Transportul feroviar în RomâniaȘtiri, evenimente, discuții și documentații feroviareHărţi şi scheme ale reţelei feroviare a României

 

Topic: Lista tunelelor feroviare din Romania

1 post, 849 views
Lista tunelelor feroviare din Romania ClaudiuBadita

Am realizat o inventariere a tunelelor feroviare de pe teritoriul tarii. Sunt sanse mari sa mai fi ratat cateva, astept completari.
S-ar putea sa nu fie locul cel mai bun pentru a posta in cadrul topicului acesta dar nu am gasit deocamdata unde s-ar potrivi mai bine.

De asemenea nu toate denumirile, lungimile sau anii sunt in versiunea oficiala:
- la denumiri, acolo unde nu am gasit suficiente date am dat denumirea localitatilor sau a formelor de relief apropiate.
- la lungimi pot exista oscilatii datorita masuratorilor empirice realizate (acolo unde nu am avut info oficiale). Sunt si tuneluri cu date oficiale care nu corespund cu realitatea din teren de nici un fel.
- la ani, pot fi diferiti de datele reale, am aproximat in functie de anul de inaugurare al tronsoanelor.

https://romania594.blogspot.com/2019/03 ... mania.html

Lucrez si la una cu poduri si viaducte feroviare. Aici erorile la ani si lungimi vor fi si mai mari.
La ani, acolo unde nu aveam date am dat anul de inaugurare al liniei (daca podul pare sa fie cel original) dar multe poduri au fost inlocuite sau distruse in timpul vietii lor iar aceste info nu le gasesti prea usor.
La dimensiuni, datorita modului de masurare al lungimii, unele poduri au fost masurate cu tot cu culee, altele doar intre culee, in alte scheme sunt calculate doar lungimile tabierelor fara rosturile dintre ele.
La denumiri dau numele raurilor sau a localitatilor cele mai apropiate in cazul magistralelor ce traverseaza acelasi rau de multe ori.

 


Home page  • 
Parent forum: Hărţi şi scheme ale reţelei feroviare a României  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use