Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul BrașovTransportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)

 

Topic: SC RATBV SA - Bilete și abonamente

20 posts, 7293 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
SC RATBV SA - Bilete și abonamente SPA29

Incepand de luna trecuta, in Brasov se elibereaza un nou tip de bilete, cele din hartie "clasica" fiind scoase din uz. De asemenea, in mod ciudat, biletele de o calatorie au disparut cu totul :evil: .
IMG_0012 [Custom1].jpg (375.96 KB; downloaded 5361 times)
IMG_0013 [Custom1].jpg (387.94 KB; downloaded 5309 times)
IMG_0015 [Custom1].jpg (356.26 KB; downloaded 5267 times)

 


Re: Bilete si abonamente RAT Bv Robert24

Cele de o zi sunt aceleasi din ultimii minim 10 ani?

PS: Anul trecut, niciodata nu am gasit bilet de 1 calatorie....

 


Re: Bilete si abonamente RAT Bv SPA29

De cand cu implementarea noului sistem, nu stiu cum arata cele de o zi. Momentan nu se elibereaza niciun fel de abonament, fiind harababura totala. Automatele nu merg, iar la case se da din umeri. Abonamentul de o zi nu mai renteaza, dupa parerea mea. Costa 10 lei, incepand de la 01.11.2015. In atasament o informare, ceva mai veche, din partea RAT:
info_01_10_2015.jpg (105.25 KB; downloaded 5270 times)

 


Re: Bilete si abonamente RAT Bv Robert24

Clar la 10 lei, nu mai renteaza avand in vedere biletele valabile 50 min.

 


