Transportul feroviar în RomâniaȘtiri, evenimente, discuții și documentații feroviareMersul trenurilor de călători

 

Topic: Mersul Trenurilor de Călători CFR 2018-2019

3 posts, 1665 views
Mersul Trenurilor de Călători CFR 2018-2019 PTMZ

Deși e cu întârziere, am zis "mai bine acum, decât niciodată".
Două hibe pe care le-am observat, or mai fi și altele:
- linia 406 are secțiunea "dus" inversată cu cea "întors".
- există trenuri care circulă, dar nu sunt trecute. De exemplu, 4421(Letca - Jibou) și 4422 (Jibou - Dej Călători) nu sunt afișate în livret, dar circulă, apărând pe tabelul din gară, iar 4423 (variantă întors a lui 4422) e trecută.
Ce e nou (față de mersul anterior, multe deja nu mai sunt noutăți):
- trenul 143 "Transilvania" Viena - Cluj Napoca.
- din lista de linii în reabilitare trecută la mersul anterior (sper să pot să-i fac topic separat, am văzut că nu există) au mai rămas doar Curtici - Simeria - Sighișoara și București - Videle.
- față de anul trecut, când nu am mai avut trenuri fără oprire spre Constanța, iată că avem acum o pereche, 1681/1682.
- 1545/1546 a fost redirecționat spre Baia Mare, grupa principală de Satu Mare devenind secundară, fiind programată drept 4087/4086, în final 1548/1549
- firește, trenurile ATC de pe Timișoara - Baia Mare, București - Titu și București - Mangalia (da, e prevăzută în livret)
- Regio Călători a renunțat forțat la ruta Brașov - Întorsura Buzăului, dar da, vor avea trenuri la Mangalia, așa cum s-a mai zis.
- Interregional Călători cu trenurile din și spre Jibou, așa cum am spus, și limitarea trenurilor ce vin de la Holod la Salonta.
Alte modificări, apărute pe parcurs:
- preluarea secției Sărmășag - Săcuieni Bihor de către CFR.
- abandonarea de către TFC a secției Roșiori - Costești (la vară)
Dacă mai sunteți la curent cu alte modificări sau aveți completări, vă rog să le postați aici. Mulțumesc!

 


Re: Mersul Trenurilor de Călători CFR 2018-2019 Andrei98

Au fost si anul trecut 2 perechi care circulau fara oprire intre Bucuresti si Constanta.

 


Re: Mersul Trenurilor de Călători CFR 2018-2019 PTMZ

Am observat și eu acum, uitându-mă pe livretul de anul trecut, și l-am găsit și pe 1683/1684, m-au cam dezorientat numerele schimbate, de la 1583 și 1587. Mulțumesc pentru corecție! :bere: La ultima căutare de anul trecut, pe internet, apăreau cu oprire în Fetești, dar nu prea contează, timpul e cam același.

 


Home page  • 
Parent forum: Mersul trenurilor de călători  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421722 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use