Transportul feroviar în RomâniaȘtiri, evenimente, discuții și documentații feroviareHărţi şi scheme ale reţelei feroviare a României

 

Topic: Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Cluj

5 posts, 1459 views
Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Cluj ClaudiuBadita

Am finalizat harta 3d a liniilor de cale ferata din jud. Cluj cat si un istoric al evolutiei acestora.

https://romania594.blogspot.com/2018/09 ... uturi.html

 


Re: Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Cluj TibiV

Claudiu, foarte interesant...

O mica eroare...
1890 - calea ferata Dej - Zalau isi deschide portiile pentru calatori.
1898 - calea ferata Dej - Zalau isi deschide portiile pentru calatori, tot in acelasi an este inagurata si calea ferata Huedin - Calatele.


Sau 1890, sau 1898...
In plus cred ca este voba despre porţi de intrare/ieşire, nu de porţii de mâncare...

 


Re: Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Cluj ClaudiuBadita

Multumesc pentru sesizare, se pare ca am scapat ceva aiurea acolo, am modificat intre timp si verific acasa daca mai era ceva inagurat in 1898 sau nu.

Iar legat de portii, posibil sa-mi fi fost foame la ora aia :D

 


Re: Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Cluj Costin

Avand in vedere ca M300 nu e doar in judetul Cluj, noi ne gandim sa mutam acest subiect altundeva. Inca nu am hotarat o versiune finala, ne-ar fi utila urmatoarea informatie: Claudiu, intentionezi sa creezi si alte asemenea fisiere, pentru alte tronsoane de cale ferata? Posibil sa facem sectiune separata daca da.

 


Re: Fisier *.kmz cu liniile de cale ferata din jud. Cluj ClaudiuBadita

Daca as avea timp as realiza toata infrastructura CFR cu drag. Usor, usor, in timp, am sa extind proiectul dar pe judete, asa cum am facut pt Bucuresti si Cluj pana in prezent. Deci...da, nu am nici o suparare daca este mutat de aici in alta parte.

Imi trebuia cel pt Cluj, deoarece am un plan legat de realizarea unor sisteme integrate de transport public pe actuala infrastructura CFR dar folosita si in regim de metrou usor, avand in vedere faptul ca sinele de tren traverseaza orasul prin zone dens populate sau industriale, comerciale), numele sub care am sa promovez aceasta proiect este T.M.C. - Tren Metropolitan Cluj.

 


Home page  • 
Parent forum: Hărţi şi scheme ale reţelei feroviare a României  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419392 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use