Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

673 posts, 174025 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele danutzu_2910

@Tivi
Apropo de DN5, inca se circula deviat pe podul ala, dar pe banda cealalta.
In rest in Jilava, este full la 4 benzi, idem si in 1Decembrie. Te imbie la viteza, mai ales ca se circula pe ambele poduri.
Tot in 1 Decembrie, sunt conturate insulele de trecerile de pietoni.
Ce nu este facut: acea largire la doua benzi, la intrarea in Jilava venind dinspre 1 Decembrie.
Spre podul peste Arges este asfalt asternut, dar cred ca la nivel de binder.
Giratoriul din bidoane de la Green...., nu mai exista....

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele misterr

Mă uitam astăzi din nou în intersecția cu șos. Berceni și la coada lungă de mașini de pe Turnu Măgurele.
Acolo, la fiecare ciclu de semafor reușesc să treacă doar cîteva mașini, pentru că coloana este blocată de cei care vor să facă dreapta pe șos. Berceni și care nu pot din cauza trecerii de pietoni (care au verde în același timp, tot pe direcția Turnu Măgurele - Iriceanu).
Fără un pasaj pietonal gen Universitate sub intersecție, făcut odată cu lărgirea (loc e destul), nu se va rezolva mare lucru.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele drbm

Și cu metroul cum facem?
Îmi amintesc că plafonul stației nu este la o adâncime prea mare....

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele andrei11

Incape. N-are nicio legătură stația cu un viitor pasaj subteran pietonal. Acolo trebuie însă un pasaj auto pe direcția inelului...Sub / supra, habar n-am cum, dar trebuie...

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele misterr

Pentru cine nu cunoaște zona, vestibulul stației este fix deasupra galeriei metroului. Nu trebuie decît extins sub intersecție și completat cu încă trei ieșiri (pe celelalte colțuri ale intersecției). O soluție foarte elegantă.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele drbm

Și magistrala de termoficare dintre CET Sud și CET Progresu o trece pe deasupra, sau pe dedesubtul galeriilor de metrou?
Poate știe #subway_guru.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele misterr

Sînt niște capace / răsuflători care par să țină de termoficare pe partea nordică a str. Turnu Măgurele.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele andrei11

drbm wrote:
Și magistrala de termoficare dintre CET Sud și CET Progresu o trece pe deasupra, sau pe dedesubtul galeriilor de metrou?
Poate știe #subway_guru.

Guru o să-ți spună că un pasaj auto și / sau pietonal costă cât nu face. Tehnic totul e posibil, problema e cine pune banu'.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele neb1

Decat sa faca  pasaje opera de arta ca la Sudului,mai bine lipsa.

 


Re: Lărgire Sos. Berceni URANUS

Cred ca incepe lucrul si la largirea ulitelor Luica si Turnu Magurele. Am vazut ceva garduri (pe partea cu blocurile bineinteles) in zona intersectiei cu Brancoveanu (Mam Bricolaj pt cine cunoaste zona).

 


Re: Lărgire Sos. Berceni TibiV

Sunt acolo deja de vreo 4 zile, insa doar atat.
Nu am vazut muncitori sau utilaje, nici vreo urma de zgarmat in pamant/asfalt...

 


Re: Lărgire Sos. Berceni MikeT

TibiV wrote:
Sunt acolo deja de vreo 4 zile, insa doar atat.
Nu am vazut muncitori sau utilaje, nici vreo urma de zgarmat in pamant/asfalt...

Azi scoteau pavelele ecologice dintre copaci. Incepe dezastrul ecologic.

 


Re: Lărgirea Str. Luica si Str. Turnu Magurele TibiV

Tinand seama de pozitia gardului proaspatului santier, trebuie sa ne luam adio de la speranta va fi "2+2 cu tramvai pe centru".
Va fi doar 2+2, fara tramvai.

Cand s-o vrea tramvai, mai largim inca o data, sa aiba ce sa manance (inca o data) si gura noastra....

 


Re: Lărgirea Str. Luica si Str. Turnu Magurele andrei11

Tibi, ești depășit total de viitor, :popa:  acolo va fi tramvai subteran. ( Nu metrou )   :twisted:
:bere:

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use