Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

673 posts, 173930 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Puss in Boots

Noi suntem in urma cu 40-50 ani lejer. E normal sa se procedeze ca-n 80. Cat despre gestul tau, el e de apreciat si de respectat. Si poate urmat de cat mai multi in speranta, desarta sau nu, ca sa se schimbe ceva.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele CosminP

Cu tot respectul dar cu cat citesc mai mult postarile colegilor de forum cu atat mi se pare ca unii sunt foarte ipocriti. Cu totii pare ca suntem numai ecologisti si parca totul ce este in jurul nostru se destrama si toata mentalitatea comunista " daca nu sunteti cu mine sunteti impotriva mea"  .

Cea mai simpla solutie si cea mai ieftina este aceea de a defrisa , nu cred ca este o asa mare tragedie,replantam in alta parte...  sunt deacord cu @1.cresmnit ,de a incuraja transportul in comun dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai largim la 2,3 benzi...

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Puss in Boots

De-asta traim intr-o.....democratie, cred ca ii zice. :lol: Iti respect parerea si sunt multi ca tine, dar nu o impartasesc. Iti zic doar ca nu ma ajuta pe mine cu nimic sa se planteze cine stie unde si cine stie cand si daca, acei copaci scosi din fata blocului/casei mele sau spatiul verde de care ma bucuram fie si vizual daca nu pt ca mai filtra putin aerul si asa poluat. E ca si cand as zice ce am nevoie de parcuri si de spatii verzi in oras cand am muntele plin (inca) de verdeata la 2h distanta. Sau poate la 30min de mers cu masina prin vreo padure la Snagov, Corbeanca sau Moara Vlasiei.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele 1.cremsnit

Exact, Puss in boots.

  Orasul este un organism la fel de viu ca si tine ca om, CosminP, ca si un caine, ca si un arbore ca si fungii. Functioneaza pe aceleasi principii organice.

  Fa analogia dintre oras si corpul uman. Nu degeaba numim strazile importante ARTERE MAJORE DE CIRCULATIE (nu scriu cu caps pentru ca urlu, ci ca sa fie citit cu mai mare atentie :))). Nu degeaba spatiile plantate sunt PLAMANI. Ce se intampla cand iti arzi "plamanii"? Cumva ... cancer?

  In fine.. Din nou, si normal, e opinia ta. Cu totii suntem rezultatul (oricat de neplacut poate o sa SUNE) sistemului de educatie in care am fost instruiti si a conditiilor sociale ale vremii. Si pentru asta nu pot sa te judec pe tine sau pe altii mai in varsta sau mai tineri ca mine. Sunt departe de a fi perfect.
Vedem cu totii cum astazi, in plin boom informational, oamenii se schimba si in bine si in rau, dar mai rapid ca inainte.
  Si daca inainte tema mediului inconjurator era adesea neglijata (Copsa Mica, Zlatna, Baia Mare, Targu Mures, Hunedoara si cosurile de fum rosiatic, Otelu Rosu, etc) sau superficial tratata, acum, in pline schimbari climatice umanitatea brusc realizeaza ca stilul Corbusian(1) concentrat pe automobil si industrie nu este deloc in favoarea noastra. Schimbari se fac; inceeeeet, dar se fac.

  Vorbim de concepte noi si e normal ca unii sa nu le accepte din diferite motive: nu cred in ele pur si simplu, se tem de schimbare, nu sunt bine sau deloc informati, etc.

  Ceea ce sper eu totusi este ca in timp, macar "noile generatii" sa fie educate in sensul eliminarii antropocentrismului (omul este centru unviersului) si al adoptarii ideii de apartenenta a oamenilor intr-un mare ansamblu de sisteme: Natura. Eu, de pilda, incerc sa imi "educ" atat cat pot toti apropiatii in sensul respectarii mediului inconjurator explicandu-le ce inseamna fiecare lucru pe care-l fac si fiind un exemplu pentru ei (ma rog, nu sunt eu dumnezeul respectarii naturii, dar fac si eu ce pot).  Macar de gura mea si tot se intampla ceva... Am si imensul noroc sa stiu destui oameni implicati care imi dau incredere in mine si speranta ca nu sunt pe deplin nebun :).

   Revenind totusi din sferele ideilor pe str. Luica. Situatia de acolo e infioratoare. Alte motive, afara de taierea a sute de arbori, pentru care nu sunt de acord cu largirea IN MANIERA PROPUSA, ar fi: lipsa consultarii cu locuitorii zonelor afectate intr-o zi si la o ora la care ar putea participa cei mai multi (desi mi-e putin teama, recunosc, ca multi ar fi in stare sa faca lucrurile si mai rau de atat...), lipsa oricarui studiu de trafic facut corect cu perspective orientate spre viitorul imediat urmator si cel indepartat (5-25 ani), lipsa consultarii urbanistilor si a arhitectilor.
   Senzatia pe care mi-o lasa "proiectul" asta este aceeasi cu cea pe care mi-o lasa un Dorel care-mi spune ca stie sa monteze pardoseli epoxidice, dar el nu stie nici mocheta sa monteze; asadar superficialitate, dorelism, lipsa de profesionalism, graba, haos si, cel mai grav, distrugere.

