Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul BrașovTransportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)

 

Topic: Autobuze Menarinibus Citymood 10

110 posts, 37351 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10 Andrei Andraș

"Validarea în față" când primul validator e la ușa 2...
Și, cum să deschidă prima ușă șoferii, doamne ferește, le îngheață mințile dacă fac asta. Și acum, dacă stai pe primele locuri și vrei să cobori pe la ușa 1 îți trag șoferii niște pririvi și niște ochi dați peste cap de zici că le-ai cerut nu știu ce imposibil, nu să apese pe încă un buton.

 


Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10 Puss in Boots

Eu vorbeam de o chestie care s-ar putea face, sa intram in rand cu lumea. Nu am zis de generatiile care vor trece pana sa facem asa ceva. E o prostie oricum sa nu ai validator la prima usa, care e motivul, sa descurajezi urcarea pe acolo?  :popa:

 


Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10 cris_m

Andrei17 wrote:
Și, cum să deschidă prima ușă șoferii, doamne ferește, le îngheață mințile dacă fac asta. Și acum, dacă stai pe primele locuri și vrei să cobori pe la ușa 1 îți trag șoferii niște pririvi și niște ochi dați peste cap de zici că le-ai cerut nu știu ce imposibil, nu să apese pe încă un buton.
Eu uneori de al naibii cobor pe acolo cand e liber autobuzul, mai ales cand stiu ca e unul comod la "butoane". Si daca se uita urat la tine ce, uita-te si tu urat la ei :lol:

 


Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10 Der Hofmeister

Nu arata tocmai rau aceste autobuze, doar ca necesita un timp de acomodare. Ca design, sunt ceva mai aparte, insa dau o impresie de soliditate pe care Otokar nu o va avea niciodata. Macar nu se simt atat de turcesti precum autobuzele Toapei de Voluntari. Tehnic vorbind, e posibil sa fie OK, desi nu trebuie sa ne asteptam la performante de tipul Mercedes-Benz sau MAN. Par a fi niste autobuze corecte si este posibil sa faca o figura buna in Brasov, improspatand un pic parcul si asa foarte imbatranit. Sa nu discutam aici de faptul ca sunt diesel si sa nu cadem in plasa propagandistilor de coltul strazii. Eu inteleg afinitatea unora de a canta prohodul motorului diesel, insa la ora actuala, nu exista nici pe departe o solutie mai atractiva si mai anduranta in domeniul transportului public in afara motorului diesel. Motorul electric pe autovehicule/autobuze (excluzand troleibuzele, in mod evident) e departe de a fi o revolutie majora in mobilitate, iar hibridizarea e inca o solutie timida, desi ar putea oferi cel mai bun compromis emisii/eficienta.

Ramane de vazut cat de calitative vor fi. Momentan, nu am mers cu ele, insa cand ajung in Brasov cu proxima ocazie, as fi tentat sa fac o tura. Nu agreez dimensiunea minuscula a afisajului exterior (fata si spate) si nici alegerea culorii albe pentru afisarea traseelor. Ar fi fost mai vizibila culoarea portocalie, mai ales de la departare, in conditiile in care chenarul de afisare e si asa foarte mic.


Ca o ultima intrebare, am vazut ca s-a sarit peste anumite numere de parc. Care este motivatia? Sau urmeaza sa fie atribuite atunci cand vor sosi si mai multe autobuze?

 


Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10 SPA29

Nu s-au sarit. Doar ca astea sunt primele care au sosit. Ele vin din Turcia cu numarul de parc atribuit.

 


SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10 Andrei Andraș

881 la Gară pe linia 51.




11.01.2019

 


SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10 Andrei Andraș

Azi, 878 pe linia 16.
878.jpg (209.14 KB; downloaded 3504 times)


17.01.2019

 


Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10 alex83

Pare ca 16 primeste mai multe autobuze de 10 metri, azi in jur de 17:30 unul era pe traseu in statia Plevnei (intersectia Grivitei cu Vlaicu şi Plevnei) spre Bartolomeu, iar putin mai tarziu, la intersectia Harman cu Vlahuta şi Garii, altul mergea spre Centru (probabil spre Livada venind de la garaj) tot cu 16 pe afisaj.
Din pacate, nu am reusit sa le vad numerele de parc.

 


SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10 Andrei Andraș

Unul dintre ele era 877 .
Se dorește introducerea acestora și pe linia 16, momentan testând-se numărul de călători, dacă fac sau nu față fluxului de pasageri.

 


Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10 sorinache96

Am reusit sa surprind in imagini 9 din cele 10 autobuze Citymood de 10,6m:

#875.jpg (176.1 KB; downloaded 3322 times)
#877.jpg (216.17 KB; downloaded 3320 times)
#878 (2).jpg (232.56 KB; downloaded 3322 times)
#880.jpg (241.68 KB; downloaded 3324 times)
#881 (2).jpg (166.02 KB; downloaded 3321 times)
#883.jpg (180.47 KB; downloaded 3321 times)
#885.jpg (160.4 KB; downloaded 3323 times)
#887.jpg (206.44 KB; downloaded 3322 times)
#888.jpg (302.16 KB; downloaded 3324 times)

 


Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10 alex83

#883 are un far de ceata/pozitie ars deja?

 



Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10 alex83

Am reusit sa ma dau cu #882, impresie foarte buna, totul bine strans da o impresie de calitate, motor silentios, accelerare lina, doar la schimbarea in trepte inferioare la apropierea de statie mai sunt smucituri. As putea spune ca sunt peste BMC-uri.
#887 era pe 4, probabil se fac aceleasi teste de incarcare ca pe 16, daca este unul dintre autobuzele care numara calatorii.

 


SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10 Andrei Andraș

Număratul călătorilor se face pe baza notițelor controlorilor (dacă sunt) sau a declarațiilor șoferului. Primul validator, cel din fabrică, ar trebui să-i numere, dar încă se fac teste și reglaje.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420530 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use