Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovVehicule din trecut aparținând STB / ITB / RATB / STB S.ATramvaie

 

Topic: EP/V3A (1976-200x)

238 posts, 98021 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 17
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) Tom

Nu am văzut niciodată "tren urban" EP+EP+remorcă de la depoul Bucureștii Noi, doar EP+2 remorci. Poate doar înainte de 1989, dar după 1990 sigur nu.

 


Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) florin.lifticariu

MULTUMESC TOM!
Usa 2 nu vi se pare "un pic modificata" ?

 


Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) PaulIP

Greseala mea, nu la EP+EP+rem. ma refeream, ci la EP+rem.+rem. :oops:
In plus, trenurile urbane au circulat (din ce stiu) doar pe 41).
@florin.lifticariu:
In poza cu EP-ul crem-rosu de pe linia 45, prima remorca este un V12/V3A, realizata prin sudarea a 2 sasiuri de V12 originale. Acestea aveau o pereche de ferestre in minus, fiind mai scurte decat remorcile EP/V3A.
Forma ferestrelor:
EP/V3A: U3 - 3F - U2 - 3F - U1
V12/V3A: U3 - 3F - U2 - 2F - U1
Ux = usa x (x=[1; 3]), F = fereastra

 


Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) florin.lifticariu

Multumesc pentru raspuns !
E vina mea...nu am fost prea explicit in intrebare...la fotografia cu 3077...USA 2 ARE DECUPAJE ?

 


Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) PaulIP

Da, acum vad si eu...
Sunt inutile, pentru ca EP original nu a avut asa ceva.

 


Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) Robert24

Trenuri urbane au mai fost si pe alte linii. Sigur pe 16 si 45.

 


Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) Chev Celios

Si pe 21 am inteles ca au fost trenuri urbane. Nu mai stiu pe unde vazusem poze facute la Sf. Gheorghe.

 


Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) Robert24

Era vorba de trenuri Ep/v3a.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) Tom

Trenuri urbane EP+EP+remorcă sau EP+2 remorci au circulat în special pe liniile 41 și 16. La începutul anilor '90 mai circulau și pe linia 10 (un fel de 45 de astăzi, dar pe Calea Griviței). Ocazional mai "scăpau" și pe alte linii. Undeva pe la sfârșitul anului 1991, Depoul Bucureștii Noi a mai avut două astfel de trenuri (6130+6327+6330 și 6133+6333+6357) care circulau pe linia 45.
Nu sunt foarte sigur de informație, dar cred că odată cu dispatiția liniei 10, Depoul Bucureștii Noi a preluat pentru un timp linia 41, până prin anul 1991 sau 1992, când a (re)venit la Depoul Bonaparte (Victoria), tot cu EP/V3A cu una sau două remorci. Înainte de 1990, nu știu de ce depou ținea linia 41.

 


Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) Robert24

Tom, linia 10 a disparut prin 87-88. In niciun caz in 90 nu mai era.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) Tom

Da, corect, am uitat că se desființase. Șinele și poate și o parte din rețea e posibil să mai fi existat. Eu am văzut tramvaie doar în jurul Gării de Nord.
Atunci trebuie să fi fost linia 45 sau 24 prin Dr. Felix - Titulescu - Calea Grivitei. Nu știu dacă pe atunci linia 45 avea în mod obișnuit trenuri EP+2 remorci. Am văzut de multe ori astfel de garnituri prin fața gării. Majoritatea arătau mult mai neîngrijite decât cele de la depoul Bonaparte (Victoria).

 


Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) Robert24

In jurul lui 90 erau destule cu doua remorci pe 45. Au fost perioade cand a intors la Nuferilor si perioade cand a intors la gara.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) Tom

Ce am văzut eu mergeau înainte pe Griviței spre Nuferilor și înapoi, nu întorceau la gară.

 


Re: Electroputere (EP si EP/V3A) (ex) nokia2110

Parţial off-topic: pozele din 1992 puse la pg. 8 se pot pune şi pe alte forumuri?

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 17
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use