Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

673 posts, 171132 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 29 30 31 32 33 34 35  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Decembrie 2018 rosetti61

TibiV wrote:
De la Luica spre Pogoanele

Coltul intersectiei cu Rosiori, vedere spre Giurgiului



(Personal, cred ca asta era aliniamentul largirii avut in vedere pe vremea lui nea Nicu.
Era destul de larg sa faci 2+2+tramvai. Dar vorba aia, nu lasa pe maine demolarea pe care o poti face azi...
Acum toata latura asta este plina de constructii pana ”in buza”, de la Giurgiului pana la Sos.Berceni... In urma cu 20 de ani, de la Brancoveanu pana la Metalurgiei/Obregia era teren viran la sud de Tn.Magurele.)
Daca cineva nu cunoaste zona, la cerere se poate organiza o sesiune foto speciala.)


Acolo, de la Rosiori si pana la Giurgiului, aleea din stanga este aliniamentul initial al str. Luica pana la modernizarea din anii 70, in spatele fotografului urma o mica sicana si strada se continua pe amplasamentul actual pana la str. Costila (si mai departe prelungirile ulterioare), largirea s-a facut pe partea blocurilor.
luica 1966.JPG (157.99 KB; downloaded 3148 times)

"Pe vremuri". de la Scropoasa spre Metalurgiei erau gradini si teren arabil, spatiul a inceput sa se populeze dupa 1995, azi se inregistreaza o dezvoltare salbatica in zona.
Spatiul ocupat de Grand Arena pe la 1980, (foto Laurentiu Plamadeala - nu numai el, ci si Marian Bohus a suprins starea initiala a terenurilor din preajma CET)

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului eugen_simion

In 1966 ulita Luica se oprea brusc cam pe la Uioara, iar Dumitru Petrescu (Turnu Magurele) se intindea doar de la Metalurgiei pana la Emil Racovita.
13255987_1061517237238679_1600089790951047132_n.jpg (130.27 KB; downloaded 3084 times)

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului drbm

zapacitu wrote:
Eu l-as converti in metrou ipotetic cu capatul la Pipera (sau o alta statie in prelungirea M2-Pipera catre Tunari). Tramvai pe artere mai mici - la bulevarde doar metrou. De fapt mai bine strict autobuze electrice, ce atatea sine si infrastructura pentru ceva ce in 25 de ani va fi inutil ? Stiu ca nu vor fi unii de acord cu aceasta idee.


Corect ar fi metrou, dacă nu - măcar tramvai.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Puss in Boots

Autobuzele nu au cum sa aiba capacitatea unui tramvai. Fie ele si electrice. Eu unul prefer curentul continuu la tramvai decat incarcarile unor baterii, ca la autobuze.
Oamenii aia din Vest (includ aici si SUA) care tot creeaza retele de tramvai oare o fac pentru urmatorii 25 de ani si atat? Eu nu cred. Poate doar daca apare teleportarea. Desi ar fi frumos, nu cred ca romanul e cel destept si restul prostii. Nu prea sunt argumente in directia asta  ;)

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului abc_XC

In aceasta dimineata, pe strada Turnu Magurele, langa intersectia cu Bd. Constantin Brancoveanu, erau numerosi muncitori care curatau zona santierului de zapada, apa si pamant. Langa ei asteptau utilajele pentru frezat si asternut asfaltul. Nu stiu ce vor sa faca, sa asfalteze mi se pare greu de crezut dar nu imposibil. Daca are cineva drum azi, poate vede ce se intampla.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului survola

Zilele astea ar putea fi peste 0 grade la prânz, deci ar putea încerca ceva.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Tom

În seara asta se asfalta la Apărătorii Patriei, intersecția cu Drumul Jilavei. Cred că sunt șanțurile pentru semafoarte sau ce or fi săpat ei acolo.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Daddy

S-a asternut linistea aici, lucrarea merge insa inainte. :)

TibiV wrote:
(Nu am poza, dar erau si vreo 15 muncitori care trotuarul de langa gardul autobazei Obregia)]

Asa cum ii sade bine unei lucrari, muncitorii respectivi au spart asfaltul proaspat turnat acum doua luni in aceasta zona link, cu santul de rigoare.

Finisorul de care aminteati era azi in zona capat 74, in intersectia respectiva (Obregia x Turnu Magurele) s-a lucrat saptamana aceasta la defrisarea pomilor ce mai stateau in calea largirii, vremea se anunta primavaratica, se mai poate inainta putin.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului survola

Se asfaltează la stratul de uzură de la fostul capăt al lui 102 până la Str. Pogoanele. Pe porțiuni e gata toată lățimea carosabilului, in zona pietei Reșița acum se asfaltează sensul spre Brâncoveanu. Celălalt sens e mai întârziat.
De asemenea, se lucra pe ambele laterale la intersecția cu Sos. Giurgiului, aici încă circulația e cam strangulată.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului neb1

Datorita unor minti agere,cand vii de pe Turnul Magurele si vrei sa faci stanga pe Sos.Berceni ,nu mai ai la dispozitie 2 benzi pentru stanga ,au ingustat la o singura banda pentru ca trebuie sa faca scuaruri peste scuaruri..borduri..borduri.Au mintea odihnita. :x

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Puss in Boots

Macar poti intra invers pe doua? Au rezolvat coltul de la Spiru?

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului misterr

Pentru că ieri au fost demolate scuarurile din borduri abia făcute cu cîteva săptămîni în urmă și au fost făcute altele, din borduri de culoare roșie!
Cătușe?...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului GPS

Doar au înlocuit bordurile, sa fie in ton cu cele de pe Iriceanu...

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului danutzu_2910

Intrebarea fireasca este daca manopera si materialele se deconteaza....inca odata....

 


Go to page:  1  ... 29 30 31 32 33 34 35  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use