Transportul feroviar în RomâniaȘtiri, evenimente, discuții și documentații feroviareHărţi şi scheme ale reţelei feroviare a României

 

Topic: Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Brasov

8 posts, 3367 views
Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Brasov ClaudiuBadita

Finalizata si harta feroviara a Judetului Brasov. Include si principalele linii de cale ferata ce urmeaza a fi implementate in cadrul proiectului de dezvoltare "Coridorul IV Pan-European".

https://romania594.blogspot.com/2018/12 ... uturi.html

 


Re: Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Brasov Costin

Aceasta cale ferata este, de fapt, functionala. Acolo se prelucreaza fier vechi si este adus pe CF.
fagaras.JPG (279.03 KB; downloaded 3157 times)

 


Re: Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Brasov ClaudiuBadita

Rezolvat si reactualizat fisierul.

Multumesc mult si astept oricand sfaturi, nu am cum sa le stiu sau sa le fac perfect pe toate.

 


Re: Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Brasov ClaudiuBadita

Am reactualizat harta Brasovului.

Stiati ca tot centrul nou al orasului Brasov cat si gara e asa de la 1962?
Gara veche, de la 1873, a fost demolata complet in acea perioada si 32 de km de cale ferata mutati? Am realizat harta aproximativ dupa hartile vechi de la 1921 si dupa cartea constructii de transporturi in Romania.

 


Re: Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Brasov ClaudiuBadita

ClaudiuBadita wrote:
Am reactualizat harta Brasovului.

Stiati ca tot centrul nou al orasului Brasov cat si gara e asa de la 1962?
Gara veche, de la 1873, a fost demolata complet in acea perioada si 32 de km de cale ferata mutati? Am realizat harta aproximativ dupa hartile vechi de la 1921 si dupa cartea constructii de transporturi in Romania.



Am facut si un print screen ca sa se poată observa și de către cei ce nu folosesc Google Earth. Liniile albastre sunt demolate in perioada 1960-1965., cele maro inainte de 1950, cele verzi dupa 1985. Rosu si negru actuale.

Am mai identificat urmatoarele orase cu gari principale mutate din centru catre periferie: Baia Mare, Zalau si Constanta. Orase ale caror gari principale nu erau in centru dar au fost mutate in alta locatie: Piatra Neamt, Ramnicu Sarat. In rest, mai toate garile sunt pe pozitie initiala din ziua constructiei.

Linii de cale ferata prin Brasov.JPG (586.74 KB; downloaded 2811 times)

 


Re: Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Brasov ClaudiuBadita

Urmarid documentarul atasat, am aflat ca linia suburbana Bartolomeu-Satulung-Sacele ajungea pana in Piata Sfatului si prin intermediul unui rebursment locomotivele intorceau acolo.

De asemenea am actualizat pozitia vechii gari Brasov (cladire care se afla si astazi in picioare fiind sediu al Tuneluri S.A.) dar si amplasamentul Garii Bartolomeu veche.


 


Re: Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Brasov shoppy

S-a discutat la subiectul cu Zarnesti, linia din Codlea de pe strada Carpati se continua pana la exploatarea de carbune de la Colonia Concordia (Colonia 1 Mai).

 


Re: Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Brasov shoppy

Mai este o linie care se desprinde din gara Timisul de Sus si merge in stanga la unitatea militara, semnalul si macazul se vad in filmarile din cabina.
https://www.google.ro/maps/@45.5526654,2 ... !3m1!1e3

 


Home page  • 
Parent forum: Hărţi şi scheme ale reţelei feroviare a României  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use