Știri și articole din presă

Știri, discuții și documentații despre lucrările la noua legătură feroviară Gara De Nord - Aeroport Otopeni

Re: Știri și articole din presă

Mesajde Chev Celios » Mar, 23 Iul 2019, 23:02

Eu am zis ca vor fi probleme cu proiectul actual. In aviatie sunt niste reglementari foarte stricte care se respecta la sange. Daca ROMATSA zice ca nu le place proiectul atunci asa ramane. Nu prea exista cale de mijloc.
Chev Celios
Membru Bronze

Mesajde andrei11 » Mie, 24 Iul 2019, 00:47

Opinia Publică - care evident e tembelă, prost informată și neinstruită, cum reușeau aterizările la vechiul aeroport Hong Kong și pe ploaie și pe vânt și pe întuneric ? Dacă stau să caut pe net acum mai găsesc zeci de aeroporturi cu aterizări dificile. Și nu o să caut saituri gen Can Can, crede-mă. Dar cum am spus, Opinia Publică e și tembelă și prost informată și neinstruită.
Întrebare :
Stimate coleg, dacă proiectul este cel prezentat, în dreapta DN 1 (mergând spre Ploiești) ( pentru că ce e în stânga lui DN 1 NU ne interesează, fiind departe de aeroport ), așadar în dreapta lui DN 1 linia CF practic trece prin păduricea care e acolo. ( Vor fi defrișări de arbori ). Acea pădurice nu vă încurcă ? Pentru că înălțimea liniei va fi SUB cea a arborilor. Întrebare pusă tot așa, fără legătură cu subiectul, Opinia Publică e tembelă, prost informată și neinstruită.
andrei11
Moderator forum

Mesajde misterr » Mar, 20 Aug 2019, 19:00

S-a semnat autorizația pentru legătură feroviară între aeroport și Gara de Nord

ALDE a anunțat pe Facebook faptul că s-a semnat autorizația de construire pentru legătură feroviară dintre Aeroportul Otopeni și Gara de Nord București.

https://www.facebook.com/ALDERomania/posts/2110811685888500

Ovidiu Sîrbu, secretar de stat Ministerul Transporturilor: „Astăzi am semnat autorizația de construire pentru legătură feroviară dintre Aeroportul Otopeni și Gara de Nord București, fiind primul proiect din țară de acest fel. Astfel, toți călătorii care tranzitează aeroportul vor beneficia de această legătură alternativă cu centrul orașului.

Am convingerea că în următorii ani și Timișoara, precum și celelalte orașe cu aeroport, vor implementa astfel de proiecte”.

Imagine

Imagine
misterr
Membru Silver

Mesajde ByOnu » Mie, 21 Aug 2019, 11:19

Bun. Dar ce treaba are ALDE in povestea astea? :bleah:
Ultima oară modificat de ByOnu pe Mie, 21 Aug 2019, 16:16, modificat 1 dată în total.
Dacă merge cu sârmă, e păcat să pui șurub!
ByOnu
Membru Gold

Mesajde aztec » Mie, 21 Aug 2019, 11:51

Vad poza aia cu inspiratia...pare statia de tramvai de la Basarab
aztec
Membru Silver

Mesajde TibiV » Joi, 22 Aug 2019, 12:09

A semnat un kkt cu perje... AC pentru DOAR 507 metri.... :rofl:
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=400&t=4589&p=326137#p326137
TibiV scrie:Prima AC eliberata astazi, 20 august 2019, pentru acest proiect (care este gresit din start).
Deocamdata doar pe o portiune de viaduct de 507 metri si 13 pile...
De la Pila 25 la Pila 37. Nu imi dau seama exact, dar poate este supratraversarea DN1 (desi DN1 este la 18+500, deci mai spre Bucuresti...)

AndreiByOnu, secretarul ala de stat este de la ALDE, nu de la PSD,..
Deci ALDE se lauda cu ce lucruri marete face omul lor. E mai tare ca Cucul....
:lol:
Ultima oară modificat de TibiV pe Joi, 22 Aug 2019, 23:17, modificat 1 dată în total.
TibiV
Membru Gold

Mesajde andrei11 » Joi, 22 Aug 2019, 13:08

:shock:
Ce legătură este între mine și ALDE ? Nu am pronunțat nici un nume de partid !
andrei11
Moderator forum

Mesajde shoppy » Vin, 23 Aug 2019, 12:07

Proiect care nu ia in considerare electrificarea, bun asa...
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde Razvan021 » Vin, 23 Aug 2019, 15:20

Au de gand sa cumpere rame cu hidrogen pentru linia asta.

Nu faptul ca nu au in vedere electrificarea e problema, ci faptul ca proiectul e facut pentru o durata limitata pentru ca nu s-a luat in calcul prelunigirea pana la viitorul T2, care dupa ce va fi dat in folosinta va inlocui T1.Adica linia se opreste la un viitor terminal gol.
Razvan021

Anterior

Înapoi la Racordarea directă a aeroportului la rețeaua feroviară (noua legătură GdN - OTP)