Re: Bilete si abonamente RAT Bv MarianBv88

Buna ziua,
Astazi avand o zi libera si avand ceva treaba pe la Directia de crese si camine, a trebuit sa merg in Triaj unde isi au sediul, eu locuiesc in Racadau.Tin sa mentionez ca circul destul de rar cu Rat dar auzind de "mega"sistemul informatizat implementat pe transportul in comun am zis sa merg cu autobuzul, de fapt troleibuzul 10, dar surpriza troleibuzul 10 era un autobuz Man. Ajung in statie si ii solicit doamnei un card ce se poate reincarca. Doamna, surprins deranjata de cererea mea imi spune ca nu are si ca oricum sistemul nu merge si ca daca vreau imi da bilete.Ii raspund politicos ca am si eu bilet dar vroiam card.
In fine in timpul conversatiei 10 pleaca din statie si sunt nevoit sa iau 31 pt. ca alt 10 mai aveam peste o ora. Cobor pe Toamnei si merg sa iau autobuzul 1 din partea opusa cladirii CEC. Imi incerc inca odata norocul la ghiseul Rat din statie si sunt incununat de succes. Doamna foarte amabila imi spune ca ma costa 20 de lei, dar ca dupa consumarea tuturor calatoriilor pot sa il arunc la gunoi pt ca nu se mai reincarca! Ciudat, eu stiam ca sunt reincarcabile, asa am auzit in "presa" locala de specialitate :)) In fine atept cam 9 minute si vine autobuzul 1, ma urc si incerc sa validez cardul si surpriza, nu merge nici in ruptul capului. La nici 10 de secunde o doamna controlor imi solicita titlul de calatorie la control. Ii dau doamnei cardul proaspat achizitionat si, surpriza, imi spune ca nu este bun. Ii spun ca doar ce l-am achizitionat din statia trecuta dar ea nu si nu! Sa ii prezint un document de identitate! Chiar si colegul doamnei care era in spate cu un grup de etnie rroma a venit la mine cand a vazut ca doamna imi solicita documentul. Tin sa precizez ca sunt un tip mai solid. Eram deja aproape de Autogara 2, eu i-am prezentat buletinul doamnei care era deja in al 9-lea cer ca scrie si ea o amenda si le reprosez de ce nu au amendat si grupul de rromi care dealtfel intre timp au coborat. Cu un ton superior imi zice doamna controloare sa ma uit in . gradina mea si nu in gradina altora. In acel moment am luat foc la propriu. Tin sa precizez ca lucrez la stat intr-un domeniu in care trebuie sa fii calm indiferent de situatiile pe care le intampini pe teren si am intalnit multe persoane arogante dar aceasta doamna depasea orice masura! Imediat imi cade fisa ca am bilet facut pe 31 care este inca valabil pt ca nu trecusera inca 50 de minute si il prezint doamnei cu scuzele de rigoare! Dar doamna nimic si nimic amenda nu stam la discutie! Ii raspund ok daca dumneavoastra asa considerati si asa aveti regulamentul si sunt pasibil de amenda, daca am incalcat legea ma supun si platesc dar am si eu o rugaminte sa coboram la sediul Rat care urma sa depun o reclamatie pt cardul ce l-am achizitionat si nu functioneaza, sa imi platesc amenda ce o sa mi-o scrieti acum dumneavoastra si sa fac si o reclamatie impotriva dumneavoastra pentru ca nu va faceti treaba! In momentul acela "domnul" controlor a strigat soferului "Ba Gelu sa nu deschizi usa aici ca avem un barosan cu figuri"! Instant am bufnit in hohote de ras ca daca ma puneam la mintea lui ieseam cu el prin usa, dar am zis sa dau dovada de civilizatie! In momentul acela "doamna" controloare ii zice: "suna la 112 sa vina in capat"! Ironic o intreb daca este sigura. Nu imi raspunde dar imi arunca o privire ironica.
Am ajuns la capat in triaj, au coborat calatorii si au inchis usile si am asteptat! Vi se pare normal sa opresti de la traseu un autobuz la ora 11? Mie unul nu! Intre timp "doamna"controlor a coborat sa fumeze si apare un echipaj de politie locala care  se urca impreuna cu "doamna" in autobuz, moment in care cei doi ma saluta pe numele de familie se cam albesc la fata. Unul dintre agenti o intreaba pe "doamna" si reproduc fix cuvintele lui "Ati puso!" nu ati ales bine clientul! In momentul respectiv parca a primit o palma in ceafa sa schimbat la fata. Doamna isi scoate chitantierul de amenzi si rupe amenda ce imi era adresata. Deja eram pe mod ironic si ii spun "va rog nu o aruncati eu chiar vreau sa merg acum sa o platesc". In fine am mers la sediul Rat insotit de cei doi controlori, mi s-a rezolvat problema cu cardul, am primit 10 bilete si scuzele de rigoare. Am semnalat problemea cu ei doar verbal unei persoane insa sunt tentat sa merg sa depun si o reclamatie scrisa dar nu stiu daca se va rezolva ceva...oare daca era in locul meu altcineva ce se intampla? Voi ce ma sfatuiti sa fac? Rusine Ratbv!!! Rusine controlorilor Ratbv!!!
Ca tot am inceput sa povestesc mi-a mai venit in  minte o intamplare de acum doi ani de prin octombrie-noiembrie cu alta doamna controloare pe linia lui 6. Doar ce iesisem din tura, eram cu un coleg si eram in statia Gemenii sa mergem la Kaufland sa ne cumparam ceva de bagat pe sub nas ca doar era zi de salariu. Vine 6 si ne urcam in el, ne facem biletele si ne vedem de drum. Ele erau deja in autobuz, ne solicita biletele la control le prezentam si ne vedem de conversatia noastra, urma un meci al nationalei sau al stelei, nu mai tin minte si aveam o discutie aprinsa legata de rezultatul final. Insa discutia noastra este intrerupta de tonul inalt al controloarei care a prins un contravenient cu care nu se intelegea nici in ruptu capului. Pe mine m-a surprins replica ei : "Hai mai baietas vorbeste romana ca asa sunteti voi studentii jucati teatru!" In momentul acela ma uit la ele si vad buletin de Italia si na cum toata lumea are o ruda sau in prieten in italia am mers si eu de ceva ori pe acolo si am invatat limba. Ma bag in discutia lor si ii spun doamnei ca el nu este roman, il chema Mauro si nu mai stiu cum si era din Milano anul 1 la Transilvania, deci nu avea mai mult de 2 luni de cand era in tara, si nu vorbea o boaba de romana. Ii explic ca omul nu e roman si sa vada ca nu sunt documente romanesti dar ea nu vrea sa inteleaga.Ii spun ca o ajut ii traduc eu. Zis si facut! Imi spune ea ca biletul e facut pe 34 si ca nu are valabilitate pe linia lui 6 si ca trebuie sa plateasca amenda sau suprataxa, inca nu intrase in vigoare faza cu 50 de minute. El imi zice ca in Milano e valabil un bilet o ora pe orice mijloc de transport. Fara sa ii mai traduc controloarei ii spun ca nu e asa si in Romania si tin sa confirm ca in Milano asa este cum spunea el. Tin sa precizez ca in tot acest timp aveam actele lui in mana puteam sa il dau jos oricand si sa plecam fara sa ne mai pese de cele doua fonfaite....ca nu stiu pe ce criterii le angajeaza pt ca italianul a incercat sa comunice cu ele si in engleza....asa ca RAT fii mai riguros...dar am zis sa fiu om de ambele parti. Italianul trebuia sa plateasca 60 lei suprabilet...el imi spune ca nu are bani la el si ca trebuie sa sune pe cineva sa ii dea bani cu imprumut. Intr-un final dupa inca 5 minute de discutie il conving sa plateasca suprabilet 60 lei. In concluzie nu condamn controlul pentru ca isi faceau datoria, nici italianul ca nu stia sa comunice cu doua doamne "venerabile" care stiau probabil doar maghiara si rusa, condamn conducerea Rat ca nu stie intr-un oras turistic unde vin mii de turisti cu diverse nationalitati ca nu angajeaza oameni pregatiti. Rusine RATBv !!!

