MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM6 1 Mai - Aeroport Henri CoandăM6 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discuții până la începerea lucrărilor

2393 posts, 408958 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 126 127 128 129 130 131 132  ... 171
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor shoppy

Daca ne uitam la Sofia, cu aeroportul lor unde sufla vantul pentru ca este mereu gol si doar viseaza la traficul de pe Otopeni, ei au CF-ul in stanga si metroul in dreapta pe traseu mai lung decat CF-ul, lor de ce nu le-a zis UE sa faca 500m de CF la suprafata in loc de metrou? https://www.google.com/maps/@42.6844693 ... a=!3m1!1e3
Deci ni se da peste bot, ori din cauza ca ne-am imprietenit cu japonezii, ori din cauza ca nu cooperam cu justitia.

M5.1 este un dezastru pentru ca la beneficii ii ai doar pe cei din blocurile deja existente pe traseu care oricum majoritatea sunt pensionari si au RATB gratis deci oricum nu o sa dea bani pe metrou, iar M5.2,3,etc este fix aceeasi chestie daca nu ii duce capul sa iasa cu el dincolo de CORA Pantelimon. Daca e clar ca la M6 sunt interese, atunci pe aceeasi logica, e clar ca la M5 interesul este zero, asta este si problema, de aceea nu vrea nimeni sa auda de M5.

M4 da, daca ne-au dat bani pentru M6 pana la Tokyo atunci nu pot sa spuna nimic impotriva M4 pana la Progresului, acum ar trebui sa se duca oameni cu actele pentru M4, mai ales ca acesta este si planul, M6, apoi M4, apoi M5.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor andrei11

shoppy wrote:
M5.1 este un dezastru pentru ca la beneficii ii ai doar pe cei din blocurile deja existente pe traseu care oricum majoritatea sunt pensionari si au RATB gratis

Dacă nu vii cu date concrete autorizate afirmația este de tipul petardă.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor 1689

Observ cum reapare obsesiv ideea ca UE are ce are cu Romania...
Ne-am facut cumva temele cum trebuie la M5, am terminat proiectul cit de cit in timp (de fapt, am reusit sa terminam vreun proiect cu finantare EU cit de cit in timp) si nu mi-am dat eu seama ?
Trebuie sa ginditi lucrurile si dintr-o alta perspectiva: UE are un buget multi-anual, pe care planifica sa-l cheltuie pe anumite investitii.
In momentul in care niste miliarde incep sa se plimbe dintr-un exercitiu bugetar in altul, asta provoaca dereglari. Mari.
Sint convins ca multi dintre cei care participa la discutii aici stiu cum functioneaza bugetele. Faci niste planuri, cineva le aproba, blocheaza niste bani (in detrimentul altor proiecte, ca asa e viata... n-ai bani de toate) si se asteapta ca treaba sa se termine la timp si banii sa fie cheltuiti.
De cele mai multe ori, n-ai cheltuit banii la timp - pa si bonjurica raducanu - la anu' o iei de la capt cu aprobarile, finantarea etc.
Ce n-ai cheltuit tu se duce la altii (daca au noroc) sau se rectifica (adica ceea ce se cam intimpla pe la noi).
Cu banii de proiecte de infrastructura de la UE e si mai complicat, ca n-apare in noiembrie o autostrada catre care sa vireze banii pe care nu i-a cheltuit Romania pentru ca a taiat partea ei de co-finantare pentru M5/A27/sau mai stiu eu care alt proiect pentru ca sa umfle cine stie ce populisme.
Si arunci eu, UE, ma trezesc ca la anu' (si la multi ani), tre' sa-mi blochez banii poate-poate Romania o sa bugeteze partea ei - asa cum imi tot promite - ca sa mergem mai departe.
Doar ca noi nu doar venim cu proiecte slab fundamentate, dar le mai si intindem ca o ciunga peste de mult prea multe exercitii financiare.
Sper ca n-am ofensat pe nimeni, dar cam asa functioneaza lucrurile iar noi nu prea vrem sa intelegem/acceptam asta. Iar cind vine cineva sa ne spuna, alunecam in nationalisme ieftine ca are Uie ce are cu noi...
Noua nu ne-a placut niciodata de cind avem acces la foduri europene infrastructura. Noua ne-au placut bilciurile, bordurile si luminitele.
Si am sa va dau un exemplu care m-a frapat recent.
Vecinii nostri din Ungaria.
De cind au avut acces la pusculita europeana si-au umplut tara de autostrazi pe banii lor. Autostrazi pe unde gindesti si nu gindesti, inclusiv catre Ucraina.
Zona aia de Ungarie e un fel de Moldova noastra (fara intentie de a ofensa). Adica mai subdezvoltata, cu venituri mai mici decit media etc.
Care a fost urmarea ?
Datorita infrastructurii, o groaza de firme mari, internationale, au deschis fabrici acolo (doar luati-o catinel pe M3/M30 spre Miscolc si numarati Bosch si alte d-astea).
Rezultatul ? Oamenii de acolo au avut locuri de munca, n-au mai stat sa atirne la bugetul de asigurari sociale, n-au mai plecat in Spania la capsuni si au invatat - de cele mai multe ori - o meserie de medie-inalt calificare.
Sa continui cu Slovacia ?
Sau cu Serbia ?
Sint 30 (treizeci) de ani de la caderea lui Ceausescu, sint 11 (unsprezece) ani de cind sintem deplin membri UE si noi n-avem macar o singura autostrada care sa traverseze Romania... Una...
Si, in plus, sintem singurii care au reusit aceasta contra-performanta.
Vorbeam mai deunazi cu colegi din Sofia. Stiti ce mi-au spus ? "Calea cea mai simpla sa ajung la ski in Austria e prin Serbia. Prin Romania imi trebuie o zi sa traversez.".
Poate cineva sa-i contrazica cu argumente ? Eu unul, nu am.
Si - ca o ultima observatie: daca nu ne trezim mai repede si acceptam sa facem lucrurile cum vor ei pe banii lor, s-ar putea, in curind, sa nu mai fie nici un ban.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor shoppy

