Regiunile RomânieiMunteniaJudețul PrahovaTransportul în comun din municipiul Ploiești (SC TCE SA)

 

Topic: Autobaza TCE Ploiești

20 posts, 8028 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobaza TCE Ploiești WT_fan06

Stai puțin. De acord că trebuie păstrate câteva exemplare din vehiculele istorice, însă din mesajul tău se înțelege că retragerea Ikarusurilor şi înlocuirea acestora cu autobuze moderne reprezintă o pată neagră...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobaza TCE Ploiești ADK

Colegu', fără supărare, sunt sigur că mulți vă grăbiți să interpretați greșit mesajele mele și de aici începe balamucul. Trăim în România anului 2019, da? Bun. Vremurile actuale sunt actuale, dar care se leagă de trecut și depind de viitor. Nu cred că greșesc. E normal să circule mașini decente, în condiții decente (adică strictul necesar pe timpul călătoriei, aer condiționat vara, căldură iarna, etc). Și nu mă refer strict la transportul în comun. Ci și la mașinile mici personale. Spre exemplu eu m-am descurcat până în anul 2018 cu o Dacie din '95 fiindcă n-am avut încotro, după ce a fost imobilizată luni consecutive. Mașina era și plăcerea mea totodată dar nu și timpurile de așa ceva. Plus problemele specifice mașinii, mereu sărea câte o siguranță de o schimbam la semafor că le știam pe de rost ordinea și amperajul, ori la mai mare nevoie nu mergea semnalizarea, nu se aprindea câte un bec de mereu curățam contactele și puneam un pic de vaselină ori ulei unde era oxidat, climatizarea era ca și fără ea, etc. Și am mers în condițiile astea în tot anul 2017 de la Buzău în București. Evident că nu se mai putea așa, și la bani mi-am un Opel Astra G (pe aceeași caroserie, break, pentru a mă bucura în continuare de spațiul oferit), din 2002 adus din străinătate pe benzină euro 4, nu vreo cotoarbă pe motorină. Acum era altă treabă. Nu mai aveam treabă cu șocul, cu șprițurile de la accelerație de mereu aveam teama să nu înnec motorul, iarna nu mă mai trăgea curentul din cauza tablei proaste etc. Însă, am păstrat și Dacia dar care nu mai circul cu ea, merge pe distanțe mici dar nu se mai merită uzată până nu se pune la punct din toate punctele de vedere, ca o rezervă măcar dar nu știu cât să se mai merită și ca rezervă. Acum are probleme cu radiatorul (are o garnitură dusă și-mi pierde antigelul), și mai mult ca sigur și pompa de apă sau termostatul că-mi urcă la 100 de grade temperatura motorului. Și asta zic, sunt problematice mașinile vechi dar merită păstrate însă nu în număr foarte mare. Cel puțin Bucureștiul de când se scaldă doar cu Mercedes și Otokar mi-am pierdut tot interesul, că restul mașinilor sunt oale și ulcele. Sunt necesare și da într-adevăr că MB-urile euro 3 sunt aproape dacă nu deja depășite. Mai merg doar la periferii până s-o consuma, că vara în oraș mori cu ele. Și la Ploiești dacă stăm să ne gândim și MAN-urile aduse în 2014 sunt depășite într-un fel sau altul, dar pe timpurile alea și ce coji de Ikarus mergeau erau numai bune. Dar sunt măcar decente, chiar și mie îmi plac fiindcă ce văd în Buzău o fi parcul cu mult modern peste Ploiești, dar mie cel puțin abia dacă-mi place ceva. Nu e ca mine, normal, fiecare cu gusturile lui, dar normal că e mai bine cu ele decât fără ele, comparând anii trecuți.

 


Re: Autobaza TCE Ploiești Cristian P.

Câteva cadre din garajul TCE realizate pe data de 18.01.2020

#3147 si #3148





#3134





#2198 retras





#2160 care circula si #2179 retras





#3145





#3024





#2182 care circula si #3136





MAN-uri in ansamblu



 


Re: Autobaza TCE Ploiești Cristian P.

15 mai 2020 - TCE Ploiesti

#2295





#3124





#2120 acces 104





#3123, #3055, #3122



 


Re: Autobaza TCE Ploiești Cristian P.

29.06.2020 - TCE Ploiesti

#2295





#3122





#3133



 


Re: Autobaza TCE Ploiești Cristian P.

TCE Ploiești - septembrie 2020

#2288
DSC_0206.jpg (1.9 MB; downloaded 1443 times)


#2288
DSC_0212.jpg (1.89 MB; downloaded 1443 times)


#3122
DSC_0290.jpg (1.89 MB; downloaded 1453 times)


#3130
DSC_0220.jpg (1.89 MB; downloaded 1454 times)


#2282, #2283
DSC_0285.jpg (1.88 MB; downloaded 1442 times)


DSC_0286.jpg (1.89 MB; downloaded 1442 times)


#2133
DSC_0284.jpg (1.87 MB; downloaded 1446 times)

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Ploiești (SC TCE SA)  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use