 


Re: Bilete si abonamente RAT Bv stefan_br

Interesante relatari, te asiguri ca asemenea cazuri gasesti in mai multe orase. Te-as ruga insa ca pe viitor sa fii mai scurt si mai la obiect, cat despre plangerea adresata controloarelor, este la latitdinea ta. Eu cred ca mai logic ar fi ca Politia Locala sa asiste controlorii, asa cum ar fi firesc si legal, astfel nu cred ca ai mai vedea anumite etnii sau grupuri dubioase care sa iasa pe usa din dos.

 


Re: Bilete si abonamente RAT Bv Victor92

Abonament 1 zi - Varianta card - 10 Lei
Abonament 1 zi.jpg (255.4 KB; downloaded 4937 times)

 


Re: Bilete si abonamente RAT Bv Victor92

Noul sistem de validare a calatoriilor, respectiv vechiul exemplar ...
DSC_0809.JPG (184.4 KB; downloaded 4933 times)
DSC_0852.JPG (164.32 KB; downloaded 4928 times)

 


Re: Bilete si abonamente SC RATBV SA sorinache96

De la 1 ianuarie 2019 se introduce obligativitatea validari abonamentelor la urcarea in mijloacele de transport. Cine nu il valideaza va trebui sa achite un bilet contraventional in valoare de 10 lei.

Modificare a Planului Tarifar al RATBV S.A.

De la începutul anului viitor intră în vigoare noul Plan tarifar pentru transportul public de persoane efectuat de RATBV S.A. pe traseele din Municipiul Brașov, plan tarifar ce are în vedere influențele economice înregistrate în ultimii ani la nivel național, respectiv evoluția prețurilor la toate produsele și serviciile de care depinde activitatea societății. De menționat că ultimele modificări de tarife la transportul public de călători au avut loc în municipiul Brașov în urmă cu șase ani (ianuarie 2013) pentru bilete și în urmă cu trei ani (ianuarie 2016) pentru abonamente. Astfel, de la 1 ianuarie 2019, prețul unui abonament lunar pe toate liniile va fi de 85 de lei, iar prețul unei călătorii va fi de 2,5 lei. Vor fi modificate și tarifele pentru călătorii care beneficiază de diverse reduceri, astfel că, de exemplu, prețul unui pachet de două călătorii pentru pensionari va fi de 2,5 lei. Noile tarife vor fi afișate la toate punctele de vânzare și pe site-ul societății, respectiv http://www.ratbv.ro. Prețul biletului contravențional va rămâne 60 de lei, însă noul Plan tarifar include și un nou titlu, respectiv cel de ”Bilet cu suprataxă pentru nevalidare abonament – 10 lei”.
Conducerea societății RATBV S.A. îi roagă pe toți clienții săi să manifeste înțelegere față de aceste modificări de tarife și precizează că, în actualul context economic, ele sunt obligatorii pentru a putea menține și crește calitatea serviciului de transport public de călători în municipiul Brașov. De asemenea, conducerea societății îi asigură pe toți clienții săi că a amânat cât de mult s-a putut momentul aplicării acestor modificări de tarife, însă acum trebuie implementată această măsură, așa cum s-a întâmplat de ceva vreme și în alte orașe similare Brașovului (Timișoara, Cluj, Iași, Ploiești, Oradea, Arad etc.).