  Eu nu vreau sa ma bucur la o largire. Vreau mai mult de atat pentru ca si eu si restul oamenilor din orasul asta MERITAM MAI MULT. Si atata vreme cat o sa am energie sa fac ceva, o sa fac si o sa ii incurajez si pe ceilalti sa procedeze la fel.

(1): Cand spun "corbusian" ma refer la arh. Le Corbusier, tatucul Modernismului si al Functionalismului. El a promovat ideea oraselor viitorului ca orase ale automobilelor. Toata viata umana urma sa fie in viziunea lui, automatizata si tehnologizata si multi au fost vrajiti de ideile lui. Tot el este "inventatorul" blocurilor de locuinte in forma pe care o stim acum, numindu-le "masini de locuit".

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele drbm

Excepțional, Cremsnit!

Câți oare pricep însă la noi, atâta timp cât școlile produc posesori de diplome ce abia știu să scrie cât de cât corect....?

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele WT_fan06

Stiu ca e off dar nu ma pot abtine:
@cremsnit: ca tot ai tras paralela dintre orase si fiinte - cu cat o fiinta este mai mare, cu atat inima ii bate mai incet.
Intrebarea (adresata tuturor) de "10 si o ciocolata", ca sa il citez pe proful meu de geografie: cate "batai de inima" pe zi are un oras si cand sunt acelea?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
R: 2 batai, cele 2 ore de varf (dimineata/seara)
 :bere:

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele 1.cremsnit

drbm wrote:
Câți oare pricep însă la noi, atâta timp cât școlile produc posesori de diplome ce abia știu să scrie cât de cât corect....?


Iata ca totusi tu, eu si destui altii pricep.
Din nou: implicarea face diferenta intotdeauna si slava cerurilor am exemple de succes destule. De la mic la mare. Si indiferent de ce spun ceilalti (si stim ce spun cei mai multi: "hahaha, tu n-ai ce face?", "ce nebun, stii bine ca nu se va schimba nimic", etc etc etc). Or fi destui si pe aici care isi dau ochii peste cap cand vad ce scriu si rad in barba, dar cui ii pasa?
Depasind stadiul in care asemenea lucruri ti se par amuzante sau fantastice si trecand la treaba pe bune reusesti sa faci ceva. Evident ca nu schimbi toata tara intr-o zi, dar macar blocul, zona sau cartierul tau.
Recomand sa le cautati peginile de facebook ale grupurilor de initiativa din Tei, Floreasca, Aleea Lunguletu, Politehnica sau Prelungirea Ghencea.

Cu o minima implicare, abominatii, improvizatii, haos si distrugere de genul celor din sectorul 4 (cazul strazilor Luica si Turnu Magurele inclusiv) ar putea fi intai intarziate si apoi impiedicate.

 


  • ps4
  • Posted:
  •  

Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele ps4

Cat offtopic pe aici! Un moderator să-i avertizeze pe tinerii care fac offtopic permanent, la mai toate secțiunile!

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Costin

Doua sau 3 mesaje offtopic sunt acceptabile. In rest se discuta pe subiect. Nu crezi?

 


  • ps4
  • Posted:
  •  

Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele ps4

Unii vor să se informeze de pe forumurile de infrastructură și in paralel să intre în contact cu argumente pertinente despre diversele proiecte din București. De multe ori, pe lângă informatii utile sau "reportaje" aproape jurnalistice curg pagini întregi de offtopic cu frustrări personale despre mașini vs transport in comun sau parcuri vs construcții. Nu zic că nu-și au rostul și discuții despre subiecte ca cele enumerate, ba din contra, dar într-o secțiune aparte, nu în fiecare secțiune și cu o recurenta aproape zilnica. Am mai observat că aceiași indivizi fac asta. Și răspunsul asta e un offtopic, dar am răspunsul pentru că mesajul anterior s-a terminat cu o întrebare adresată mie.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele argos

ps4 wrote:
Cat offtopic pe aici!

In topicul asta nu vad. Cel putin in ultimele postari.
E chiar o discutie foarte interesanta.
Apropo: @1.cremsnit: sunt placut surprins sa intalnesc (virtual sau nu) oameni pe aceeasi frecventa cu mine. Respect!

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Costin

Este foarte adevarat ca discutiile se reiau in mai multe locuri. Asa ca va reamintesc tuturor ca exista topic dedicat: viewtopic.php?f=16&t=2897

Ceea ce e cu adevarat offtopic aici dar relevant intr-o oarecare masura se muta acolo.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele TibiV

Topic in care nu a mai postat nimeni de doia ani si jumatate...
Nici macar nu stiam ca exista.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele neb1

MikeT wrote:
Se pare ca PS4 a solicitat catre PMB - Directia de Mediu emiterea unui aviz de defrisare si, unde e cazul, transplantare valabil pentru toti cei 479 de arbori care alcatuiesc aliniamentul stradal de pe str. Luica, str. Turnu Magurele si sos. Berceni. De urgenta!
http://ps4.ro/wp-content/uploads/2016/03/H_257_.pdf :cry:

Aceeasi chestie am postat si eu pe pagina 2.Chiar am fost intr-o polemica pe o pagina de facebook cu un consilier ceva din primarie care bate campii cu replantarea si sa vezi cate mii de pomi replanteaza ei dupaia.Betoane..betoane..betoane.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use