Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

673 posts, 173651 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului misterr

Astăzi tot fără semafoare, dar cu doar doi polițiști (care nu prea se înțelegeau între ei).

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Andrei98

Pe la ce ora erau politistii? De dimineata pe la 7:20 era haos si politistii lipsa.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului misterr

La 16:30.
În schimb dimineața, la 6:30, nu i-am văzut în nici o zi.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului misterr

Astăzi la 17:30 erau trei (de la Poliția Locală), și chiar inteligenți (se coordonau între ei prin stație și mergea intersecția foarte bine - chiar mai bine decît cu semafoarele).

Între timp au apărut și consolele orizontale pentru semafoare.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Tom

Pe la ora 16 montau consolele orizontale, a fost montat și stâlpul ascuns după un stâlp de iluminat pe partea cu metroul. Se montaseră și o parte din noile semafoare. Într'adevăr polițiștii MAI au fost înlocuiți de Mai-danezi (comunitar), care însă își făceau treaba foarte bine. Oricum zilelea astea am trecut pe la ore la care traficul era totuși mai normal, cel puțin dimineața pe la 9:30 era lejer traficul, nu chiar liber, dar fără blocări și claxoane.
Singura problemă erau pietonii, pe care-i apuca traversatul exact când polițaiul dădea drumul la mașinile care intersectau zebra.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului danutzu_2910

Azi dimineata la 7:30 intrau in dispozitiv. Caand am trecut prin intersectie,i-am vazut....

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Andrei98

Eu cand trec pe la 7:15-7:20 e haos deja si ei nu sunt acolo, ar trebui sa apara macar de pe la 7:00.
Ce am vrut sa remarc si am tot uitat, au dat drumul la iluminat pe aproape toata lungimea lucrarii. Au montat niste lampi cu led care presupun ca imita o lumina naturala pentru ca nu prea seamana cu lumina rece.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului misterr

Tom wrote:
Singura problemă erau pietonii, pe care-i apuca traversatul exact când polițaiul dădea drumul la mașinile care intersectau zebra.
Nu era singura problemă, mai era una: prin zona aia trec încontinuu ambulanțe, că sînt mai multe spitale (Gh. Marinescu, Sf. Ioan etc.). Polițistul trebuie să le dea prioritate, așa că atunci cînd se aude sirena, chiar dacă abia dăduse drumul pe sensul perpendicular Salvării, trebuie să-l oprească și să dea drumul din nou coloanei de pe sensul din care vine Salvarea, ca să-i facă loc să treacă.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului danutzu_2910

Au inceput sa monteze semafoarele la Aparatorii Patriei...

 


Re: Martie 2019 MikeT

TibiV wrote:
[...]Intersectia cu Brancoveanu vazuta dinspre Turnu Magurele[...]

Nu stiu ce naiba fac cu insula din ultima poza. Au distrus-o aproape 100%.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului misterr

La intersecția Turnu Măgurele × Metalurgiei s-a creat o nouă insulă, astfel încît s-a interzis virajul la stînga de pe Turnu Măgurele (venind dinspre Emil Racoviță) pe Metalurgiei!
Am văzut că această insulă nu este fotografiată niciodată de #TibiV, n-am înțeles de ce (cu ce scop e evitată sistematic)...

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Daddy

Acea insula aparuta, intr-adevar, face foarte dificila virarea stanga pe Metalurgiei, in special a autobuzelor, nu cred insa ca se va interzice acel viraj, nu exista alternative.

Ca sa inteleaga lumea despre ce vorbim, am evidentiat in paint acea insula ingusta pe care au creat-o.

TnMaguxMetal.jpg (209.42 KB; downloaded 2110 times)


Poate zilele urmatoare fac si niste poze, daca nu mi-o ia nimeni inainte.  :)

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului misterr

Nu e numai atît, au fost delimitate cu borduri benzile (Metalurgiei -> Obregia și Metalurgiei -> Luică) astfel încît nu mai ai unde să te înscrii pentru virajul la stînga. Banda respectivă (unde stăteai să aștepți ca să poți face stînga) e ocupată acum de cei care vin de pe Luică și vor să facă stînga spre Obregia. După ce pleacă ăștia, dacă te pui acolo, îți vin din dreapta cei care vin de pe Obregia spre Metalurgiei și trebuie să le dai prioritate, așa că tot stai pe loc. După aceea le dă verde celor care vin de pe Luică ș.a.m.d.
Astăzi am forțat ca bizonu', am ocolit toată chestia aia, n-am dat prioritate nici celor care veneau de pe Obregia, nici celor care veneau de pe Luică, dar e clar că nu se va putea face așa permanent.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului danutzu_2910

Mi se pare o tampenie sa nu se poata face stanga pe Metalurgiei..... in ciuda faptului ca este o intersectie dificile pentru virajele la stanga...

Dar, pana nu se termina lucrarea... se mai poate schimba geometria intersectiei, de o suta de ori....
Nimic nu este definitiv pana nu se incheie lucrarea....

 


Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420542 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use