 times)

Foto: Shah Jehan (iunie 2020)
1.jpg (143.25 KB; downloaded 2860 times)

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio PTMZ

S-ar putea să fie vorba de 1907:
Linia 43 wrote:
Ar putea fi aceasta postare de pe SSC reala? Deja sa fi intrat in paine doua dintre noile tramvaie ?! Fara tam-tam? Dupa nr de parc ar fi noi.

Am vazut astazi prin Arad doua modele Imperio diferite de cele pe care le stiam. Ce mi-a sarit in ochi a fost culoarea afisajului LED din fata unde scrie numarul tramvaiului si ruta este de culoare verde, circula cu calatori pe linia 3.
Numarul de parc era 1907 iar numarul de inmatriculare daca nu gresesc era 01150, la al doilea nu am vazut numarul. Ceva imi spune ca sunt modele noi dar nu bag mana in foc.


https://www.skyscrapercity.com/showpost ... count=2047

 


Tramvaiele Astra Imperio Andrei Andraș

Ups, să îmi fie cu iertare, chiar nu m-am uitat la mesajele din urmă.

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Robert

Sunt diferente vizibile intre cele 2 la masca de jos. Inclusiv bara aceia de cauciuc este montata diferit.

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Victor92

AR01150 este, asa cum va spuneam - 1907.

Doua poze de luna trecuta din Arad in preajma statiei "Teatru".







 


Tramvaiele Astra Imperio Andrei Andraș

Din iunie este la traseu și 2008, conform grup Tramclub (Facebook).
Foto: Radu Berendea
2008 - AR 01152.jpg (180.21 KB; downloaded 2636 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Arad (SC CTP SA)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420662 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use