Sursa: http://www.ratbv.ro/noutati/modificare-a-planului-tarifar-al-ratbv-sa_295/

49015760_267044730631634_5065536479611060224_n.jpg (109.06 KB; downloaded 4611 times)

 


Re: Bilete si abonamente SC RATBV SA micutzu

Era de asteptat,trebuia cumva sa isi scoata banii pentru noile autobuze si cum altfel daca nu din buzunarul nostru. :roll:

 


Re: Bilete si abonamente SC RATBV SA Volvo 65

Cei 6 lei pentru biletul de Poiană mi se par total nejustificați

 


Re: Bilete si abonamente SC RATBV SA Celestin Draganescu

micutzu wrote:
Era de asteptat,trebuia cumva sa isi scoata banii pentru noile autobuze si cum altfel daca nu din buzunarul nostru. :roll:


Nu inteleg ideea, cine le foloseste, daca nu calatorii?
Din cate stiu eu, seminte pentru plantat copaci in care sa creasca autobuze nu exista. Daca da, vreau si eu doua pungi de 12m, una de 18m si una de 10m, nu conteaza culoarea. Platesc semintele cand vand si eu la randul meu autobuzele.

-----

Crestera confortului deplasarii cu mijloacele de transport in comun trebuie sa se reflecte in pret, pentru ca este normal sa platesti mai mult pentru un serviciu mai bun.
10 lei pentru nevalidare este fix nimic. Daca in calitate de operator te intereseaza sa stii exact cati oameni calatoresc, folosesti senzorii de numarat calatori (unde ai disponibili) + pui o taxa mare pentru nevalidare ca sa se invete poporul. Asa cum s-a reusit educarea de la compostor la validator, se reuseste si validare la fiecare urcare. Trebuie doar sa vrei.

------
Acum o sa apara remarci de genul "pai ce servicu mai bun, ca eu am asteptat in statia x 4 ore autobuzul si n-a venit"... pentru astea nu exista un raspuns.

 


Re: Bilete si abonamente SC RATBV SA micutzu

Asta nu e un motiv foarte plauzibil, puteau foarte bine sa atraga fonduri europene pentru achizitionarea de autobuze ecologice si astfel nu se mai imprumutau la BERD pentru nu stiu cati ani si in plus se reduceau si costurile cu combustibilul.Ca sa nu mai spun ca sunt multe orase europene unde transportul in comun este GRATIS.

 


Re: Bilete si abonamente SC RATBV SA Costin

Si daca erau pe fonduri europene, o crestere a tarifului este perfect justificată ca urmare a cresterii calitatii. Nu este vorba de facut profit din transport public (desi unii o fac - Sibiul) si nici de renuntat la subventia primariei, ci foar de o ajustare a costurilor astfel incat sa reflecte serviciul prestat. Ieftin si bun nu exista nicaieri in lumea asta, in nici un domeniu.

Gratuitatea nu e o solutie. Cine isi asuma investitiile in ticketing inca neamortizate sau concedierile ce vin la pachet (casieri si/sau controlori)? In.plus, poti sa numesti cateva orase europene cu transport public gratuit (fara sa fie la stadiul de experiment) de dimensiunea Brașovului sau mai mari?

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use