Regiunile RomânieiMunteniaJudețul PrahovaTransportul în comun din municipiul Ploiești (SC TCE SA)

 

Topic: Discutii diverse

58 posts, 12469 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse punmeister

Chiar si daca puteau sa depuna oferta, ei la 50% pret aveau sanse zero in fata Otokar si a MB.
Plus ca nici nu indeplineau cerinta privind media cifrei de afaceri pe 3 ani si cea a contractelor din trecut, cum a fost cazul la Galati si la Craiova unde a participat direct BMC, fara EBD.

 


Re: Discutii diverse Victor92

In autobuzele in care au fost montate cititoare de card s regasesc cam 2 astfel de aparate.

Au fost lipite autocolante pe exteriorul mijloacelor de transport (in general, in preajma usilor unde se afla aceste cititoare). De asemenea, in interiorul lor, se afla instructiunile de utilizare.

Tariful pentru o calatorie ramane 2,5 Lei. La final, se elibereaza chitanta de catre cititor.

Mai multe detalii despre acest proiect a relatat Observatorul Prahova: https://www.observatorulph.ro/administr ... -card-foto

Cititoarele se regasesc si in autobuzele Ikarus  :love:

DSC_0989.JPG (173.46 KB; downloaded 3359 times)


DSC_0990.JPG (169.69 KB; downloaded 3363 times)


In alta ordine de idei, am vazut la Ploiesti unele autobuze/minibuse avand un autocolant in care se mentiona faptul ca au calatoria gratuita calatorii insotiti de catre proprietari  :)

DSC_1006.JPG (171.65 KB; downloaded 3360 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse ADK

Acum sper că o dată ce le-au montat că s-au gândit să nu le dea în câteva luni jos (cum s-a întâmplat în București, tot la Ikarus, când s-au introdus aparatele GPS în 2006, DAC-urile n-au mai primit așa ceva că se știa soarta lor). În Buzău paremise că BMC-urile din prima serie n-au mai primit, defapt nici n-am băgat de seamă și chiar ieri am venit cu YBB pe linia 6.

 


Re: Discutii diverse Costin

Se dau jos si se pun pe alt autobuz, poate chiar si nou, nu e o problema. Echipamentele astea au o durata de viata categoric mai lunga decat cat vor mai exista autobuze Ikarus in Ploiesti, fie ca ne place sau nu sa acceptam asta.

Evident, exista si posibilitatea sa taie validatoarele cu autogenul la pachet cu restul autobuzului, nu m-ar mira, dar e cam de puscarie treaba asta...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse ADK

În București se dau toate echipamentele jos înaintea tăierii și se depozitează în magazie. Ca fapt-divers, cel puțin prin 2014-2015 dacă nu chiar și acum, prin magaziile depourilor mai puteau fi găsite compostoare vechi, fie portocalii, albe, chiar și roșii. :shock:

 


Re: Discutii diverse cris_m

viewtopic.php?f=91&t=304&start=364#p353228
In sfarsit! O decizie inteleapta, mai ales ca incep sa vina vehicule noi in flota TCE. Ele trebuie "cazate" corespunzator".

 


Re: Discutii diverse BGP2597

E îmbucurător faptul că acest proiect la ale cărui hârtii se lucrează deja de un an a primit finanțare. Sper doar să se materializeze într-un orizont rezonabil de timp.

Ce mi se pare un subiect bun de discuție este faptul că se menționează <<reabilitare>> depou de tramvaie, dar <<construcție>> autobază pentru autobuze și troleibuze. În urmă cu 3 ani se punea problema desființării depoului de troleibuze de la Pod Înalt și relocarea activității lui pe Găgeni, la comun cu autobuzele, pe locul depoului urmând să răsară un multimodal, dar în urma unui scandal mediatic subiectul a căzut în umbră și nu a mai adus nimeni vorba de asta.

 


Re: Discutii diverse Calatorul321

Administratia curenta nu are in vedere niciun proiect pe fonduri europene de achizitie a unui numar semnificativ de autobuze hibride/electrice ? Parcul de autobuze din Ploiesti are un grad de uzura foarte ridicat de multi ani...

 


Re: Discutii diverse PTMZ

Momentan, singurele autobuze electrice care se iau sunt cele 9 de la SOR licitate de Ministerul Dezvoltării, pentru care urmează să se semneze curând contractul (e ultimul lot din licitație care nu are contract semnat, restul orașelor au semnat deja contractele aferente autobuzelor lor). Pentru hibride nu am văzut planuri, însă pentru Euro 6 ar mai fi 22 de EBD-uri din acordul-cadru, dar s-a menționat aici că acesta expira în august 2020, deci nu cred că se mai pot lua acele autobuze:
BogdanPetrini wrote:
Rămâne de văzut dacă până în August 2020 când expiră acordul se găsește finanțare și pentru restul de 32.

 


Re: Discutii diverse BGP2597

Nu se mai aude nimic. nici măcar de cele 9 SOR, Primăria nu a spus nimic că s-ar fi finalizat licitația sau când ar urma să se semneze contractul. De diamante la fel, totul e o nebuloasă, dar nu cred că se mai pot lua pe acel contract. Singurul lucru sigur e că începând cu luna mai vor fi livrate Solarisurile, ceea ce e cât de cât îmbucurător fiindcă la trolee e cea mai dezastruasă situație. De câteva luni sunt zilnic autobuze în 44 și 202 printre trolee.

 


Re: Discutii diverse Cristian P.

BogdanPetrini wrote:
De câteva luni sunt zilnic autobuze în 44 și 202 printre trolee.

#2288 - 44
16.02.2021
dsc_0204.jpg (1.87 MB; downloaded 2677 times)

 


Re: Discutii diverse Adrian.B

3029, 3034 si 3037 au fost transferate de la autobaza Gageni la depoul Pod Inalt pentru rutele 44 si 202 datorita lipsei de trolee necesare.

 


Re: Discutii diverse Puss in Boots

BogdanPetrini wrote:
Nu se mai aude nimic. nici măcar de cele 9 SOR, Primăria nu a spus nimic că s-ar fi finalizat licitația sau când ar urma să se semneze contractul. De diamante la fel, totul e o nebuloasă, dar nu cred că se mai pot lua pe acel contract. Singurul lucru sigur e că începând cu luna mai vor fi livrate Solarisurile, ceea ce e cât de cât îmbucurător fiindcă la trolee e cea mai dezastruasă situație. De câteva luni sunt zilnic autobuze în 44 și 202 printre trolee.


Citeam parca pe undeva pe aici ca vor ramane doar 6 trolee de acum dupa ce vor veni cele 20 noi. Cu 26 de trolee asiguri cred relativ ok parcul necesar pt 44 si 202 cu rezerve cu tot.
Dar nu se vorbea si de extinderea rețelei? Sau am inteles eu prost?

 


Re: Discutii diverse BGP2597

Ba da, este prevăzută o nouă linie între Gara de Sud și Gara de Vest pe traseul noii legături dintre gări pe Str. Depoului și noua penetrație paralelă cu CF, dar pentru linia asta ar trebui să se facă o nouă achiziție. Solaris sunt strict pentru 44 și 202, iar cele 6 Neoplan, atât cât vor mai rezista va fi nevoie să suplimenteze Solarisurile în special pe 44.

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Ploiești (SC TCE SA)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420659 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use