Asa sa fie, sa fie totul din algoritm si sa nu se supere pe noi care suntem prosti da fuduli.

Oricum, se construieste o noua cladire pe traseul M6, este vorba de terenul de langa terminalul parasit de pe Expozitiei, deja sunt foreze si macarale la lucru.
https://www.google.com/maps/@44.474042, ... a=!3m1!1e3

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

No problem, d’aia au si inceput sa construiasca, pt ca vine M6 cu statie <a cote>
:bere:

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor andrei11

^^^  :lol:  :lol:  :lol:
Poate pentru cealaltă generație de corporatiști, nu pentru asta. Da' până atunci o s-o demoleze, n-or să mai fie la modă corporațiile.  :mrgreen:
Sau o să-și schimbe M 6 traseul.
Eu am mai întrebat lucrul ăsta, discuții, discuții, dar când ne apucăm de treabă ?
A se vedea M 5 și Dimetronicul de la M 4 care se instalează de vreo 2 ani.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

Intreaba-l pe viitorul fost ministru ca e foarte vocal in ultimele zile dupa ce a demisionat!
:bere:

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor shoppy

Un nou proiect pe traseul M6: https://www.luxuria-residence.ro/locatie/
(zona verde dintre cladiri si bd. Expozitiei este deja construita)

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

Decizie bomba la CAB!
Bine ca a intrat pe fir MF (si asta in mare masura datorita expropierilor pentru M6!)
:bere:

 



Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

Da, dar nu e definitiva si are implicatii/complicatii grele daca ramane asa.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor sab

Comisarul european Corina Cretu explica in acest moment la Romania TV de ce nu s-a aprobat finantarea M6 decat pana la IKEA. Mai incolo pur si simplu NU RENTEAZA, ceea ce spunem multi ce foarta multa vreme. Nu trebuie sa ai 3 facultati sa realizezi acest lucru.
Inteleg ca s-a propus o solutie supraterana dincolo de zona comerciala Baneasa pentru diminuarea costurilor, dar noi insistam pentru metrou subteran, drept pentru care o sa ni-l finantam singuri intre IKEA si OTP. Sau cu japonezii, ca tot am luat imprumutul si platim dobanzi aiurea de ani buni. Cert este ca nu cu fonduri europene NERAMBURSABILE.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor andrei11

Ha ? Se mai face ?  Văd că apar pe net discursuri agresive pentru linia cf. Dacă apucă să se facă linia cf, mai greu cu metroul...Mi-e teamă să nu punem lacăt pe topic și să-l deschidă noua generație care nici măcar  în  maternități nu este la ora actuală...
În schimb ne-am făcut cu un megadepou pentru M 6 iar multimodalul se îndreaptă cu pași repezi spre faliment...Aici evident mă refer la parcarea auto. Apropo, au pus semne de îndrumare  pentru automobiliști ? Că intrarea în megaparcare este deocamdată o mare necunoscută...
_________________
Să nu uit, și linia cf și metroul sunt în aceeași curte. Oare ?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor sab

Daca este moka, de ce sa nu se faca si metrou ? Ce mai conteaza ca nu este nevoie de el ... Mai castiga unii din proiecte imobiliare dezvoltate pe traseu, ca aici este de fapt marele interes....

 


Go to page:  1  ... 126 127 128 129 130 131 132  ... 171
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M6 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use