Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

673 posts, 173614 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului misterr

Gata, s-a renunțat la cămine, au fost astupate și asfaltate.
Capacele sînt istorie, cine vrea să le mai facă poză (să le aibă ca amintire) le găsește aruncate alături într-o parte (pînă vin recuperatorii cu căruțul, că centrul de fier vechi e vizavi).

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului MikeT

Si totusi, de ce doua bretele distincte pentru viraj la dreapta de pe Turnu Magurele pe Brancoveanu? :D

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului andrei11

Poate una va dispărea* ?
_____________
* Am controlat în conjugarea verbelor, corect e așa, va dispărea. NU va dispare.  :lol:  :bere:

 



Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului danutzu_2910

Practic nu sunt doua bretele pentru viraj dreapta de pe Magurele pe Brancoveanu, ci o bretea (aia veche, remodelata) si drumul principal care nu mai este perpendicular pe Magurele, ci in arc de cerc, orientat spre directia cea mai circulata, adica spre stanga....
Este evident ca idiotenia asta pune in dificultate virajul stanga de pe Magurele , din directia Luica, spre Brancoveanu.... pentru autobuze, si masini mari....

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului MikeT

Inca de ieri seara am observat o dunga subtire de vopsea intre sensurile de mers, cel putin pe Luica. Se pregatesc pentru trasarea marcajelor?

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Andrei98

Acum o ora jumate trasau marcajele intre Luica si Brancoveanu. Nu stiu cum reusesc baietii dar au creat niste conzi din ambele directii de iti venea sa lasi masina acolo si sa pleci...
Nu inteleg de ce nu se vrea ca astfel de lucrari sa fie facute noapte sau in weekend cand este LIBER si nu fix atunci cand este mai aglomerat :popa:

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului TibiV

Legea spune ca pentru munca de noapte sau in zi libera trebuie platit in plus...

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Andrei98

Banii care ii dau in plus pentru orele de noapte pot fi recuperati foarte usor prin scurtarea perioadei lucrarilor, noaptea find mult mai liber pot lucra nestingheriti, fara jdemii de devieri, jaloane si garduri mutate de colo colo etc.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului TibiV

Eu nu am fost niciodata sef/diriginte de santier...
Este greu sa iti spun cum este mai eficient....

Sa lucreze 8 ore ziua cu ingreunarea adusa de trafic...
Sau sa lucreze 6 ore (sau mai putin) noaptea cu ingreunarea adusa de intuneric, cand vezi sa asterni asfaltul dar nu vezi sa faci legaturile la retelele de utilitati din santuri...
Sau vezi, dar cu un grup electrogen langa tine (caci iluminatul public este nefunctional) iar grupul electrogen consuma motorina (bani)...

Iar cazul punctual al acestei lucrari este si mai greu sa ma exprim, caci nu a existat licitatie sau ceva similar... Sau o fi existat, dar eu nu imi amintesc...

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului andrei11

Dacă în loc de sâmbătă și duminică ai liber marți și miercuri nu se mai dă nici un ban în plus.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului cris_m

Nu inteleg de ce nu au marcat la pranz cand traficul e mai lejer...

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Andrei98

Din cauza modului haotic in care se lucreaza... Dupa ce au refacut trotuarele si erau pregatite de asfaltare pe Giurgiului si-au amintit ca trebuie sa ingroape cablurile, dai si sapa iar...
Intre Emil Racovita si Aparatorii Patriei au facut nspe mii de santuri, ba pe o parte ba pe cealalta, bineinteles dupa ce au asternut niste asfalt ca nu se simt bine baietii daca nu "penetreaza" niste asfalt proaspat...Si nu stiu cum se face ca fix la cele mai aglomerate ore fac lucrarile care necesita o deviere a traficului si in rest pauza.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Cristi N

Mai e o treaba, primaria nu o sa ia in calcul prea curand pierderile banesti cauzate cetanilor/firmelor de ambuteiaje. Atata timp cat pentru ei ora de lucru in intervalul Luni - Vineri intre 7:00 si 19:00 este mai ieftina decat aceiasi ora de munca in afara acestui interval ei considera ca au facut economie.

 


Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420528 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use