Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovVehicule din trecut aparținând STB / ITB / RATB / STB S.ATroleibuze

 

Topic: Troleibuzul dublu articulat #7091

42 posts, 21752 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Troleibuzul dublu articulat #7091 Utilizator anonim

Acesta a fost realizat de URAC din troleibuze DAC casate ca experiment pentru cresterea capacitatii de transport, a circulat in general pe linia 90 si a fost domiciliat la Depoul Bujoreni. A fost casat la inceputul anilor 2000 odata cu venirea noilor Ikarus 415T.

 


Re: Troleibuz dublu articulat (ex) Aron

Iata ce am gasit pe net....

rocar_122ud_2_149.jpg (365.66 KB; downloaded 7979 times)

7091_90_155.jpg (246.9 KB; downloaded 7957 times)


Iar din spusele voastre se vorbeste ca ar fi circulat pe linia 90,91 si 69, iar in poza aceasta are placuta cu linia 61

dsc06088_126.jpg (56.35 KB; downloaded 7911 times)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Troleibuz dublu articulat (ex) Dr2005

E 69 pe plăcuţa aia. 61 nu exista atunci când a fost făcută poza.

 


Re: Troleibuz dublu articulat (ex) Dominatrix

Pentru corectitudine, primele 2 poze au fost realizate de Alex Barbayanni, iar a treia, cu troleibuzul parcat in depoul Bujoreni, este din arhiva RATB.
Inca o poza, initial de la Blickpunkt, dar care a aparut si pe transphoto.ru, aici: http://transphoto.ru/vehicle/130765/#n126211 asa ca sper sa nu fie o problema daca o pun aici.
7091.jpg (226.8 KB; downloaded 7890 times)

 


Re: Troleibuz dublu articulat (ex) autob368

Si ca un amanunt mai "special": cel putin in ultimii ani de functionare, cand era la Bujoreni, stiu ca ultima usa nu se deschidea. Avea de obicei un cauciuc acolo (roata de rezerva). Nu stiu cauza de ce nu se deschidea aceasta ultima usa..  :roll:

 


Re: Troleibuz dublu articulat (ex) iliutu

Ce balans si ce fain salta spatele troleibuzului  :lol:
Si ce mai stateam pe cauciucul ala !

 


Re: Troleibuz dublu articulat (ex) Dominatrix

Eu imi amintesc cat de greu se conducea. Si cu toate astea, intra si pe stradutele din spatele pietei Rosetti. Am vazut odata cum un politist a oprit toata circulatia ca sa poata intra troleibuzul pe strada Dianei... :)

 


Re: Troleibuz dublu articulat (ex) iliutu

Da, mergea foarte incet pe acolo.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Troleibuz dublu articulat (ex) Dr2005

andrey97 wrote:
Eu nu inteleg de ce se tot i-a Dr2005 de mine.


Deci, mă i-au de tine pentru că postezi pe lângă subiect. Cu un mesaj mai sus înainte să spui tu că nu mai ştii pe cine să crezi scria clar ce s-a întâmplat cu troleibuzul respectiv. Nu dăm premii pentru numărul de mesaje şi nu promovăm utilizatori pe baza numărului de mesaje.
Dacă vei continua în ritmul ăsta, administratorii s-ar putea să decidă să te trimită într-o vacanţă (mai lungă sau mai scurtă, după cum vor decide ei).

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Troleibuz dublu articulat (ex) Tom

Dominatrix wrote:
Eu imi amintesc cat de greu se conducea. Si cu toate astea, intra si pe stradutele din spatele pietei Rosetti. Am vazut odata cum un politist a oprit toata circulatia ca sa poata intra troleibuzul pe strada Dianei... :)
Interesant, inseamna ca e posibil sa ne fi intalnit atunci pe strada :D pentru ca am asistat si eu la o scena din asta. Si nu cred ca se intampla prea frecvent.
L-am vazut macar odata mergand si pe linia 61.

 


Re: Troleibuz dublu articulat (ex) Dominatrix

Nu cred ca era o intamplare atat de rara. Si asta pentru ca in zona erau frecvent echipaje de politie care dirijau circulatia. Cu troleibuzul respectiv, aveau si ei ceva mai "neobisnuit" de facut. :twisted:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Troleibuz dublu articulat (ex) Tom

Am mers de cateva ori cu el cand a intors la Piata Rosetti si s'a descurcat destul de bine, insa soferii fugeau de el, era mult mai greu de manevrat. L-am vazut odata cum a derapat in statie la Piata Romana. Prima data eu l-am vazut pe linia 79 sau 86 in vara lui 1989.
Pacat ca Rocar nu a produs in vremurile sale bune astfel de troleibuz "din fabrica", astfel fiind teoretic posibila evitarea deficientelor pe care troleibuzul 7091 le-a avut.

 


Re: Troleibuz dublu articulat (ex) Catalin

Prin '95-'96 l-am prins pe linia 91.
Tin minte si acum senzatia pe care am avut-o in zona Casei Armatei intr-o iarna cand pe jos era un polei-sticla (genul ala de ploaie care ingheata pe sol) iar troleibuzul nu mai putea pleca de la semafor si "serpuia" din toate incheieturile, intr-o prima faza m-a amuzat, insa ulterior chiar m-am temut ca se va rupe sau chiar va "atinge" ceva, masinile de pe celalalt sens (spre Universitate) sau stalpii/copacii de pe partea dreapta, atat de puternic se deplasa in lateral...  :o

 


Re: Troleibuz dublu articulat (ex) Dominatrix

Catalin wrote:
Prin '95-'96 l-am prins pe linia 91.
In 1995-1996, linia 91 nu exista. S-a (re)infiintat abia in 1997, in toamna.

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Troleibuze  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420530 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use