Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

Evoluția lucrărilor de construcție a Pasajului Suprateran Doamna Ghica (20XX - 20YY), parte din inelul median al capitalei

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

Mesajde subway guru » Lun, 12 Aug 2019, 22:07

La PR nu ne intrece nimeni!!!
Afara-i vopsit gardul, inauntru lipseste leopardul...
:applause:
subway guru
Membru Silver

Mesajde Puss in Boots » Mar, 13 Aug 2019, 12:57

O intrebare ca nu stiu daca s-a discutat: o parcare subterana pe modelul Decebal ar merge pe bucata intre Colentina si Lacul Tei? S-ar elibera zonele respective de parcarea la nivelul strazii si s-ar castiga niste benzi de circulatie care ar face posibila prezenta tramvaiului pe pod fara alte discutii. Ca am inteles ca se pune problema ca daca mai pui si tramvai nu ai unde sa mai faci descarcarea de pe pod pe partea cealalta.
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde danielghro » Mar, 13 Aug 2019, 13:03

Certificatul de urbanism prevede si un parcaj suprateran S+P+4E pe locul parcarii paralela cu D-na Ghica intre Colentina si Scoala 30.

Mie unul mi se pare fantezista solutia parcajului din mai multe motive :
1) cum ridici 4 etaje asa de aproape de blocurile de langa parcare ?
2) unele din blocurile mentionate au adaposturi civile cu guri de aerisire care ies pana in D-na Ghica in sosea, ce se intampla cu ele ?
3) ce se intampla cu utilitatile trase pe sub parcarea existenta ? Stiu sigur de un cablu de mare voltaj tras pe acolo chiar acum 5-6 ani
4) cum faci intrarea si iesirea din parcajul supraetajat asa din scurt ?

C.U - se poate gasi pe http://urbanism.pmb.ro/Documentatii_PMB ... a/initiere
Ultima oară modificat de danielghro pe Mar, 13 Aug 2019, 13:07, modificat 1 dată în total.
danielghro

Mesajde Puss in Boots » Mar, 13 Aug 2019, 13:06

Eu ma gandeam la una exclusiv subterana si reorganizarea pe cat posibil a parcarii in toata zona respectiva (la blocuri) incat sa se castige o banda pe sens vs ceea ce avem acum (si asta minimum).
Puss in Boots
Membru Bronze

Anterior

Înapoi la Pasaj suprateran Doamna Ghica (parte din inelul median)